Kırmızı ve Siyah Stendhal Özeti Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Kırmızı ve Siyah Stendhal Özeti Konusu İncelemesi

Aşk,tutku, yükselme hırsı, siyasi çekişmeler arasında giyotinde idam edilen bir genç adam Julien'in romanı.

Feniçka Kitap Konusu Özeti İncelemesi
Dar Kapı Andre Gide Konusu, Özeti İncelemesi
Geçmişe Yolculuk Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi

Kırmızı ve Siyah Stendhal Kitap Özeti İncelemesi. Marie Henri Beyle Stendhal’in siyaset, psikolojik çıkarımlar, aşk, tutku, hırs, entrika içeren kitabını yıllar önce okumaya karar vermiştim. Bazen bir kitabı okumam yılar sürüyor. Roman yerine popğler bilim ve mitoloji okumayı daha çok seviyorum. İçinde felsefe ve düşünce olan romanları da okumak zevkli oluyor. Genelde ülklemizde bize modern yerli edebiyat olarak sunulan çöpler ise edebiyat yüzkarası olsa gerek.

Bu ara aynı anda iki kitap okuyorum. Kafam hiç karışmıyor hatta hoşuma gidiyor. Kitap özeti ve incelemeleri kitapların içeriğini u nutursam geri dönüp bakmama be hatırlamama da yardımcı oluyor. Okumak insanın kendini ve evreni yeniden ve yeniden keşfetmesidir. Neyse konumuz Kırmızı ve Siyah’ın özeti, incelemesi.

Kitaplar aydınlıktır, yaşama yeni bir açıdan bakmaktır. Yukarıdaki renkli düğmelere dokunarak aydınlık kitaplara erişebilirsiniz. Site menüsünde çok daha fazla kitaba erişim sağlayabilirsiniz.

Kırmızı ve Siyah Stendhal Kitap Özeti İncelemesi
Kırmızı ve Siyah Stendhal

Kırmızı ve Siyah Stendhal Kitap Özeti Konusu

Siyasi karışıklıklar içindeki Fransa’da kralcılar ve karşıtları arasında çekişme vardır. Yüksek makam sahipleri siyasi görüşlerini saklayarak birbirlerinin arkasından iş çevirir. Bu ortama zengin bir kerestecinin, kısa yoldan yükselmeyi planlayan Julien adındaki oğlu da dahil olur. Belediye başkanının evine mürebbi olarak işe başlar. Latince bilen ve çok zeki bir genç olan Julien papazlık okuluna gitmiş genç bir papaz adayıdır. Evin hanımına âşık olur. Julien bir taraftan da yükselmenin peşindedir. Yükselmek pek kolay olmayacaktır. Evin hanımı ile olan ilişkisi ve siyasi düşünceleri onu oradan uzaklaştırır.

Daha sonra Marki Mösyö de La Mole’ün yanına taşınır. Artık markinin adına çalışır. Oğlu ile arkadaş  olan bu köylü çocuğu önceleri kimse sevmez, dalga geçerler. Hırslı ve yükselmekten başka bir şey düşünmeyen Julien bir taraftan da aşk peşindedir. Markinin kızıyla ilişki yaşar. Julien devlet nişanı almış ve yükselmiştir. Fakat, belediye başkanının karısını yani eski sevgilisini vurur. Kadın ölmez ama Julien yargılanır. Markinin kızından bir çocuğu olmuştur. Çocuğu eski aşkın aemanet eder. Julien giyotin ile idam edilir. Kırmızı ve Siyah kitap özeti bu şekilde. Çok sade ve yüzeysel oldu. İçeriğe fazla girmek istemedim.

Kırmızı ve Siyah İncelemesi Yorumu

Gittiği evin hanımına âşık olma temalı 19. yüzyıl dünya klasiklerinden biri olan Kırmızı ve Siyah 1830 yılında yayınlanır. Napolyon yanlıları ile Liberaller arasındaki çekişme, Katolik din adamları, burjuvalar arasındaki çekişme kitabın temalarından. Kitabı belki de sıradan bir aşk romanı olmaktan çıkaran şey de buydu. Özellikle iç çekişmeler, gelgitli yaşama karmaşık duygulara sahip Julien’in düşünceleri rpmana psikolojik bir yön de katıyor. Çok akıcı, çok sürükleyici bir başyapıt. Özellikle içinde siyaset, dönemin tarihi olaylarının olması romanı eşsiz hale getiriyor. Kısacası dünya klasikleri arasında okunması gereken bir kitap.

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Have no any user vote
Kırmızı ve Siyah Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0