Kallokain Karin Boye Kitap Özeti Konusu Yorumu

Ana SayfaKitap Yorumları

Kallokain Karin Boye Kitap Özeti Konusu Yorumu

Dünya büyük bir savaş sonrası Dünyadevlet adında topraklar birleşmiştir. Sonorlarda ve yaşam alanı olmayan çöllerde ise yaşamak oldukça zordur.

Mesaj Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti Konusu
Süpersimetri: Bir Kuantum Romanı Konusu Özeti
Kara Dörtleme, Klasik Distopya Bilim Kurgu Romanları

Kallokain Karin Boye Kitap Özeti Konusu Yorumu Distopya klasikleri ve bilim kurgu kategorisindeki yapıt bu yazının kınusu. Anti ütopya olarak da anılan bu türün en bilindik Kara Dörtleme serisie dahil edilmesi gerken roman distopik roman okuru için olmazsa olmazlardan. Şİmdi romanın konusuna ve özetine geçelim.

Yüzlerce kitap, onlarca kategoride dünyamıza aydınlık getirecek, yaşamı dah aiyi kavramamıza yardım edecek yapıtlar için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki renkli düğmelere dokunarak en popüler kitaplara erişebilirsiniz. Düşüncelerinizi önemsiyoruz, yorum yazmayı unutmayın.

Kallokain Karin Boye Kitap Özeti Konusu Yorumu
Kallokain Karin Boye

Kallokain Karin Boye Kitap Özeti Konusu Yorumu

Dünya büyük bir savaş sonrası Dünyadevlet adında topraklar birleşmiştir. Sonorlarda ve yaşam alanı olmayan çöllerde ise yaşamak oldukça zordur. Dünyadevlette her çocuk 7 yaşına gelince devletin malı olarak askeri eğitime gider ve bir daha evine dönmez. Burada herkes silah arkadaşısır. Dünyadevlette insnalar sıkı bir denetimden geçirilir. Birçok bakanlık yurttaşları gözetlemek amacı ile kurulmuştur.

Evler polüs tarafından hem dinlenir hem de gözetlenir. Kadınlar ise sadece çocuk doğurma makinesi gibidir. Hiç bir değeri yoktur. Kadınlarım amacı devlete erkek çocuk vermektir. Herkes birbirini ihbar eder. İhbar etmek de yurttaşlık görevidir. Dünya devlet Kimya şehri,Ayakkabı şehri gibi illere ayrılmıştır. İşte bu şehirleden biri olan Kimya şehrinde Leo Kall adında bir kimyacı vardır.

Kall, karısı ile sorunlar yaşayan ve kimya laboratuvarında karısının eski sevgilisi olan şefi Edo Rissen ile çeşitli kimyasallar üretirler. Kall, insanların ne düşündüklerini söyleten v eyan etkisi olmayan bir sıvı keşfeder. Kallokain adını verdiği bu sıvıyı damar yolundan şüphelilere verirler. Şüpheli zihnindeki her şeyi söyler. Bir yasa çıkararak bu sıvıyı devlet yönetimindeki çalışanlara verereki devlet hakkında olumsuz düşünneleri ya da hoş düşünceleri olmayanları yargılarlar. Bu sorgular devam ederken. Kall, Dünyadevlet dışında tehlikeri yerlerde yaşayan insnaların olduğu bir deli tarikatinin varlığını öğrenir. Kallokain herkesin yaşamını mahvedecektir.

Düşünce suçu bütün distopya romalnarın asıl konusudur. Düşünceleri dile getirmek, açıklamak suçtur. Genelde 1984’te olduğu bu tema kullanılır. Bu romanda ise düşüncenin kendisi suçtur. Dünyadevlet’in yurttaşları belleklerinin kontrolünü de teslim etmek zorundadır. Düşünceler burada ilaçlarla (Cesur Yeni Dünya) bastırılmaz, insanların Dünyadevlet’in istemediği düşünceleri belleklerinde bulundurmaları kanunen suçtur. Fahrenheit 451 de ise düşünmeye neden olan kitaplar yasaktır. Damızlık Kızın Öyküsü’nde olduğu gibi burada da kadınlar sadece doğurmak için kullanılır. Bir gün insan kadınsız çoğalmanın yolunu bulursa kadınlar bile Dünyadevlette olmayacaktır.

Yorumlar

WORDPRESS: 0