İnsanlığımı Yitirirken Osamu Dazai Kitap Özeti Konusu

Ana SayfaKitap Yorumları

İnsanlığımı Yitirirken Osamu Dazai Kitap Özeti Konusu

Kitabın konusu ve özeti. Oba Yozo, çocukluğundan başlayarak uyumsuz biridir. Karmaşık düşünceleri, hafife aldığı yaşamda insnalara olan tiksintisini, yaşam aisteksizliğini bastırmak için adeta soytarı sorünü oynar.

Ekmeğimi Kazanırken Özeti Konusu Kitap Yorumları
Ömer’in Çocukluğu Muallim Naci Özeti İncelemesi
Çocukluğum Maksim Gorki Kitap Özeti İncelemesi

İnsanlığımı Yitirirken Osamu Dazai Kitap Özeti Konusu. Otobiyografi, yaşam öyküsü kategorilerindeki roman Japon edebiyatının klasiklerinden. Çalkantılı bir yaşam, 1930’lu yılların Japonyasında yaşam, insan ilikileri ve yazarın içsel karmaşası, yaşamı kavrayışı, hayat yorumu oldukça ilginç. Okur için akıcı bir kitap denilebilir.

Yüzlerce kitap, klaiskleri bilim kurgu, piskoloji, felsefe, mitoloji gibi onlarca kategoride harika yapıtlar için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki renkli düğmelere dokunarak en popüler kategorilerdeki kitaplara erişebilirsiniz.

İnsanlığımı Yitirirken Osamu Dazai Kitap Özeti Konusu

Kitabın konusu ve özeti. Oba Yozo, çocukluğundan başlayarak uyumsuz biridir. Karmaşık düşünceleri, hafife aldığı yaşamda insnalara olan tiksintisini, yaşam aisteksizliğini bastırmak için adeta soytarı sorünü oynar. Her şeyle dalga geçer, maskaralık peşinde koşar. Ailesinin durumu iyidir. Aile çiftliğinde yaşarken babasının istekleri ile lendi istekleri çatışacaktır.

İnsanlığımı Yitirirken Osamu Dazai Kitap Özeti Konusu
İnsanlığımı Yitirirken Osamu Dazai

Ressam olmak isteyen Oba Yozo, babasının istediği yönde liseye gider. Fakat burada da yaşamla dalga geçecek, kadınlarla düşüp kalkacak ve takındığı soytarı rolüne devam edecektir. Okulda tanıştığı sosyalist Marksist arkadaşlarına takılacaktır. Orada bulunma amacı onların düşüncelerini savunduğu için değildir. Her zamanki gibi, soytarı rolündedir.

İlişkide olduğu kadının intiharı, ciyetlerini üşütmesi, alkolik ve sonra da morfin müptelası olması ile tamamen insnalığını yitiren Oba Yozo, sonunda bir akıl hastanesine yatırılacaktır. Kednini hwer zaman yalnız hisseden Yozo, git gide insanlardan uzaklaşır.

Osamu Dazai Kimdir?

1909-1948 yılları arasında yaşayan Osamu Dazai, Japon edebşyatının önemli yazarlarındandır. İkinci Dünya Savaşı sonrasında intihar etmiştir. İnsnalığımı Yitirirken yazarın otobiyografik romanıdır.

Ülkemizde oldukça popüler olan ve popüler kültürün dayatması ile en çok satanlar listesinde uzun zamandır yerini alan yapıt otobiyografi seven okur için birkaç satte bitecektir. Söylediğim gibi popüler kültürün baskısı ile kitabı okumak isterseniz okumamanız daha iyi. Yazarın yaşamı, insan ilişkileri oldukça başarılı. Fakat kitapta dah afazla insan ve yaşam eleştirisi, yaşam felsefesi arayan okur aradığını bulamayacak. Çok abartılacak ve olmazsa olmaz bir yapıt değil. Okursanız güzel bir yaşam öyküsü okumuş olursunuz. Hepsi bu kadar.

Yorumlar

WORDPRESS: 0