Kara Dörtleme, Klasik Distopya Bilim Kurgu Romanları

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Kara Dörtleme, Klasik Distopya Bilim Kurgu Romanları

Distopya edebiyatının klasikleri olan dört temel kitap Kara Dörtleme olarak bilinir. Biz, 1984, Cesur Yeni Dünya, Fahrenheit 451

Zaman Makinesi H.G. Wells Kitap İncelemesi Özeti Konusu
Ben Robot Isaac Asimov Kitap Özeti Konusu Üç Robot Yasası
Cesur Yeni Dünya Aldous Huxley Kitap İncelemesi Özeti Konusu

Kara Dörtleme, Klasik Distopya Bilim Kurgu Romanları. Distopik kitaplar ya da distopya romanları kitapları denildiğinde akla gelen dört klasik kitap vardır. Biz Yevgeni Zamyatin, 1984 George Orwell, Cesur Yeni Dünya Aldous Huxley ve Fahrenheit 451 romanlarıdır. Kara Dörtleme olarak da bilinen distopyanın, diktatörlükle yönetilen ve insan haklarının olmadığı bir dünya vardır. Teknoloji insanın gelişimi için değil, gücü elinde bulunduranların iktidarda kalabilmek için her türlü cinayeti işleyip, okumayı, düşünmeyi, bilgiyi, eleştiriyi, sanatı, bilimi yok etmeleri için kullanılır. Tabii ki insnalar sürekli gözetlenir, takiptedir. Şimdi romanlara geçelim.

Dört distopya kitabı ile ilgili çok geniş inceleme ve videolar için, özet, yorumlar ve daha fazlası için yukarıdaki düğmeleri kullanabilirsiniz. Okuyan ve eleştiren, sorgulayan toplumlar geleceğin dünyasında yer edecek ve kozmik bir varlık olacaktır.

Kara Dörtleme, Klasik Distopya Bilim Kurgu Romanları

iyibeyin.com kitaplar kategorisinde geniş içerik var. Burada tek paragrafla çok kısa kitaplardan bahsedeceğim. Distopya kitapları, yani anti ütopya romanlarına yeni başlayacak ve distopya romanları önerileri, tavsiyeleri isteyen okur için yıne yukarıda bir düğme bulunuyor. Bu dört roman okunmadan zaten distopya edebiyatı ve yine bili kurgu edebiyatına giriş yapmak imkansız gibidir. 1984 romanı Biz romanından ilham alınarak yazılmıştır.

1984 George Orwell Romanı Konusu Özeti

Kara Dörtleme, Klasik Distopya Bilim Kurgu Romanları
Kara Dörtleme, 1984 George Orwell

Distopya romanlarının en bilineni, hakkında en çok konuşulanı ve alıntı yapılanı diyebiliriz. Dünya 9 yıl süren savaşların sonunda nükller yıkımla mahvolmuştur. Okyanusya dünya ülkesi Büyük Blader ve onun parti üyeleri, yandaşları tarafından yönetilir. Ayrıca dünyada sağ kalan düğer insnalardan oluşan üç devlete de tekdittir. Parti her şeyi kontrol altına almıştır. Partinin istediği gibi yaşamak, parti nasıl isterse öyle düşünmek gerekir. Düşünce üretmek, eleştirmek yasaktır. İnsnalar 7/24 kameralarla gözetlenir. Büyük Brader ve yasalarına karşı gelmek ölüm demektir. Kanun, hukuk, bilim, sanat, kültür, adalet hiç bir şey kalmamıştır. Sadece tek var olan Büyük Brader’dir. Romanın kahramı Winston ve sevgilisi de düzeni yıkacaklarını sanırlar.

Biz, Yevgeni Zamyatin Romanı Özeti Konusu

Kara Dörtleme, Klasik Distopya Bilim Kurgu Romanları
Kara Dörtleme, Biz Yevgeni Zamyatin

Yevgeni Zamyatin distopyanın en önemli iki kitabından olan Cesur Yeni Dünya be !984 romanlarına esin kaynağı olan Biz romanını yazar. Dünyadaki çok büyük devrim olmuş, Velinimet adındaki dikdatör dünya yönetimini eline almıştır. İntegral adlı uzay gemisini inşa ederek uzayın da hakimi olacaktır. Bu uzak gelecekte hiç kimse yoktur. Var olan sadece “Biz” yani bir nevi tanrı olan Velinimet’tir. Düşünmek, üretmek yasaktır. Herkes Velinimet’in istediği gibi yaşar. Kişisel istekler, bireysel olmak yasaktır. İnsnalar şeffaf binalarda yaşamaya mahkumdur. Düşünceleri dile getirmek ve hayal kurmak eylemi beyin ameliyatı ile sonuçlanır. İnsanların adları değil kodları vadır. D503 ile sevgilisi I330 düşünmeye ve sorgulama başlayınca her şey değişecektir.

Cesur Yeni Dünya

Kara Dörtleme, Klasik Distopya Bilim Kurgu Romanları
Kara Dörtleme, Cesur Yeni Dünya

Aldos Huxley kitabı. Romanın ilk yayınlama tarıhi 1932’dir. O yıllarda dünya yeni bir savaşa doğru gitmektedir. Savaşlar, ekonomik yıkımlar dünyayı ve insanı mahvolmanın eşine getirirken yazar aslında daha güzel bir dünya yaratmak ister. Dünya tek devletdir. Bu devlet de 10 eyalete bölünmüş duurmdadır. Her eyalet y a da bölgenin başında denetçiler vardır. Bu bölgelerin dışında yaşayan insnalara vahşi denilir. Eski dünyanın insanlarıdır bunlar. Yaşar, hastalanır ve ölürler. Tek devletin denetmenlerinden Mustafa Mond ayrılıkçıların peşine düşecektir. Bu bölgede hastalık olmadığı gibi seks teşvik edilir ama çocuk doğurmak yasaktır. Çocuklar özel özel olarak çocuk kuluçka merkezinde üretilir. Anne baba gibi javramlar iğrençtir. İnsanlar Alfa, Beta, Epsilon gibi kategorilere ayrılır. Epsilon insnalar moron ve yarı köledir. Herkes kurucu Kutsal Ford’un yolunda gitmeye mecburdur. İnsanların zihni Soma adlı alınması zorunlu uyuşturucu ile uyuşturulur.

Fahrenheit 451 Romanı Oku Özeti Konusu

Kara Dörtleme, Klasik Distopya Bilim Kurgu Romanları
Kara Dörtleme Fahrenheit 451

Beyazperdeye uyarlanan yani filmi yapılan romanlar (kitaplar) arasındadır. Yine büyük bir savaş olmuştur. İnsnalar devlet tarafından kontrol edilir. Evlerindeki dev ekranları izlemek zorundadırlar. Savaş jetleri sürekli olarak sistemin istediği gibi yaşamayan kişilerin evlerini bombalar. Herkes birbirini ispiyonlar. Kitap okumak ve bulundurmak da yasaktır. Mekanik bir robot köpek adeta uyumsuz insnaları avlayan bir savaş makinesidir. Kitaplar insanı düşündüren ve mevcut düzene en büyük tehdit olarak kabul edilir.

Bu dünyada artık yangınlar çıkmaz. Evlerin yapıldığı plastik benzeri özel bir yanmaz madde ile bunu sağlamışlardır. İtfaiyenin ise artık tek görevi vardır: kitap yakmak. İtfaiyeci Montag, yakılacak kitaplardan her zaman bir kaç tanesini çalar. İtfaiyecilerin şefi Beatty bunu bilir. Batty bu ihanetin bedelini ödeyecektir.

Kitaplar için dış bağlantılar için buraya dokunabilirsiniz. Bu bağlantı sizi amazon.com.tr üzerindeki kitap sayfasına götürecek. Kitapların toplamda 1368 sayfa. İhtaki ve İş Kültür yayıncılarından en iyi çevirilere ve ciltli sömizli baskılara ulaşabilirsiniz. Ya da e pub, e kitap olarak da internette MOBI, ePub formatlarını satın alıp indirebilirsiniz.

Yorumlar

WORDPRESS: 0