İnsansız Ordular: Katil Robotlar, Otonom Silahlar ve Makine Savaşları

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

İnsansız Ordular: Katil Robotlar, Otonom Silahlar ve Makine Savaşları

Geleceğin dünyasında hakimiyet yapay zekanın , savaş robotlarının mı olacak? İnsnalığın sonu nasıl gelecek? İnsan sonrası, transhümanizm de konumuz.

Yazar: Paul Scharre
Çeviri Kutsi Aybars Çetinalp
Baskı: 496 sayfa
Okuma süresi: 12 saat
Yayıncı: Kronik Kitap

Bilinç Nedir? Bilinci Kopyalamak Mümkün mü?
Bilinç ve Beyin Stanislas Dehaene Kitap İncelemesi
İnsan Nedir? Mark Twain Kitap Konusu Özeti İncelemesi

İnsansız Ordular: Katil Robotlar, Otonom Silahlar ve Makine Savaşları. Paul Scharre kitabı. Kitap konu olarak geleceğin dünyasını ve teknoloji ve yine yapay zek aile olan birleşmesini konu ediyor. İnsanın kendi kendini yok ettiği bir cehennem mi olacak? Gelecekte dünya kaynaklarını bitirip, susuz ve yağmursuz kurak topraklara sahip bir dünyada yaşayacağız. Gelecek nesiller için bıraktığımız yeryüzü bundan ibaret. Zaten bir distopya içinde yaşıyoruz. Otonomi, otonom silahlar, katil robotlar yapay zeka ile birleşince ne olacak? Kendi kendine karar veren bilinçli makineler ya da yazılımlar ile yaşamı kolaylaştıracak işler yapacağımızı düşünmüyorum.

Kapitalizmin en güzel sözü “parayı veren düdüğü çalar”dır. Kitabı en gıcık olduğum kapitalist Bill Gates tavsiye etmiş. Hiç haberim yoktu. Genelde böyle büyük kapitalistlerin tavsiye ettiği kitapları okumam. Ama yapay zeka ve otonomi de büyük kapitalistlerin elinde. Özel biyoteknoloji şirketleri, ABD hükumeti vb. zaten bu işe başlayalı yıllar oldu. Paul Scharre geleceğin otonom dünyasını ve savaş makinelerini anlatıyor. Hepsi de akıllı ve bilinç sahibi bu makineler tam bir savaş canavarı olacak.

İnsansız Ordular: Katil Robotlar, Otonom Silahlar ve Makine Savaşları
Paul Scharre İnsansız Ordular

İnsansız Ordular: Katil Robotlar, Otonom Silahlar ve Makine Savaşları Kitap Konusu

Günümüzün otonom silahları, füzeler, drone, IHA, SİHA, robot teknolojileri kitabın ilk bölümünde anlatılıyor. Oldukça ayrıntılı bir anlatım var. Özellikle acaba silah sistemleri tamamen otonom ve kendi kendine karar verseydi ne olurdu? İnsanların verdiği yanlış kararları ve insan hatalarını sıfıra indirebilir miyiz? Bir biri ile organize çalışan yüzlerce drone kendi kendine takım kurup insan müdahalesi olmaksızın savaş başlatabilir mi?

Günümüzdeki sistemle rne kadar akıllı ya da bilinçli? Robotik silahlar ve makinelere kontrolü vermenin olası durumları fayda ve zararları kitapta uzun uzun anlatılıyor. Otonom silahlar kaçınılmaz mı? İnsandan daha mı iyi? Dünyadaki otonom silah yarışı, siber otonom silahlar, güvenlik, sistemlerin hacklenmesi ve kendi başlarına kaldıklarında verecekleri karar ne olacak? Yani kitapta baştan sona savaş teknolojileri ve geleceğin akıllı, bilinçli kendi kendine karar veren sistemlerden bahsediliyor.

Yapay Zeka, Humanid ve Transhümanizm

Kitapta ayrıca okuyucunun bulacağı başlıklar ve gelecek teknolojileri aşağıdaki gibi. Kitap konu olarak oldukça basit bir anlatıma sahip. Giriş seviyesindeki kitap konu hakkında bilgisi olanlar için sıkıcı gelebilir.

  1. Yapay Zeka Nedir?
  2. Otonom Silahlar
  3. Robot Silahlar
  4. Transhümanizm Nedir?
  5. İnsan Sonrası Nedir?
  6. Tekno9lojik Tekillik Nedir?
  7. Beyin Haritası ve BBA Nedir?

Kitap silahlanma üzerine. Geleceğin otonom silahları üzerine bir kitap. Yani yapay zeka, algoritmalar, bilinç gibi konular hakkınd aokuma yapmak istiyorsanız bu kitabı tercih etmeyin. Ama geleceğin insandan bile akıllı hatta insan için tehdit bile olabilecek robot silahları ve katil drone’ları gibi konularda kitap okunabilir. Yazarın ilgi alanı da muharebe ve savaş sistemleri üzerine. Yapay zeka ve otonomi geleceğin bilimi olacak. İnsan ömrünün bitmeyecek kadar uzun olması ya da bilincin başka bir otonom makineye ya da yazılımı aktarılması konusu insanın geleceğini belirleyecek.

Beyin haritasını büyün nöral ağın tam bir emülasyonunu çıkarmak sinir bilimin en büyük hayalidir. İnsanın kendini makinelere yükleyeceği  ve kimin makine kimin insan olduğunun anlaşılmadığı bir tekillik içinde artık insan ırkına veda edeceğiz. Transhümanizm, tekillik, otonom silahlar, katil robotlar, makine savaşları geleceği belirleyecek teknolojileri getirecek. Biz ise bu konuları konuşmalıyız. Hâlâ Orta Çağ tartışmaları içinde, cinsel yönelimleri, kadın erkek ayrımını, ten rengini ilginç günah ve sevapları tartışıyoruz. Geleceğin dünyasında yerimiz olması için daha fazla bilim üretmeliyiz.  

Kitaba erişim için buraya dokunun.

Yorumlar

WORDPRESS: 0