İnsanın Hikayesi James C. Davis Kitap Konusu İncelemesi Özeti

Ana SayfaKitap Yorumları

İnsanın Hikayesi James C. Davis Kitap Konusu İncelemesi Özeti

İnsanlık tarihini anlatmak öyle pek de kolay bir şey değil. Yazar insanın henüz bildiğimiz anlamda insan olmadığı zamanlardan başlıyor.

Tarih Sümer’de Başlar Kitabı ve Sümerlerin İcatları
Tarih Boyunca Gök Nesneleri UFO İncelmesi Özeti
Dr Jekyll ile Bay Hyde Kitap İncelemesi Özeti

İnsanın Hikayesi James C. Davis Kitap Konusu İncelemesi Özeti. Tam adı İnsanın Hikayesi: Taş Devrinden Bugüne Tarihimiz orijinal adı: The Human Story: Our History, from the Stone Age to Today olan ve ilk baskısını 2005 yılında yapan dünya tarihi etiketine sahip kitap. Kitap insanın yeryüzünde ilk görülmeye başlamasından erektustan başlayarak yakın tarihe kadar insanın macerasını anlatıyor. Dünya tarihi, savaşlar, ekonomi, iklim, teknolojik gelişim, coğrafi keşifler, katliamlar gibi insanın en iyi ve en kötü yaptığı işler kitabın konuları arasında.

Daha fazla kitap için yukarıdaki düğmelere dokunarak en popüler ve en yarralı kitaplara erişebilirsiniz. Site menüsünde yüzlerce kitap var. Ne düşündüğünüzü önemsiyoruz lütfen yorumlarınızı ve kitap önerilerinizi yazmayı unutmayın.

İnsanın Hikayesi James C. Davis Kitap Konusu İncelemesi Özeti
İnsanın Hikayesi James C. Davis

İnsanın Hikayesi James C. Davis Kitap Konusu İncelemesi Özeti

İnsanlık tarihini Homo Erektus döneminden, taş devrinin ilk insanlarından alıp modern zamanımıza kadar anlatan kitap oldukça hacimli. Kitap 478 sayfa olsa bile yazı boyutu nedeni ile okuması benim için zor olduğundan mecburen kitabı e-pub versiyonundan okudum. Basılı kitap ise kitaplıktaki yerini aldı.

İnsanlık tarihini anlatmak öyle pek de kolay bir şey değil. Yazar insanın henüz bildiğimiz anlamda insan olmadığı zamanlardan başlıyor. Kitap ilerledikçe “akıllı insan” oldukça daha da hırçın, savaşçı olup kontrolsüz çoğalıp adeta dünyanın içine sıçtığımızı adım adım okuyoruz.

Sümerler ve medeniyeti ile insanın tarihi başlıyor. İnsanın daha çok toprağa ve güce sahip olmak uğruna yaptıkları inanılmaz. İmparatorluklar kanla, savaşla katliamlarla ilerlerken, coğrafi keşifler de yine sömürü ve değerli kaynakları yağmalama üzerine kuruluyor. Özellikle Amerika’nın keşfi ve Portekiz, İspanyol denizcilerin dünyayı adeta karış karış gezmeleri ve yerlilerin nasıl katledildiği gibi konular iyi anlatılıyor.

Yine bilimsel gelişmeler, evren ve astronomi üzerine yapılan çalışmalar, teknolojinin ilerlemesine katkısı olan ülkeler de sıralanıyor. Asya ülkelerinin mücadelsi dünya savaşları, Ortadoğu savaşları, ortaçağ ce günümüzün modern hastalıkları salgınlar, ekonomi savaşları terör derken kitap çok geniş bir anlatıma sahip.

Kitapta anlatılan her bir medeniyet her bir ülke dünyaya iz bırakıyor. Teknolojik anlamda, çoğrafi keşifler anlamında izler bırakan ve dünyayı şekillendiren ğlkelerin ve imparatorlukların arasında galiba bizim geçmişimiz yoktur. Gerçekten de söyle bir baktığımızda çok büyük imparatorluklar kurulmasına rağmen teknolojide, bilimde, coğrafi keşiflerde yerimiz sıfıra yakın. Kitap tabii ki yetersiz özellikle Ortadoğu konularını yazarın aceleyle ve cesurca yazmadığını düşünüyorum. Eğer dünya tarihi hakkında az çok bilginiz varsa kitap sizi ttamin etmeyebilir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0