İvan İlyiç’in Ölümü Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

İvan İlyiç’in Ölümü Kitap İncelemesi Yorumu Özeti

İvan İlyiç'in Ölümü kitabı Tolstoy romanıdır. Romanda küçük bir memurken yükselerek yargıçlığa kadar yükselen İvan İlyiç'in nasıl yükseldiği ölüm teması ile anlatılır

Lyon’da Düğün Stefan Zweig Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Kızıl Kitap Yorumu İncelemesi Konusu ve Özeti
Zacharius Usta Kitap Yorumu, Konusu, İncelemesi, Özeti

İvan İlyiç’in Ölümü Kitap İncelemesi Yorumu Özeti değerlendirmesi: Tolstoy romanıdır. Tabii ki bir inceleme yapmak ya da değerlendirme yapmak çok zor. Özellikle edebiyat eleştirmenlerinin, edebiyat tarihçilerinin bile Tolstoy’u çözemediklerini düşünürsek, sıradan bir okurun bir inceleme yapması pek de kolay değil. Ben de sıradan bir okurum. Kısa kısa okuduğum, ön sözler ve Tolstoy’un kısa yaşam öyküsü ve Hristiyanlık, ahlak konusundaki düşünceleri dışında pek bir şey bildiğim söylenemez. Derinlemesine bir araştırma yapanlar bile büyük bir ayrılığa düşmüşler. Kitabı şimdiye kadar 4 farklı yayın evinden okudum. Farklı ön sözler ve son sözleri okudum. Burada da her zaman olduğu gibi aklıma gelenleri yazmak istiyorum. Burada yazılanlar sıradan bir okurun yorumu olarak değerlendirilmeli.

İvan İlyiç’in Ölümü Kitap İncelemesi Yorumu

İvan İlyiç’in Ölümü içinde çok fazla tema içeriyor. Öncelikle ölüm teması. Herkes bir gün ölecektir ama İvan İlyiç çok talihsiz bir şekilde daha yeni dekore ettiği lüks evinin tadını çıkaramadan yatağa düşer. Etrafındaki bütün burjuva sınıfı ölümü hiç kendi Üzerlerine kondurmazlar, ölen kendileri değildir ki! Daha cenaze evine gelir gelmez en yakın dostu Pyotr İvanoviç bile bir an önce kumar masasına dönmeyi planlar. Karısı zaten miras ve cenaze masraflarını düşünür.

İvan İlyiç'in Ölümü Kitap İncelemesi Yorumu Özeti
İvan İlyiç’in Ölümü

Yüksek yargıç İvan İlyiç bulunduğu mevkiye kolay kolay gelmemiştir. Ölünce de kolayca gözden çıkarılmıştır. Onu tanıyanlar soğuk bir şekilde “Beyler İvan İlyiç Ölmüş” şeklinde bir bir iki kelime dışında bir şey kullanmazlar. Romanın yazıldığı dönemdeki hukuk sistemi, memurluk sistemini romanda görmek mümkün. Yine evlenerek büyük hata ettiğini anlayan İvan İlyiç aslında evlendiğine de çok pişmandır. Aslında hiç bir dostu olmadığını da anlar. Herkes ona iyileşeceğini söyler ya da arkadaşları hep hukuktan, yasalardan bahseder. Ona teselli veren ve tek gerçeği söylene kişi uşağıdır. Uşağı da efendisine uşak-efendi olarak bağlıdır. Defalarca hakkı yenilen İlyiç artık ölüm döşeğindedir. Ölümü, yaşamı düşünürken bir yandan da herkesi titreten bir yargıç olduğu anları düşünür.

İvan İlyiç'in Ölümü Kitap İncelemesi Yorumu Özeti
İvan İlyiç’in Ölümü

İvan İlyiç’in Ölümü Özeti Konusu

İvan İlyiç’in Ölümü özeti: Kısa bir özet gerekirse. Küçük bir devlet işinde olan İvan İlyiç valiye olan yakınlığı ve her işi doğru düzgün bir şekilde yerine getirmesi ile mevki sahibi olmaya başlar. Yargıçlığa kadar ilerler. İlerlerken de hem dost hem de düşman edinir. Bir yandan da değişen Rus yargı sisteminde çok daha yüksek bir mevkiye gelir. Yüksek burjuvadan olduğu için evlenmesi gerekmektedir. Evlenir ama karısı ile anlaşamaz. Daha fazla para kazanmak için sürekli yükselmesi gerekmektedir. Her şey çok iyi giderken bir gün evini dekore ederken ufak bir kaza geçirir. O günden sonra işleri yerinde gitmez ve sağlığı bozulur. Gitmediği ünlü doktor kalmaz, kimse ne hastalığı hakkında bir şey söyleyemez. Sonunda İvan İlyiç yatağa düşer.

Baskı: 100 sayfa
Okuma Süresi: 120 dakika
Yayıncı: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0