Kızıl Kitap Yorumu İncelemesi Konusu ve Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Kızıl Kitap Yorumu İncelemesi Konusu ve Özeti

Kızıl Kitap Yorumu İncelemesi Konusu ve Özeti Stefan Zweig öyküsü, ümitleri hayalleri olan kırılgan bir gencin hüzünlü dünyasına yolculuk edeceksiniz. Hazır mısınız!

Kürk Mantolu Madonna Yorumu Konusu Özeti
Lyon’da Düğün Stefan Zweig Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Pastoral Senfoni Kitap İncelemesi Konusu Yorumu Özeti

Kızıl Kitap Yorumu İncelemesi Konusu ve Özeti. Kızıl, çok çabuk okunacak bir öykü. Aslında kitap hakkında yazacak çok fazla bir şey yoktur. Net, akıcı bir üslubu var. Zweig öykülerini sevenler ve Türkçe’ye çevrilmiş bütün kitaplarını okumak isteyenler için bir akşam vakti 2 saat içinde okuyacakları bir öykü. Stefan Zweig’in diğer kitaplarının değerlendirmelerini ve özetlerine de bakmak istersen BURAYA bakabilirsin. Şimdi öykünün değerlendirmesi, yorumu ve özetine bakalım.

Kızıl Kitap Yorumu İncelemesi Konusu, Ana Teması

Kitap, ürkek, yaşamı daha tanımamış, saf duyguların ve biraz da ezilmişliğin; dışlanmışlığın psikolojisini anlatıyor. Öyküde yazarın diğer kitaplarına göre daha az psikolojik değerlendirme olsa da anlatım klasik Zweig anlatımı. Öykü 17 yaşındaki genç tıp öğrencisinin temiz dünyası ve aşka olan temiz özlemini; insanlara olan güvensizliğini konu ediniyor. Büyük şehir insanının ahlak ve yaşam anlayışı, birbirinden uzaklaşması; Berger’in hayalindeki kadın ve evlilik hayalleri kısacası her şey kendi küçük dünyasındakinden farklıdır. Bir türlü iç dünyasındaki o çekingenliği, o kırgınlığı aşamaz. Zweig, Berger karakterinin yalnızlık ve küçümsenmeyle dolu dünyasındaki zorlukları anlatır.

Kızıl Kitap Yorumu İncelemesi Konusu ve Özeti
Kızıl Stefan Zweig

Kızıl Stefan Zweig Kitabı Özeti

Bertold Berger, taşradan Viyana’ya tıp okumaya gelir. Josefstadt semtinde bir oda tutar. Hiç arkadaşı ve tanıdığı olmayan bu şehirde, zayıf ne nazik yapılı Berger kendine bir arkadaş bulur. Hukuk okuyan Schramek, onun tam tersidir. Güçlü, çekici, konuşmasını bilen; insanlara liderlik edebilecek biridir. Berger arkadaşını adeta bir idol haline getirir. Arkadaşının ortamlarında bulunsa da bir türlü ayak uyduramaz. Schramek, Berger ile sürekli dalga geçer aralarında uzun tartışmalar çıkar.

Schramek bir gün kız arkadaşı Karla ile Berger’i tanıştırır. Kız, bu zayıf, çelimsiz ve çekingen genç akranı ile sürekli dalga geçerken Berger kıza karşı şehvet dolar. Aralarında ikisinin de fark ettiği bir çekim vardır. Ama Berger’in istediği bu değildir. Berger, kızın bu ucuz basitliği ve kendini ayartmaya çalışması karşısında sert tepki verir. Kızdan ve arkadaşından uzaklaşan Berger ev sahibinin kızının kızıl olduğunu öğrenir. Kadına yardımcı olmak için hem de bir tıp öğrencisi olarak kızın yanında durmak onu iyileştirmek ister. Her şeye küsen Berger ev sahibi ve kızının arkadaşlığından mutlu olur. Fakat hiç beklemediği bir şey olur. Kızıl kendine de bulaşır.

Yorumlar

WORDPRESS: 0