Kozmos: Yeni Dünyalar Kitap Yorumu, Konusu ve Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Kozmos: Yeni Dünyalar Kitap Yorumu, Konusu ve Özeti

Kozmos: Yeni Dünyalar kitabını okuduysanız kesinlikle not alın. Belgeselini de izlemeyi unutmayın. Kitapta belki de en etkileyici bölümlerden biri Vavilov'un yaşamı ve tarım konusuydu.

Soluk Mavi Nokta Carl Sagan Kitap İncelemesi
Mesaj Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti Konusu
Kozmos Yeni Dünyalar Belgeseli Sen de İzle

Kozmos: Yeni Dünyalar Kitap Yorumu, Konusu ve Özeti ve yaşamı anlamak… Carl Sagan klasiğinin devamı niteliğindeki kitabı Sagan’ın karısı Ann Druyan yazdı. Kitabın belgeseli de National Geographic tarafından tam 5 yıllık çekimlerin sonunda 2020 Mart ayında 13 bölüm olarak yayınlandı. Anlatıcı ise Carl Sagan’ın öğrencisi astro fizikçi Neil deGrasse Tyson. Belgesel dizisinin bir önceki bölümü ise 2014 yılında (Kozmos: Bir Uzay Macerası) yayınlandı. Orijinal belgesel ise 1980 yılında Carl Sagan’ın sunduğu Kozmos: Kişisel Bir Yolculuk belgeseliydi. Bu ilk belgesel de sagan’ın Kozmos kitabının belgeseliydi.

Kozmos Yeni Dünyalar Belgeseli de izleme listenizde olmalı. Yukarıdaki düğmelerden ayrıntılara ve daha fazla Carl Sagan yapıtlarına ulaşabilirsiniz. Karanlıktan kurtulmak ve hayal gücümüzün ve biyolojik bedenimizin ötesine geçmek sadece bilgi ve bilim ile gerçek olacaktır.

Kozmos: Yeni Dünyalar Kitap Yorumu, Konusu ve Özeti
Kozmos Yeni Dünyalar National Geographic

Kozmos: Yeni Dünyalar Kitap Yorumu, Konusu ve Özeti

Kozmos: Yeni Dünyalar, Ann Druyan’in klasik seriyi devam ettiren kitabı. Kitap öncelikle ciltli ve kuşe kağıda renkli fotoğraflar ve resimlerle basılmış. Çok kaliteli bir baskısı var. Kitap sadece uzay ile ilgili değil. Sadece astronomi, astrofizik, asrtokimya ile ilgili de değil. Dünyanın ve insanın geçmişi, yaşamın dünyada nasıl evrildiği, insnalığın, yaşamın, düşüncenin nasıl geliştiği ile ilgili harikalar kitapta var. Bilimcilerin yaşamları ve bilime katkıları; güneş sistemimizden tutun da evrenin milyar ışık yılı uzaklıklarına kadar bir yolculuk okurlarını bekliyor. İnsan beyninin karmaşıklığı, bilim uğruna canını veren bilimciler; hayvanlar ve bitkiler âleminin harikaları da kitapta. 

Kozmos: Yeni Dünyalar Ann Druyan Özeti

Kozmos: Yeni Dünyalar kitabını okuduysanız kesinlikle not alın. Belgeselini de izlemeyi unutmayın. Kitapta belki de en etkileyici bölümlerden biri Vavilov’un yaşamı ve tarım konusuydu. 2. Dünya savaşında bilimciler için cehennem olan Rusya, dünya tarımı için 250 bin tohumu kataloglayıp saklayan Vavilov ve arkadaşları bilimciler için mezar olmuştur. Yine Hitler’in zalimlikleri ve bilimcilerin ölümleri…  

Ann Druyan
Kosmos: Yeni Dünyalar Kitabının İçi

Kitapta tarihi olaylar da anlatılıyor. Arılar, bitkiler de anlatılıyor. Her şey bilmek anlamak; araştırmak; safsatalardan kurtulmak üzere kurulmuş. Özellikle yazarın kitabın son söz kısmında da belirttiği gibi kral Asako’nun hikayesi de çok etkileyiciydi.

🛰️Yeni dünyalar ararken insan nesli olarak birbirimize ne kadar acımasızca davranıyoruz. Saldırgan, kavgacı, acımasız ve cahiliz. Bu gidişle ya dünyayı ve kendimizi yok edeceğiz ya da evrensel bir tür olarak kozmosun kozmik yaşantıları arasına gireceğiz.

Kitabın Bölümleri ve konular

Kitap 13 bölümden oluşuyor. Belgesel serisi de 13 bölüm ve aynı konuları işliyor. Kitaptan önce belgeseli izlediyseniz kitabı okurken size kolaylık olacaktır. Özellikle not alın. Yine kitapta Ann Druyan’in kişisel anlatıları kocası ile ilgili duyguları da var. O kısımları okumak ayrı bir duyguydu. Carl Sagan sadece bir astrofizikçi değildi belki de yaşamı ve evrenin sırlarını anlamaya yaklaşmış bir filozoftu. 

Konular:

 1. Yıldızlara Uzanan Merdiven
 2. Ey Yüce Kral
 3. Yaşamın Kayıp Şehri
 4. Vavilov
 5. Kozmik Beyin Haritası
 6. Trilyonlarca Dünyanın İnsanı
 7. Dünyada Akıllı Yaşam Arayışı
 8. Cassini’nin Fedakarlığı
 9. Yalansız Sihir
 10. İlk Atomun Hikayesi
 11. Yaşanılabilir Bölgenin Geçici Lütfu
 12. İnsanlığın Olgunluk Çağı
 13. Yeni Bir Dünya

Yorumlar

WORDPRESS: 0