Kadim Cadılık Öğretisi Wicca Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıMitoloji Gizem

Kadim Cadılık Öğretisi Wicca Özeti İncelemesi

Cadı diye uydurması ile Pagan bilgeliğinin ve kadın otoritesinin yıkılışı

Ben Kirke Kitap İncelemesi Yorumu Özeti
Akşam Tırnak Kesilir mi? Kesilmesi Günah mıdır?
Nasıl Cadı Olunur? Witch ya da Wicca Nedir?

Kadim Cadılık Öğretisi Wicca Kitap Özeti İncelemesi. Cadı denildiği zaman aklımıza gelen şey genelde şarlatanlık yapan kadın büyücülerdir. Pis, çirkin, insan düşmanı bu mahluklar aslında Ortaçağ klisesi tarfından uydurulmuştur. Bu hikaye hâla devem ediyor. Filmler de diziler de bu gelek devam ettiriliyor. İnandıklarımızı asla sorgulamadığımız bir dünyada yaşıyoruz. Masalları ve bizi avutacak her şeyi seviyoruz. Cadılar hakkında yazılmış güzel, derli toplu kaynak bulmak zor. Paganizm gibi eski öğretiler her zaman bilgelik üzerine, evreni ve doğayı anlama üzerine kurulmuştu. Çünkü doğa güçleri insanın gücünü aşıyordu. Şİmdilerde insanların hiç bir şeye saygısı da kalmadı sevgisi de kalmadı. Engizisyon Paganizm’i her ne kadar yok etmeye çalışsa da bunu başaramadı. Pagan gelenekleri bayramları hâlâ devam ediyor. Her neyse şimdi konumuza dönelim. Daha fazla kitap ve daha fazla aydınlık için buraya dokunun

Kadim Cadılık Öğretisi Wicca Özeti İncelemesi

Cadı Wicca

Kadim Cadılık Öğretisi Kitap Özeti

Kitabın yazarı Erhan Altunay. Kitabın özetini değil dekısaca içeriğinden bahsedeceğim. Kitapta öncelikle Paganizm hakkında çok aydınlatıcı ve kısa bilgiler var. Pagan bilgeliği, pagan kültürü ve Pagan öğretisi kitapta yeteri kadar anlatılıyor. Cadılık kavramı üzerinde durulurken cadı kazanı, aynası, uçan süpürge, cadı şapkası gibi nesnelerin ne anlama geldiği açıklanıyor. Bu objeler sanıldığı gibi büyü için kullanılmıyorç. Ayrıca çok yeni bir kavram ya da akım olan Wicca akımından da bahsediliyor. Yani modern cadılık öğretisi ve cadı olmanın kuralları da kitapta var. Kısacası bu konuda yani cadılık, wicca, gibi konularda ilk okunacak kitaplardan biri. Ya da bulunacak en iyi kaynak. Kitabın bende eski baskısı var. Zaten yıllar önce okumuştum. Yeni baskısı farklı bir yayın evinden çıkıyor.

Kadim Cadılık Öğretisi Wicca Özeti İncelemesi

Cadılık

Kitabın İncelemesi

Ortaçağ boyunca engizisyon kilisesi tan 50 bin kadını cadılık suçlaması ile yakmış. Dehşet bir şey. Kadınların bilgeliği ve anaerkil bir öğreti istenilmemiştir. Ortaçağ Avrupası, din savaşlarını, mezhep savaşlarını, kadınlarla, cinsiyetlerle olan savaşını kazanamadı. Çoğu Avrupa ülkesi özellikle AB ülkeleri artık bu konularla ilgilenmiyor. Kadınlar artık hedefte değil. Ama Orta Doğu, Asya, Arap Yarımadası ve bazı yerlerde özellikle Afganistan, Suudiler, Pakistan gibi ülkeler maalesef Avrupa’nın ortaçağını yaşıyorlar. Bilgelik yerine kadınlara, çocuklara, cinsel yönelimlere büyük baskılar var. Oysa Paganizmin bilgeliği gibi antik çağların bilgeliği, Şaman bilgeliği vs. hep insanın faydasınaydı. İnsan gelecekte binlerce yıl yaşayıp, evrene açılınca her şey dünyada kalacak. O zaman insan binlerce yıllık saçmalıklarını anlayacak mı acaba? Kitabın incelesinden çok bu paragrafta şu anda aklıma gelenleri yazdım. Cadılık, yeni nesil Wicca öğretisi ve bu konuda çok iyi bilgilerin olduğu kitabı tavsiye derim.

Kitabın sayfa sayısı: 176 Okuma süres: 4 saat Yyaın evi: Destek Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0