Julius Caesar William Shakespeare Kitap Özeti Konusu

Ana SayfaDünya Klasikleri

Julius Caesar William Shakespeare Kitap Özeti Konusu

Komplocular ilk olarak Brutus ve karısının desteğini alırlar. Sezar, kâhini dinlemez aslında bir şeyler seziyor ama Brutus'tan asla şüphe etmiyordur.

Dracula Bram Stoker Kitap İncelemsi Özeti Konusu
Büyük Umutlar Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi Konusu
Uğultulu Tepeler Emily Bronte Özeti Konusu Yorumu

Julius Caesar William Shakespeare Kitap Özeti Konusu. Shakespeare’in diğer oyunlarında olduğu gini Julius Caesar’ın da ne zaman yazıldığı tahminden ibaret olduğu kitabın onlarca sayfalık önsözünde yazıyor. Oyun 1598-99 yıllarında yazılmış. Yıllar önce Shakespeare’in en ünlü oyunlarını okumuştum. Fakat aklımdan hepsi uçup gidince, tekrar okumaya karar verdim. Sezar ölürken “sen de mi Brutus” der. Bu ihanet repliğini her halde bilmeyen yoktur. Oyun, meşhur Globe tiyatrosunun açıldığı 1599 yılında yazılır.Şimdi kitabın konusuna ve özetine geçelim.

Kitaplar aydınlıktır. Yüzlerce kitabı sitede bulabilirsiniz. Yukarıdaki düğmeler ve site menüsü ile daha fazla kitaba ulaşacaksınız. Daha fazla aydınlık! Yazar olmak ya da siteye içerik göndermek için ayrıntılar kırmızı düğmede.

Julius Caesar William Shakespeare Kitap Özeti Konusu
Julius Caesar William Shakespeare

Julius Caesar William Shakespeare Kitap Özeti Konusu

Monarşi ile yönetilen Roma’da siyasi karışıklık almış başını gitmiştir. Cumhuriyetçiler ülkenin geleceğinden oldukça endişelidirler. Sezar birkaç defa taç giymeye çalışmış ve hepsini reddeetmiştir. Yakında tacı kesinlikle takacaktır. Brutus belki de en yakın dostu sayılan Sezar’a yapılan suikastın başını çeker. Suikast Brutus olmadan gerçekleşemez. Halk onu sever, yanlış da yapsa arkasından gider anlayışı vardır.

Ülkenin geleceği, güzel günler beklentisi zayıf olarak görünen birine yani Sezar’a bırakılamaz. Aslında Sezar’ı öldürüdklerinde bile ne kadar dürüst bir insanı öldürdüklerini halka anlatırlar. Halk bu suikastın nedenini öğrenmek ister. Yurtsever bir vatandaş olarak iyi de olsa aslında zorba bir diktatör olan Sezar’ın ve monarşinin ülkenin geleceği için pek de iyi olmayacağı için Sezar öldürülmüştür.

Komplocular ilk olarak Brutus ve karısının desteğini alırlar. Sezar, kâhini dinlemez aslında bir şeyler seziyor ama Brutus’tan asla şüphe etmiyordur. Sezara’a karşı kişisel bir düşmanlığı olmayan Brutus, Sezar’ı çapraza alıp hançerleyenlerin başındadır. Sezar işte o meşhur sözünü Shekepeare adeta bir deyim gibi dünyadaki bütün dillere katar: “Sezar: sen de mi Brutus? Öyleyse yıkıl Sezar.”

Halk ayaklanır. Antonius ve Lepidus, 100 senetörü öldürüp kaçan Brutus’un peşinden giderler. Halk Brutus’un haksız olduğuna karar vermiştir. Brutus, karşısında yenemeyeceği bir birlikle kaşrşılaşır. Karısı öldürülmüştür. Bu cinayete ve ayaklanmaya kalkışanlarl öldürülür. Sezar’ın hayaleti ile d ekarşılaşan Brutus ve adamları öldürülür. İsyan bastırılır. Antonius tacın vârisi olacaktır.

“Ey koca Caesar! Sen yerde mi yatacaksın böyle! Bunca fetihlerin, zaferlerin, talanların,  Sığdı demek şu kadarcık yere? Uğurlar olsun.”

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Puanlama
Julius Caesar William Shakespeare Kitap Özeti Konusu

Yorumlar

WORDPRESS: 0