Köpek Kalbi Kitap Değerlendirmesi Yorumu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Köpek Kalbi Kitap Değerlendirmesi Yorumu Özeti

Köpek Kalbi Kitap Değerlendirmesi Yorumu Özeti Mihail Afansyeviç Bulgakov romanıdır. Korkunç bir deneye kurban giden köpeğin acınası öyküsü ve ayrıca Sosyalist devriminin eleştirisidir

Kallokain Karin Boye Kitap Özeti Konusu Yorumu
Dünyaya Düşen Adam Walter Tevis Özeti İncelemesi
Fahrenheit 451 Romanı İncelemesi Konusu ve Özeti

Köpek Kalbi Kitap Değerlendirmesi Yorumu Özeti. Mihail Afansyeviç Bulgakov romanıdır. Çok çabuk, bir çırpıda okuyabileceğiniz inanılmaz akıcı bir kitap. Modern Klasikler dizisinde özellikle kapak tasarımları, İş Bankası Kültür Yayınları, çok iyi. Fakat yine kitabın bazı bölümlerini karşılaştırmalı okuyunca her kitapta olduğu gibi bu kitapta da cümlelerin okurken beni yorduğunu hissettim, yine de çevirisini genel olarak (kıyas ettiğim çeviriye göre) iyi buldum. Bu kısa girişten sonra, dizinin 64. Bulgakov’un diğer kitaplarını da okumak ve incelemek isterseniz TIKLAYIN

Ölmeden önce okunacak, yaşarken zihnimizi aydınlatacak, bize yol gösterecek ve tartışılmaz doğrularımızı yıkacak kitaplar için site menüsüne bakabilirsiniz. Yukarıdaki menüler sizi en çok okunan ve ilgi gören kitaplara ulaştıracak. Yorum yazmayı unutmayın. Siz de kitap önerilerinizi yorum panelinde paylaşabilirsiniz.

Köpek Kalbi Kitap Değerlendirmesi Yorumu Özeti
Mihail Bulgakov Köpek Kalbi 

Köpek Kalbi Konusu ve Ana Teması

Köpek Kalbi adı aslında doğrudan “kalp” ile ilgili değildir. Romanda insanlaşan bir köpekten bahsedilir. Köpek artık dünyanın en kötü kalbine sahip olan insan kalbini taşımaktadır. Bu ise bütün kötülüklerin başıdır. Köpek Şarikov da zaten insan olunca değişir. Şehvet peşinde koşan, obur, kötü biri olup çıkar. Friedrich Engels okuyan Şarikov, Sosyalist bir vatandaş olarak Sovyet halkını eleştirir. Profesör ise batılı gibi yaşamaya çalışan, pahalı yemekler yiyen, tiyatroya giden Sovyet halkını temsil eder. Şarikov, sirki sever. Geleneksel içki votkadan başkasını içmez.

Şarikov, arada Çarlık dönemine de laf sokuşturmayı bilir. Bir köpeğin, yavaş yavaş insan olması hiç çekilecek bir şey değildir. Şari, insan olmaya başlayınca önce küfürleri konuşur. Çünkü köpekken yerdiği dayaklar, işittiği küfürler, sokak aralarındaki kılıksız insanlardan işittikleri tek bildiğidir. Bir köpeğin gözünden bir insanın tanımı: sürekli küfür eden, saldırgan, acımasız bir tür şeklinde olacaktır. Toplumsal uçurumun en güzel örneğini Şarikov görür. Bir yandan tıka basa yiyenler; 5 sonradan 7 odalı bir evde oturan Profesör; diğer yanda da fakirlik… Profesör, kırmızı kapaklı Engels kitabını Şarikov’un elinden alır. Kitap komünist bilgilerle Şarikov’un aklını karıştırdığı için yakılır. Bu nedenle köpek insan Profesör’ü emperyalist olmakla suçlar.

Mihail Bulgakov romanı
Köpek Kalbi

Köpek Kalbi Kitap Değerlendirmesi Yorumu Özeti

Köpek Kalbi, insanların ömrünü uzatmak ve insnaları gençleştirmek için deneyler yapan Profesör Flip Flipoviç’in Şari adından bir sokak köpeğini muayene hanesine getirmesi ile gelişen olayları anlatır. Üzerine kaynar su dökülmüş, dövülmüş, aç yemek bulamayan köpek Şari’ye iyiliksever bir adam en pahalısından et ısmarlayıp, yanında götürür. Şüpheci köpek Şari tetiktedir, insanlara pek de güvenmez. Asistanı Doktor Bormental ile köpeği tedavi eden doktor aslında başka niyetler içindedir. Zavallı köpek ise o sırada iyice uysallaşmış ve iyi insanlara denk geldiğini düşünür. Bol bol düşüncelerini anlatır köpek Şari.

Profesör Şari’ye ameliyat yapar. Üreme organlarını ve beynini açarak Hipofiz Bezini ölmüş bir insanınkiyle değiştirir. Gençleşme ve uzun ömür deneyi yapan Profesör köpeği zorla yaşatır. Köpek yavaş yavaş insan olur, konuşur, hizmetçilere sarkıntılık eder, içki içer… Adını değiştirip Sovyet vatandaşı kimliği alır artık adı Poligraf poligrafoviç Şarikov’dur. Şarikov “baba” dediği Profesör ile hiç anlaşamaz, evden kaçar, bir kadını kandırıp evlenmek ister… Bütün bu olaylar gelişirken Profesör bütün bu olanları geriye çevirmenin yolunu bulacak mıdır? Şarikov’un durumu ne olacaktır? Bu soruların cevabını da romanı okuyarak bulabilirsiniz.

Yorumlar

WORDPRESS: 0