Komünist Manifesto Marx Engels Kitap Konusu Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Komünist Manifesto Marx Engels Kitap Konusu Özeti İncelemesi

Komünist Manifesto Marx tarafından yazılmış ölümünden sonra Engels'in bitirdiği tarihi olayları ve ekonomi tarihini anlatan önemli bir metindir

Diriliş Tolstoy Kitap Özeti İncelemesi Konusu Alıntılar
Utopia (Ütopya) Thomas More Kitap Özeti İncelemesi
Ana Maksim Gorki Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Komünist Manifesto Marx Engels Kitap İncelemesi. Almanca aslı Manifest der Kommunistischen Parti adıyla 1848 yılında yayınlanmıştır. Karl Marx, 1818 yılında Purusya, Trer şehrinde doğmuştur. Yahudi asıllı bir ailenin çocuğudur. Hegel’in eleştirilerini yapmıştır. Devrim ve siyasi karışıklıklar, işçi ayaklanmaları nedeni ile ülkesini terk etmiş ve Prusya vatandaşlığından çıkmıştır. Kendisine maddi yardımı her zaman arkadaşı Engels yapmıştır. Friedrich Engels, Marx’ın sürgünde ansızın hastalanıp öldükten sonra manifestoyu düzenlemiş ve çeşitli dillerde yayımlatmıştır.

Zihin aydınlatan, hayal gücümüzde yeni dünyalara kapılar açacak; site menüsünden yüzlerce kitap incelemesine ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki renklli düğmere dokunarak en etkili kitaplara erişebilirsiniz. Ne düşündüğünüzü önemsiyoruz, yorum yazmayı unutmayın.

Komünist Manifesto Marx Engels Kitap İncelemesi
Marx Engels Komünist Manifesto

Komünist Manifesto Marx Engels Kitap Konusu Özeti İncelemesi

Kitap halinde Marx ve Engels’in ön sözleri ile metnin günümüze hatta Türkçe’ye çevrilip basılması bile çok zorlu süreçlerden geçmiş. Kitabın ön sözünde bu zorluklar anlatılıyor. Kitap, 60, 80 ihtilallerinde sonra defalarca toplatılmış. Yayıncı ve çevirmenler mahkemelik olmuş ceza almışlar. Yakın zamana kadar bu tarihi metni yayınlamak çok zormuş. Manifestoyu okuyan herkes metnin tarihe ışık tutan yönünün ne kadar önemli olduğunu görecektir.

Metin büyük ölçüde 19. yüzyılı ilgilendiren artık geçerliliği bulunmayan ama çok değerli ekonomi ve siyasal tarihi ilgilendiren bilgilerle dolu. İşçi sınıfının sorunları, nasıl gece gündüz demeden çalışıp burjuvanın kapitalist iş yerlerinde sömürüldükleri çok etkili anlatılıyor. Yani 1848 yılından günümüze 173 yıl geçmesine rağmen dünyanın ekonomik düzeni hâlâ aynı.

Komünist Manifesto Ana Teması

Proletarya, sınıf savaşımı içinde her zaman ezilen, canı değersiz olam; bir meta gibi kullanılan taraf olmuştur. Manifesto tüm dünyadaki işçileri burjuvazide ve kapitalist sömürüye baş kaldırmayı ve birlik olmayı sıkı sıkıya tembihliyor. 10 maddede birliğin nasıl kurulacağı bildiride yer alıyor. İnsanlık nasıl mutlu olur? Din ve aile hakkındaki eleştirilere de yer yer Marx cevap veriyor.

🍭“Siyasal iktidar denilen şey, bir sınıfın başka bir sınıfı ezmekte kullandığı örgütlü güçten başka bir şey değildir…” Sayfa 76

Yorumlar

WORDPRESS: 0