İntihar Kulübü Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

İntihar Kulübü Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Gerçekdışı olan her şey belki de akla en yatkın olandır.

Venedik Taciri Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Lord Arthur Savile’in Suçu Konusu Özeti İncelemesi
Hamlet Shakespeare Konusu Özeti İncelemesi Alıntılar

İntihar Kulübü Kitap Özeti Konusu İncelemesi. Kitap Robert Louis Stevenson’ın birbiri ile bağlantılı üç kısa öyküsünden oluşuyor. Dr. Jekyll ile Bay Hyde’i bilirsiniz değil mi? Define Adası desem daha iyi tanıyacaksınız eminim. Kısa bir kitap olduğundan haftasonu okumalık kitaplardan. Biraz fantezi de yok değil. Öykülerdeki anlatım pek de rezlist olmasa da benim hoşuma gitti. Önemli olan hayal gücüdür. Netflix’in 15 dakikalık bölümlerden oluşan ve ne izlediğimizi bile anlayamadığımız dizilerini bilirsiniz. Kitabın anlatımı işte bu şekilde. Kitaptaki öyküler için Suç polisiye hatta dedektif konulu bile diyebiliriz. İntihar, ölüm, yaşam konusu ilginç bir biçimde ele alınmış.

Düşüncelerimizi aydınlatan, hayal gücümüzü zirveye taşıyacak kitaplara, düşünmeye, bilime ve felsefeye ihtiyacımız var. Ancak bilgi bizi içinde bulunduğumuz insani çıkmazlardan kurtaracak. Daka fazla kitap için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarudaki renkli düğmelere dokunarak en yeni ve güncel kitaplara erişebilirsinzi.

İntihar Kulübü Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Kitabın özeti ve konusuna geleleim. Bohemya Prensi Florizel ile arkadaşı Albay Geraldine kıyafet değiştirir ve kimliklerini de gizleyerek olmadık şeyler yaparlar. Prens tuhaf insnalarla tanışmayı sever. Kötü ve pis mekanlarda bulunmaktan çekinmez. Halkın arasında bazen en adi bir meyhane köşesinde bile pinekleyebilir. Kitap Prens ve eşlikçisi Albay’ın da karıştığı birbiriyle bağlantılı üç olayı öykülüyor.

İntihar Kulübü Kitap Özeti Konusu İncelemesi
İntihar Kulübü

Kitap adını ilk öykü olan “Kremalı Turtaları Olan Genç Adamın Hikâyesi” bölümünden alıyor. Prens ve eşlikçisi kimliklerini gizleyip gittikleri bir istiridye lonaktasında turta hediye eden bir gençle tanışırlar. On dokuzuncu yüzyılda Londra’da istiridyeyi alt sınıf yermiş. Ve kıyafet değiştirip halk arasına katılan Prens de burada tanıştığı tuhaf gencin yönlendirmesi ile intihar etmek isteyenlerin infaz edildiği bir kulübe üye olur. Kulüp’te kumar oynanır kime maça ası gelirse o intihar edecektir. Sinek ası gelen kişi de cinayeti işleyecektir. Kendisine maça ası gelen prens, bu ölüm yuvasını dağıtır ve elebeşlerını tutuklatır.

Diğer iki öyküde de olaylar bir şekilde Prens ve Albay’a ve kulübün kaçak üyesine bağlanıyor. İkinci öyküde tuhaf bir şekilde Albay’ın kardeşi öldürülüp bir hencin yatağına bırakılıyor. Genç oteldeki doktorun yardımı ile ceseti bir sandığın içine koyar. Albayı tanıyan doktor prens adına sandığı Londra’ya kadar götürür. Prens, sandıktaki cesedi teşhis eder. 

Birbiri ile tuhaf şekilde bağlantılı olasılık dışı öyküler bize anlamsız gelebilir. Ama yaşam ile ölüm arasındaki o ince çizgiyi okur hissedecektir. Ölmek için bahaneler bazen çok saçma ve yetersi olabilir. Sherlock ve Doktor ikilisine çok benzeyen Prens ve Albay da bir dedektif gibi suçun üzeirne gider. Okuması zevkli, çok hızlı okunacak “çerez” kategorisinde bir kitap. Ben beğendim.

Kitap Puanlaması

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
İntihar Kulübü Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Yorumlar

WORDPRESS: 1
  • comment-avatar
    Ayşenur Nokay 4 hafta ago

    kitabın başı biraz sıkıcı olabilir ama okudukça elinizden bırakak istemyeceksiniz konun olarak sherlock holmes gibi okuması çok zevkli tavsiye ettiğim bir kitap ince bir kitap çabucak bitirirsiniz ince olduğu için fiyatı da çok pahalı değil