Karanlığın Yüreği Joseph Conrad Özeti Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Karanlığın Yüreği Joseph Conrad Özeti Konusu İncelemesi

Marlow, halasının yardımı ile gemi kaptanı olarak Afrika'ya, sömürge kolonilerinden birine gidecektir. Amacı sadece bir gemide kaptan olmaktır.

1984 Romanı Alıntılar ve Konusu
Usta Ve Margarita Kitap Özeti İncelemesi Konusu
Martin Eden Kitap Özeti İncelemesi ve Konusu

Karanlığın Yüreği Joseph Conrad Özeti Konusu İncelemesi. Yazarın en ünlü romanıdır. Roman kara kıta Afrika’nın sömürgeciler tarafından işgalini konu eder. Sömürge, coğrafi keşifler ile başladı. Keşfedilen her yeni kara parçası içindeki insanlar ve doğal kaynakları ile, hayvanları ile sömürüldü. Nice kültürler, kitaplar, kütüphaneler tarih boyunca yakıldı, yıkıldı. Romanda ise Kongo’daki sömürü yarışı konu ediliyor. Roman uyarlaması filmler kategorisine dahil olan Karanlığın Yüreği, Apocalypse Now (1979) adı ile beyaz perdeye uyarlandı. Filmde konu Vietnam savaşıdır. Şimdi kitabın özeti, konusu ve incelemesine geçelim.

Daha fazla kitap için site menüsüne bakabilirsiniz. Ayrıca hızlıca temel kategoriler için yukarıdaki düğmeleri kullanabilirsiniz. Sitede yazar olmak ister misiniz? Kırmızı düğmeye dokunarak ilgili sayfadan bilgi alabilirsiniz.

Apocalypse Now

Karanlığın Yüreği Joseph Conrad Özeti Konusu İncelemesi

Marlow, halasının yardımı ile gemi kaptanı olarak Afrika’ya, sömürge kolonilerinden birine gidecektir. Amacı sadece bir gemide kaptan olmaktır. Yola çıkan Marlow sonunda Afrika’da bir yere (Kongo) gelir. Burada İngiliz sömürgeciler onlarca koloni ve müdürlükler kurmuştur. Fil dişi ticareti yaparlar. Bunlardan en ünlüsü de sesi ve konuşması ile ünlü olan Mr. Kurtz’dur. Sömürgenin en önemli adamıdır. Yerel halk tarafından korunur bir o kadar da düşmanları vardır.

Marlow, artık görevi biten ve şirketçe göndeirlen Mr. Kurtz ile tanışacak onun sesini, hitabetini duyacaktır, çok heyecanlıdır. Bu sırada yerli halka yapılan eziyet, işkence gözünü korkutur. Hem insanlar köledir hem de doğal kaynaklar sömürülür. Tüm bunların üzerine bir de gemisi batırılır ve yerlilerin saldırısına uğrar. İsyancılar Marlow ve yanındakilere saldırmıştır. Mr. Kurtz çok kilit bir yere sahiptir aslında bütün bu kargaşanın nedeni bir nevi odur.

Karanlığın Yüreği Joseph Conrad Özeti Konusu İncelemesi
Karanlığın Yüreği Joseph Conrad

Yeni sömürülecek yerler ile ilgili rapor tutması bakımından da önemli bir görevi olan Kurtz’un da gizemi vardır. Hatta Marlow’un yaşadığı talihsizlikler ile de ilgilidir. İnsan yaşamının değerli olmadığı, Avrupalı işgalcilerin özgürlük götürmek adına, medeniyet götürmek adına yaptıkları zulüm ve cinayetler romanda konu ediliyor. Bölge 1870’lı yıllardan başlayarak İngiliz, Fransız, devletlerince yağmalanmış ve en sonunda İngilizlere kalmıştır. Joseph Conrad 1890’lı yıllarda Kongo’ya yaptığı inceleme ziyaretinde buradaki yağmayı görür ve çok etkilenir. Romanı da 1 ay gibi kısa bir sürede yazar.

Joseph Conrad Kimdir?

Polonya asıllı İngiliz yazar Joseph Conrad 1857-1924 yılları arasında yaşamıştır. Babasının siyasi görüşleri nedeni ile sürgünde yaşamıştır. İngiliz ve Fransız ticari gemilerinde çalışmış, gemi kaptanlığı yapmıştır. Romanlarında anlattıkları bu yolculukları sırasında yaşadıklarından yola çıkarak yazmıştır.

Karanlığın Yüreği Joseph Conrad Özeti Konusu İncelemesi
Karanlığın Yüreği Joseph Conrad

Kısa bir inceleme

Kitap okuması zorlayıcı uzun öznel ifadelerle dolu. Bazen yazarın tanımlamaları okurken zihnimde hiç bir imgeye karşılık gelmedi. Bazen oldukça soyut, donuk, kopuk ifadeler olaylar okumayı zorlaştırıyor ve zihinde bir karşılığını okur bulamıyor. En azından bende öyle oldu. Hatta romanda doğru dürüst bir olay örgüsü, karakter, karşılıklı konuşma yok. Yazar iç sesini roman başkişisine söylettiriyor. Tabii ki en ilginç ve belki de tek roman karakteri olan Kurtz’un gizemidir. Romanın şartları günümüzde geçerliğini sürdürüyor. Sömürü, bir başkasını aşağılama, ayrımlar, sömürge, özgürlük ve barış götürmek adına devlet istilaları, insanların kendi topraklarından atılmaları devam ediyor.

Kitap sayfa sayısı: 136 Okuma süresi: 10 saat Yayıncı: İş Kültür

Yorumlar

WORDPRESS: 0