Karamazov Kardeşler Kitap İncelemesi Konusu Özeti Karakterleri

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Karamazov Kardeşler Kitap İncelemesi Konusu Özeti Karakterleri

Karamazov Kardeşler Fyodor Mihayloviç Dostoyevski'nin ölmeden hemen önce bitirdiği son romanıdır.

Matmazel Noraliya’nın Koltuğu İnceleme Özet
Alef Dizisi BluTV İzle Konusu ve Oyuncular
Doğu Ekspresinde Cinayet Kitap Özeti Konusu ve Filmi

Karamazov Kardeşler Kitap İncelemesi Özeti Fyodor Mihayloviç Dostoyevski’nin son romanıdır. Ölmeden hemen önce yazdığı 1000 sayfalık devasa bir baş yapıt. Roman benim için dünya klasiklerinin dört büyük kutsal kitabından biridir. Yıllar önce (yaklaşık 10 yıl) kitabı ilk okuduğumda galiba zihinsel aydınlanmamı gerçekleştiremediğinden roman diyalogları beni sıkmıştı. İtiraf etmeliyim ki son 10 yılda daha realist ve analitik düşünmeyi az çok öğrendiğim için romanı 2. okumamda edebi orgazm yaşadığımı söyleyebilirim. Daha önce de yazdığım gibi roman dediğimiz şeyin bir felsefesi olmalı. İçinde düşünce, eleştiri olmalı. Yaşamı ve insanı irdelemeli. Fantastik ya da bilim kurgu olmalı, hayallerin sınırını zorlamalı. Bunun dışında modern Türk edebiyatı diye sunulan (WattPad tarzı) kitapları çöp olarak değerlendiriyorum.

Karamazov Kardeşler Kitap İncelemesi

Karamazov Kardeşler Dostoyevski’nin yazdığı son romandır. İlk romanı İnsancıklar’dır. Üç kardeş ve adı çıkmış bir baba… Karamazovlar şehvetli, dürüst olmayan, sahtekar, güvensiz insanlar olarak bilinir. Ortalama 1000 sayfalık bir roman olsa da ben romanı birbirine bağlı dört romanmış gibi okudum. Yıllar önce romanı okumuştum ama aklımda hiç bir şey kalmamıştı. Tekrar okuduğumda romandaki, din, inanç, Hristiyanlık, adalet, suç, hukuk; insanlık, varoluş konularındaki felsefi diyaloglara adeta tutuldum.

Karamazov Kardeşler Kitap İncelemesi Özeti
Karamazov Kardeşler

Romanın konusu için aşk, baba cinayeti demek yanlış olur. Kardeşler Dmitri (Mitya), İvan, Aleksey yani Alyoşa’dır. Baba Fyodor Pavloviç Karamazov’dur. Her karakter aslında bir felsefeyi, bir yaşamı temsil eder. Staretz Zosima’nın üzerinden yapılan din, inanç, ahlak, iman ve bağlılık felsefi tartışmaları metnin değerini bize gösteriyor. Yaşamın, insanın hayvansı ve insani yönünün; inançların; kadın erkek ilişkilerinin; aile bağlarının; dinin; insanın varlığının; boş inançların eleştirisini okumak zevkliydi. 19 yüzyıldan günümüze değişen aslında hiçbir şey yoktur.

Roman Karakterleri (Kişileri)

Karamazov Kardeşler roman kişileri (karakterleri) ve dah afazlası

Fyodor Pavloviç Karamazov’un üç oğlu vardır. İlk oğul Dmitri (Mitya) Moisov’lardan Sofya’dandır. İvan ve küçük oğlu Aleksey (Alyoşa) Adelaida İvanova’dandır. Alyoşa en küçük oğul 17 yaşında bir ilahiyat öğrencisi. Hocası Staretz Zosima’nin kilisesinde eğitim görürken, ortanca oğul İvan kotu bir materyalist ve ateist. Bütük oğul Mitya ise işe yaramaz, şehvet düşkünü biridir. Baba ve oğullar sürekli bir anlaşmazlık içindeler. Dmitri nişanlısı Katerina İvanova‘dan ayrılmak ve babasının da âşık olduğu adı “kötü kadın” olarak çıkmış Guruşenka ile birlikte olmak istiyor. Aile arasındaki tartışma bu kadın ile birlikte iyice tırmanıyor. Sonunda Fyodor Pavloviç öldürülüyor. Dmitri cinayeti kabul etmiyor, babasını öldürenin uşak olduğunu ispatlayamıyor. 

4.0
TOPLAM PUAN
Gene Kitap Puanlaması
Karamazov Kardeşler Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0