Kroyçer Kreutzer Sonat İncelemesi Yorumu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Kroyçer Kreutzer Sonat İncelemesi Yorumu

Kroyçer Kreutzer Sonat İncelemesi Yorumu Tolstoy romanıdır. Kadın erkek ilişkisi üzerine bir romandır. Karısını kıskançlıktan öldüren bir adam anlatılır.

Muhteşem Gatsby Kitap Özeti Konusu ve Filmi
Fatma Netflix Dizi İncelemesi Yorumu İzlenir mi?
Alef Dizisi BluTV İzle Konusu ve Oyuncular

Kroyçer Kreutzer Sonat İncelemesi Yorumu değerlendirmesi: Lev Nikolayeviç Tolstoy romanıdır. Başyapıtları ile devler arasında yer alan Tolstoy bu romanında muhafazakâr hatta tutucu bir Hristiyan biraz da “yobaz” olduğunu açıkça gösteriyor. Seks, kadın erkek ilişkisi; çocuk yapma gibi konulardaki düşüncelerini dile getiriyor. Zamanında sansür kurulundan geçemeyen romanı Kroyçer Sonat gizliden dağıtılmıştır. Özellikle son sözünde Tolstoy, ne kadar harika bir Hristiyan olduğunu, seks ve cinselliğin ne kadar gereksiz olduğundan bahsetmiştir. Galiba Tolstoy seksten nefret ediyordu. Daha fazla Tolstoy kitab incelemesi ve değerlendirmesi ve yorum BURADA

Kitaba yıldızlı puanım

Değerlendirme: 2.5 / 5.
Kitap tavsiyeleri

Ölmeden önce okunması gereken, zihin aydınlatan kitaplar için TIKLA

Kroyçer Kreutzer Sonat İncelemesi Yorumu

Kroyçer Kreutzer Sonat katı bir Hristiyan olan Tolstoy’un cinselliği, seksi, çocuk yapmayı yerden yere vurduğu romanıdır. İyi bir Hristiyan olmanın yolunun cinselliği ve seksi bırakmaktan geçtiğini kitabı okuyunca anlıyoruz. Özellikle çocuk sahibi olma konusunda uzun tartışmalar vardır. Seksin zevk için yapılması, evlenmenin tek amacının çocuk dünyaya getirmek ya da çoğal mı olduğu konusu da romanda tartışılır. Özellikle çocuk doğurmakla ilgili düşünceleri, çok aşırıdır. İnsan ırkının sonunun gelmesi bile umurunda değildir. Tolstoy ahlakçı ve koyu Hristiyan biri olarak bilinir. Romanda bu yönünü olduğu gibi okuruna hissettiriyor. Zamanında sansürden geçemeyen romanının dağıtımı el altından yapılmıştır.

Kroyçer Kreutzer Sonat İncelemesi Yorumu

Kroyçer Kreutzer Sonat

Eleştirmenler ve edebiyat tarihçileri Tolstoy’un yatak odasına kadar girmişlerdir. Tolstoy’un aslında yatakta iyi olmadığını, iyi seks yapamadığı yorumlarını yapmışlardır. Tolstoy dev bir yazardır. Ama ahlakçılığı her zaman tartışılmıştır. Kroyçer Sonat, Beethoven’ın Rodolphe Kreutzer’a ithaf ettiği No.9.Op.47 numaralı violin piyano sonatının adıdır. Romanda müzik öğretmeni karısına ders verirken bu sonatı çalar. Tolstoy’da bu sonatı dinledikten sonra çok etkilenmiştir.

Kroyçer Kreutzer Sonat İncelemesi Yorumu

Kroyçer Kreutzer Sonat

Romanda cinayete kurban giden kadın suçsuzdur. Aptalca bir kıskançlık vardır ortada. Yine cinayetten ceza almayan romanın başkişisi karısını bir anda sebepsiz yere öldürmüştür. Ama yine de suçsuzdur. Bir şekilde jüri onu suçsuz bulmuştur. Burada da kadınlara olan o yakışıksız bakış açısını görmek mümkün. 

Romanın Özeti

Kroyçer Kreutzer Sonat, içinde değişik sosyal tabakadan ve meslekten insanların olduğu bir tren vagonunda başlar. Aralarında sohbet eden, felsefi, toplumsal konuları tartışan yolcular arasında Pozdnişev adında biri vardır. Fazla konuşkan olmasa da o da arada sohbete girer. Daha sonra vagondaki bir kadınla konuşmaya başlar. İşte bu konuşmada yaşam öyküsünü anlatır. Evlenmeden önceki yaşamını, nişanlılık dönemini, evliliğini anlatır. Bu sırada kadınla tartışmaları olur. Evlilik, cinsellik, aşk, kadın erkek birlikteliği hakkında konuşurlar. Evliliklerin nasıl bittiği, evlenince ortaya çıkan konular. Seksin evliliği nasıl bitirip, sıradanlaştırdığı, çocuk doğurma konularından Tanrı’nın insanı yaratmasına kadar her şey konuşulur. Pozdnişev evliliği günden güne bozulur ve karısını müzik hocasından kıskanır ve öldürür. Bütün bunları anlatır.

Kroyçer Kreutzer Sonat İncelemesi Yorumu

Kroyçer Kreutzer Sonat

Evlilikle, evlilik öncesi ve sonrası ile ilgili ilginç anlatımlar vardır. Sonunda katil olan romanın başkişisi mahkemeye çıkar. Ama ceza almaz. Bütün yaşamını trende bir yabancıya anlatır. Romanda içten, samimi, bazen hararetli tartışmalar var.

Sayfa Sayısı: 144
Bitirme Süresi: 2.5 saat
Yayın Evi: İş Bankası Kültür Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması