İş Bankası Modern Klasikler Serisi Kitapları

Ana SayfaKitap Yorumları

İş Bankası Modern Klasikler Serisi Kitapları

İş Bankası Modern Klasikler Serisi Kitapları hangileridir? Kapak tasarımı ve kaliteli baskısı ile ortalama fiyatları ile dünya edebiyatını okuyabilirsiniz

Einstein Kitapları Tavsiye Listesi
İnternet Kitapçıları Kitap Satın Alma Siteleri
Sahaf Kitapçı Mendel Kitap Özeti İncelemesi

İş Bankası Modern Klasikler Serisi Kitapları en çok satılan kitap serilerinden. Ben de sadece bu seriden kitap alıyorum. Aşağıda eksilerini ve artılarını yazacağım. Çağdaş dünya edebiyatı olarak da nitelendireceğimiz bu yapıtlar günümüze biraz daha yakın zamanda yazılmış. Dünya klasikleri kadar çok bilinmeseler de aralarında okunması gereken çok iyi kitaplar var. Kitaplar insana o kadar çok şey katar ki tarif bile edilemez. Özellikle kitap insan zihnini aydınlatır. Her bir kitap farklı bir dünyadır. Her bir kitapta içinde farklı yaşamların olduğu bir gezegeni keşfederiz. Belki de en büyük keşfimiz yaşamın, insanın, inançların; düşüncelerin ve yaşam biçimlerinin farklı olduğudur. Değişmeyen ve asla tartışılamaz düşüncelerimizi bir anda tartışmaya açarız.

Kitap Okumak ve Gerçeklik

Gerçeklik nedir? Kitaplar bize yaşamda sadece tek bir gerçeklik olmadığını öğretir. Okuduğumuz kitap sayı kadar farklı gerçekliğe sahip oluruz. Hani kuantum belirsizlikleri ile ilgili bilim kurgularda geçer ya gerçeklik sonsuz evrenlere dağılır. Onun gibi her gir gerçeklik farklı kitaplara dağılır. Biz anlarız ki yaşamda öteki diye bir şey yoktur. Yaşamda diğerleri diye bir şey yoktur. Yaşamda, insan, hayvan, bitki diye bir şey yoktur. Herkes her varlık bir diğerine eşittir. Gerçeklik sadece bizim yaşamı algıladığımız biçim değildir. Her yaşam bir gerçekliktir… Ön yargılar sadece karmaşaya neden olur. Evrende, 13.8 milyar yıldır genişleyen vakum alan içerisinde bir noktadan ibaretiz, bir hiçiz… Belki de okuyarak evrendeki yerimizi de anlayabileceğiz.

İş Bankası Modern Klasikler Serisi Kitapları

Kitap Kahve

İş Bankası Modern Klasikler Serisi Kitapları

Yukarıda parça parça bazen de birbirinden kopuk şekilde kitaplar ve okumayla ilgili bir şeyler yazdım. Şimdi gelelim çağdaş dünya edebiyatı olarak tanımlayabileceğimiz kitaplara. Aslında telif hakları genellikle olmayan dünya klasiklerinin fiyatları da o ölçüde olmalı. Klasik yapıtların amacı aslında kitapların herkese ulaşacak kadar ucuz olmasıdır. Fakat bazı yayın evleri o kadar anlamsız ve fahiş fiyat politikası uyguluyor ki insan şaşıyor. Çeviri kalitesi, ön söz vs. asla 10₺ fiyata satılacak bir kitabın fiyatını 30₺ yapmaz. İş Kültürün fiyat politikası çok iyi ve kağıt kalitesi de üst seviyede.

İş Bankası Modern

Kitaplar

Çağdaş Dünya Klasikleri Kitapları

Şimdi çağdaş dünya klasikleri olarak da tanımlayabileceğimiz İş Bankası Kültür Yayınları (İş Kültür) kitapları için artı (+) eksi (-) listesi hazırladım.

Artıları (+)

  • Harika kapak tasarımları
  • Kitap fiyatları
  • Kağıt kalitesi
  • Ayraçlar
  • Ortalamanın üstünde çeviriler (diğer y ayın evleri ile çevirileri kıyaslıyorum, karşılaştırıyorum)

Eksiler (-)

  • Ön söz ve son sözler. Bu bilgiler çok değerlidir.
  • Yazar biyografileri. Kesinlikle gereklidir.
  • Yazım yanlışları. Özellikle ayraç eklerinden sonra (mesela de ayracı) virgül kullanılmazı. 

Sonuç olarak şu anda kağıt, kapak çeviri ve fiyat olarak en iyi seçenek İş Kültür Yayınları Modern Klasikler serisi gibi gözüküyor. Özellikle fiyatlandırması çok insaflı. Adı lazım olmayan bir yayın evi gibi fahiş fiyatları yoktur.

Yorumlar

WORDPRESS: 0