Kamelyalı Kadın Alexandre Dumas fils Konusu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Kamelyalı Kadın Alexandre Dumas fils Konusu Özeti

Kamelyalı Kadın Alexandre Dumas fils Konusu Özeti. Orijinal adı: La Dame aux camélias, İngilizce adı The Lady of the Camellias olan beyaz perdeye, ba

Üç Silahşor Alexandre Dumas Kitap Özeti İncelemesi
Monte Cristo Kontu Kitap Özeti İncelemesi
Siyah Lale Alexandre Dumas Kitap Konusu Özeti

Kamelyalı Kadın Alexandre Dumas fils Konusu Özeti. Orijinal adı: La Dame aux camélias, İngilizce adı The Lady of the Camellias olan beyaz perdeye, baleye uyarlanan Dumas’nın (fils, oğul) romanı. Kadın konulu rolmanlar, aşk romanları ya da romantizm temalı romanlar rasındaki yapıt Marguerite adındaki hayat kadının öyküsüdür. Oğul (fils) Dumas, bu romanı borç batağı içindeyken tanıştığı Marie Duplessis adındaki kadınla olan ilişkisine dayanarak yazmıştır.

Beyazperde (film) uyarlaması da yapılan roman ayrıca baleye de uyarlandı. Onlarca bale gösterisi yapıldı. 1981 yapımı film Kamelyalı Kadının Gerçek Öyküsü,  La storia vera della signora dalle camelie adında. Romanın bu sayfa hazırlanırken modern bir sinema yapımı bulunmuyordu. 1957 yapım Türk (Yeşilçam) uyarlamasını da izleyebilirsiniz.

Kamelyalı Kadın Alexandre Dumas fils Konusu Özeti

Roman, zor şartlar altında yaşamaya çalışan hayat kadını ya da çevirideki tabirle “yosma” Marguerite Gautier adındaki kadının etrafında gelişen olayları konu alır. Veremden ölen Marguerite geride birçok âşık bıraksa da son aşk oyunu oynadığı genç Armand bu gizemli kadının bütün öyküsünü başka bir yabancı olan ve yine Marguerite’a âşık olan başka bir yabancıya anlatır.

Kamelyalı Kadının Ana Teması ve Konusu

Roman, Alesandre Dumas fils’in kendi yaşamından alıntılayarak yazılmış. Roman dünya klasikleri arasında yeri olan bir yapıt halinde. Özellikle opera ve bale uyarlamaları, müzikal uyarlamaları bakımından da ünlenmiştir. Romanın konusu hayat kadını Marguerite ve ona âşık olan genç adam Armand arasındaki aşktır. Düşmüş kadınlara ya da hayat kadını olarak tabir edilen seks işçilerine toplumun bakış açısı “romanda özellikle o çağın bakış açısı” okurun gözlerini önüne serilir.

Günümüzde de yaşamda kalabilmek için seks işçiliği yapan kadınlara karşı toplumsal tutum insanlık dışıdır. Çoğu insan hizmet aldıkları bu kadınları, kötülemekten ve onlara zarar vermekten de geri durmaz. Romanın yayımlandığı 1848 yılından günümüze aslında bir değişim yok gibi. Yaşam insanı istemedği yöne atabilir. Ne olursa olsun insanın duyguları, içindeki aşk ve sevgi duyguları parayla satın alınamaz. “Yosmalar”ın da duyguları, âşık olacakları insanlar vardır. Yaşam herkese eşit değildir. Oğul Dumas, bu en ünlü romanında buna benzer temaları okuruna sunuyor.

Kamelyalı Kadın Alexandre Dumas Konusu Özeti
Kamelyalı Kadın Alexandre Dumas

Romanın Kısa Bir Özeti

Kamelya yetiştiren adeta bu çiçaklarle özdeş olan hayat kadını ve erkeklerin rüyalarına giren, arzu edilen essiz bir yapıt gibi olan Marguerite yaşlı bir kontla ilişkidedir. Kontla parası için birlikte olur. Kont bütün zenginliğini bu kadının ayakları altına sermiştir. Marguerite’i tanımayan ve ona âşık olmayan erkek neredeyse bulunmaz.

Verem başlangıcı olan sağlık sorunları yer yer kötüleşen Marguerite andısızn 24 yaşındaki genç adam Armand ile tanışır. Armand her şeyini Marguerite için feda eder. Borca girer, kumar oynar çünkü sevgilisinin masraflarını karşılamak kolay değildir. Marguerite ise konttan gizli tuttuğu bu ilişkisini gizlemekte başarılı olamaz. O, sadece erkeklerle para karşılığı seks yapan bir kadın değildir. Onunda duyguları vardır. Bir erkeğe âşık olmak, sevmek ister fakat buşınduğu şartlar bunu gerçekleştirmesi için yeterli değildir.

Zamanla kontla ayrılan ve hastalığ ilerleyen kadın, borç içinde ölecektir. Armand ise babasının zorlaması ve toplumun baskısı ile ayrıldığı bu kadının öldüğünün duyunca Paris’e gelir. Evdeki eşyalar satılıp borçları özenmiştir. Sevgilisinden bir hatıra almak isteyen Armand, açık artırmada kendisinin hediye ettği kitabı alan ve romanın da anlatıcısı olan adamın evine uğrar. Kitabı satın almak ister. Fakat kitabın ve büyük aşkının öyküsünü bu yabancıya anlatacaktır.

Yorumlar

WORDPRESS: 0