Kozmos Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Kozmos Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti

Kozmos, yaşamı, evreni ve var olmayı en ince detaylarına kadar inceleyen bir başyapıttır.

Kozmos: Yeni Dünyalar Kitap Yorumu, Konusu ve Özeti
Kozmos Yeni Dünyalar Belgeseli Sen de İzle
Soluk Mavi Nokta Carl Sagan Kitap İncelemesi

Kozmos Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti. Carl Edward Sagan onlarca uzay projesinde çalışmış astro biyoloji uzmanıdır. 1996 yılında ölmesine rağmen kitapları ve belgesel serisi ile adı unutulmadı. Sagan’ın çalıştığı onlarca projenin dışında kitaplarındaki orijinal düşünceleri çok etkilidir. 40 sene önce yazdığı bir kitabı günümüzde okuduğumuzda kitabın hâlâ güncel olduğunu görüyoruz. Dagani kitaplarında bilim tarihinden de felsefeden de bahseder. Özellikle yaşam, evren hakkında düşündürücü içeriği kitabına başarıyla katar.

Kozmos Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti
Kozmos Carl Sagan

Kozmos Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti

Kitap hakkında kısa bir inceleme yapmak istiyorum. Bu kısa inceleme her halde şöyle olurdu: Bilim+mitoloji+felsefe+tarih karışımı bir başyapıt. Kitap için yapılan belgesel serilerinin sonuncusu 2012 yılındaki Kozmos Yeni Dünyalar’dı. Toplamda üç belgesel serisi var. Sagan’ın klasiğinin devamı olan Kozmos Yeni Dünyalar için burada bir inceleme yapmıştım. Gerçekten de müthiş bir kitap ve belgeseldi. Söylediğim gibi kitap bizi hem insanlık tarihine hem de evrenin derinliklerinde yolculuğa çıkarıyor. Felsefe, mitoloji, tarih, insan bilim, Evrim Teorisi, uzay bilim, astro biyoloji, astro fizik gibi konularla varoluşun köklerini adeta santim santim geziyoruz.

Kitabın önce televizyon dizisi çekilir. Sonra da kitabı yazılır. Kitabın yazılmasından bu yana 40 sene geçti. Bu kadar eski bir kitaptaki bilgilerin de eski olacağını sanmayın. Kitap sadece teknolojik gelişmeleri, keşifleri içermiyor. Bilimsel gelişmeler sürekli ilerliyor, yeni yeni keşiflerle bir önceki unutuluyor. Sorgulayıcı kitaplar, içinde felsefe ve tarihi gerçeklikleri barındıran kitaplar asla eskimez. Yaklaşık 370 sayfalık bir kitapta, mitoloji, bilim tarihi, felsefe konularında eşsiz bilgilere sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz. Yazarın kitabı yazmasından hatta ölmesinden bu yana uzay keşiflerine yüzlercesi eklendi. Ama evreni ve yaşamı kavrayışımız ve keşfetme isteğimiz farklı sorularla devam ediyor. 

Kozmos Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti
Kozmos Carl Sagan

Sagan, Kozmos Kitabı Konusu Ana Fikri

Nasıl bir özet çıkaracağımı bilmiyorum. Sonuçta elimizdeki kitap kurgu değil. Sadece başlıklar halinde içerik hakkında bilgi vermek doğru olacak gibi. İnsanın evrim süreci, ilk insanlar, insanların yaşamı ve evreni anlamaya çalışmaları evreler halinde anlatılıyor. Uzaya gönderilen keşif araçları, evrenin maddesi, içeriği gibi teknik konular da bol bol var. Ama en önemli nokta kitapta kim olduğumuzun sorgulanmasıdır. Evrenin, yaşamın var olması, insanın merak duygusu ile ilkel bir avcı toplayıcı iken evrene hükmetmek istemesi ilginçtir. Gördüğümüz gerçekliğin altında yatan farklı evrenler, değişik boyutlar, antik çağ metinlerinde, mitolojide insanların evren algısı gibi konular eşsiz bilgilerdir. Kozmos, bu tür bilgileri bol bol okumak için iyi bir tercih olacak.

🎈Unutmadan Sagan’ın kitapları eski bilgiler içeriyor olacaktır. Okumamayı tercih edip, daha güncel kaynaklara yönelebilirsiniz.

Yorumlar

WORDPRESS: 0