İrrasyonel Stuart Sutherland Kitap Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

İrrasyonel Stuart Sutherland Kitap Konusu

Kitap 23 bölümden oluşmakta. Kitabın konusu insan davranışlarını ele alan sosyal psikoloji deneyleridir. İnsanların nasıl irrasyonel (mantıksız) davrandıkları psikolojik deneyler ile anlatılıyor.

Çizgilerle Psikoloji Yeni Başlayanlar İçin İnsan Özeti
Kızıl Kahkaha Kitap Özeti İncelemesi Konusu
Başkalarının Aklı Kitap Konusu İncelemesi Özeti

İrrasyonel Stuart Sutherland Kitap Konusu. Sosyal psikoloji çalışmaları ve deneyleri ile ilgili yazılmış 1992 tarihli kitap oldukça ilgi çekici konulara sahip. Aşağıda da yazacağım gibi kitabın yazılmasının üzerinden 30 yıldan fazla zaman geçmiş. Yeni bilgiler, yeni deneyleri kitapta bulmak mümkün değil. Yine de temel bilgiler, sosyal psikoloji çalışmaları, insan davranışları hâlâ aynı. İrrasyonel kitabını okurken sakin kafayla ve sessiz bir ortamda okumalısınız. Psikoloji ve sosyoloji, istatistik, insan davranışları, siyaset, pazarlamaya kadar geniş bir anlatım var.

Kitaplar bizi karanlıktan aydınlığa taşır. Her problemi, her türlü anlaşmazlığı okumak ile; bilgelik ile çözeceğiz. Daha fazla kitap için yukarıdaki bağlantılara bakabilirsiniz. Yazar olarak sitede içerik üretmek isterseniz yukarıdaki kırmızı düğme sizi ilgili sayfaya götürecek.

İrrasyonel Stuart Sutherland Kitap Konusu
İrrasyonel Stuart Sutherland

İrrasyonel Stuart Sutherland Kitap Konusu

Kitap 23 bölümden oluşmakta. Kitabın konusu insan davranışlarını ele alan sosyal psikoloji deneyleridir. İnsanların nasıl irrasyonel (mantıksız) davrandıkları psikolojik deneyler ile anlatılıyor. Duygularımıza her zaman yenik düşeriz, insan genelde mantıksız davranır. Oy kullanırken, bir ürünü satın alırken, olayları değerlendirirken hep hata yapar.

Tıp alanında da oldukça mantıksız kararlar alınır. İstatistik, olasılık hesapları tıpta önemlidir. Çoğu tıp hekimi olasılık ve istatistik değerlendirmelerinde hata yapar. İnsanı etkisi altına alan onlarca etkiden bahsediliyor. İnsan kendini kandırmaya meyillidir. İnsan rasyonel bir varlık değildir. Bulunabilirlik hatası, tutsak ikilemi, insanların yanlış karar alması gibi, öncelik hatası gibi kavramlar açıklanıyor. Kişinin kendini hareketlerinden sorumlu hissetmemesi, reklamlar ve pazarlamacıların taktikleri de deneylerle anlatılıyor.

İrrasyonel Stuart Sutherland Kitap Konusu
İrrasyonel Stuart Sutherland

Kitap 1992 yılında yazıldığı için sosyal medya, dijital medya, mobil uygulamalar gibi 21. yüzyılın ilk çeyreğinin ve ikinci çeyreğinin de konusu olacak yeni dünya yaşamını bulmak imkansız. Yeni sosyal deneyler, dijital platformlar, sosyal medya, internet konularının olmaması tabii ki eksiklik. Ama gelen olarak hâlâ geçerliliğini koruyan konular var. Kitabın 30 yılı aşkın bir zamanda hâlâ okunması galiba temelde insan psikolojisinin günümüzde de aynı kalmasından.

Kısacası eski deneyler ve 1990’ların dünyasına hatta 1970’lerden kalma deneylerle psikoloji ve sosyolojinin temellerini okuyacaksınız. Sakin bir kafa ile okunabilir. Ama kitapta çok fazla bilgi olduğundan sadece en önemli yerleri not alıp daha sonra dijital notlarınızı okuyabilirsiniz. Kitap bölüm sonlarındaki kıssadan hisse veren bölümleri sevmedim, kişisel gelişim kitabı havası vermiş. Yazar bize şunu şunu yapma, bunu yap demiş. Bu en sevmediğim üslup, bu nedenle özet bölümlerini sevmeyebilirsiniz.

Kitap sayfa sayısı: 360 Okuma süresi: 18 saat Yayıncı: Domingo

Yorumlar

WORDPRESS: 0