Kral Oidipus Sophokles Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıMitoloji Gizem

Kral Oidipus Sophokles Kitap Özeti İncelemesi

Kral Oidipus, ünlü Yunan tragedya yazarı Sophokles'in en etkili tragedyasıdır.

Yürümek Henry David Thoreau Kitap Konusu İncelemesi
Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat Özet İnceleme
Kısa Roman Kitap Tavsiyeleri Hepsi 100 Sayfadan Az

Kral Oidipus Sophokles Kitap Özeti İncelemesi. Sophokles, MÖ 495- 406 yılları arasında yaşamıştır. Kolonos’ta doğmuştur. En ünlü Yunan tragedya yazarıdır. 100’den fazla yapıt vermiştir. Günümüze kadar sadece 7 tane yapıtı kalmıştır. Tragedya, oyun yazarı olarak antik Yunanistan’ın en önemli yazarıdır. Tragedyalar, oyunlar benim geç okumaya başladığım yapıtlar. Gerçekten de okunması insanın zihnini aydınlatan yapıtlar. Tragedyalar olsun, oyunlar olsun içindeki o coşku insanı içine çekiyor. Özellikle mitoloji tragedyaları çok değerli metinler olsa gerek. Yolumuzu aydınlatan, tartışılmaz doğrularımızı yerle bir edecek ve yaşama bakım açımızı değiştirecek kitaplar için buraya tıklayın.

Kral Oidipus Sophokles Kitap Özeti Konusu

Kral Oidipus Sophokles Kitap Özeti İncelemesi. incelemesi. Thebai kralı Laios’un karısı İokaste bir çocuk doğurur. Çocuk hakkında, Tanrı Apollon kehanette bulunur. Kehanete göre bu çocuk babasını öldürecektir. Kral ve karısı çok korkarak çocuğun ayaklarını bağlayarak, dağ başında ölüme terk ederler. Fakat bir çoban çocuğu bulur. Çocuğu Korinthos kralna götürür. Çocukları olmayan kral ve kraliçe çocuğu kendi çocukları olarak büyütürler. Oidipus, üvey evlat olduğunu öğrenince sinirlenir ve kenti terk eder.

Kral Oidipus Sophokles Kitap Özeti İncelemesi
Sophokles (Sofokles) Kral Oidipus

Kehanet Gerçekleşir Oidipos Annesi ile Evlenir

Oidipus, Delphoi’ye Apollon’un kahininne gider. Kahin ona babasının kim olduğunu söylemese de kehanetten bahseder. Bu kehanete göre babasını öldürecek olan Oidipus, annesi ile evlenecektir. Şehri terk eden Oidipus, Kitharion’da üç yol ağızında bilmeden Thebai kralı olan babasını öldürür. Thebai’de bilmececi canavar Sfenk, zor sorular sorarak bilmediği herkesi öldürür. Şehirde tam bir kargaşa hali vardır.

Oidipus, canavarın bilmecesini bilir ve canavar kendini uçurumdan atarak öldürür. Şehrin kralı olan Oidipus, kraliçe ile yani annesi ile evlenir. Tragedyanın devamında kehanet gerçekleşir. Oidipus, bu cinayetin bedelini öder. Kendini kör eder, oğulları tarafından şehirden sürülür. Kızlarını bir bakıma kardeşlerini de alarak şehri terk eder.

Oidipus Kompleksi Nedir?

Oidipus Kompleksi kısaca şu anlama gelir: Sigmund Freud’un psikanaliz çalışmaları doğrultusunda çocukların karşı cinsteki ebeveynine karşı hisseddiği aşktır. Her zaman çocuk, kendi cinsindeki ebeveyni ile rekabet halindednir ve onu elinden geldiği kadar saf dışı bırakmak izter. Freud, Kral Oidipos mitinden (efsane) etkilenerek teorisine Oidipos Kompleksi adını koyacaktır.

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Kral Oidipus Sophokles Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0