Kuantum Sınırında Yaşam Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Kuantum Sınırında Yaşam Kitap Özeti İncelemesi

Kuantum Sınırında Yaşam Yaklaşam Kuantum Biyolojisi Çağı, biyolojik vücutlarımızda meydana gelen kuantum ölçeğindeki fizik kurallarını ve canlılığı konu ediyor, mutlaka okuyun

Beyin Senin Hikayen Kitap İncelemesi
Düşünce Beden Enerjisi Ruh ve Çakralar
Müzikofili Müzik ve Beyin Öyküleri Kitap İncelemesi

Kuantum Sınırında Yaşam Kitap Özeti İncelemesi. Kitabın alt başlığı “Yaklaşan Kuantum Biyolojisi Çağı” şeklindedir. Konumuz kuantum olunca zor bir alana girdiğimizi anlıyoruz. Popüler bilim bile olsa kunatum fiziğini anamak zor olacaktır. Ben yıllardır bu konuda popüler bilim okumaları yapıyorum, en sevdiğim konulardan biri de kuantum dünyasının garipliklerdir. Yaşadığımız dünyanın ölçeğinde her şey belirlidir, her şeyin bir kuralı vardır değil mi? Kuralsız, ölçeksiz, belirsiz bir dünyada sadece kaos olurdu. Belki de kuantum ölçeğini içerdiği belirsizlikten ötürü seviyorum. Kuantum sadece fiziğin ilgi alanı değil, biyolojinin de ilgi alanıdır. Vücudumuzun ilaçlara verdiği tepki, beynimizin işleyişi, metabolizmanın işleyişi kuantum ölçeğinde, ayrı fizik kurallarına göre işliyor.

Kuantum Sınırında Yaşam Kitap Özeti İncelemesi

Jim AlKhalili Kuantum Sınırında Yaşam

Kuantum Sınırında Yaşam Kitap Özeti

Kitap, Süperpozisyon, parça dalgacık, kuantum mekaniği hakkında teme bir girişle başlıyor. Kuantum biyolojisi başlığında kuantum dolanıklık garipliği Aspect deneyi, belirsizlikler anlatılıyor. DNA, enzimler, biyomoleküler de elektron ve protonlardan oluşur. İşte tam bu noktada kuantum biyolojisi devreye giriyor. Yaşam nedir? Sorusu da kitabın ilk sayfalarında konu ediliyor. Daha sonra genler, sentetik biyoloji, kuntum devrimi, Schrödinger’in dalga fonksiyonları anlatılıyor. Erken dönem kuantum biyologları kimlerdir? Kitabın ilk 100 sayfası boyunca kunatum biyolojisi ve kuantum fiziği hakkında bilgiler edineceksiniz. Yoksa kitabın ilerleyen kısımlarını anlamak imkansız hale gelecektir.

Kuantum Sınırında Yaşam Kitap Özeti İncelemesi

Kuantum Sınırında Yaşam

Enzimler, mide asidi için kullanılan proton pompası inhibitörlerinin kuantum tünelleme yapmaları gibi konular işleniyor. Arada tekrar kuantum fiziği ile ilgili bilgiler veriliyor. Koku alma duyusu kuantum biyoloji ile anlatılıyor. Kuantum genler, zihin bilinç gibi konularda kuantum ölçeğinde olup bitenler de kitabın ilerleyen sayfalarında anlatılıyor.

Zihninizi aydınlatacak daha fazla kitap için buraya dokunun

Kitabın incelemesi ve yorumum

Kuantum Sınırında Yaşam, Yaklaşam Kuantum Biyolojisi Çağı çok iyi hazırlanmış bir popüler bilim kitabıdır. Fakat ülkemizde çok ilgi görmüş gibi gözükmüyor. 2015 yılında Kraliyet Akademisi Bilim Kitabı Ödülü, yılın en iyi bilim kitabı seçilmiş. Jim Al Khalili kuramsal kuanmtum fiziği profesörüdür. Alanında dünyaca ünlüdür. Kuantum fiziği hakkında daha önceden popüler bilim okumalarınız varsa kitabı daha kolay anlayabilirsiniz. Kitap içinde kuantum fiziği genel hatları ile anlatılıyor ama kuantum biyolojisi ile ilgili kısımlar sizi biraz zorlayabilir. Vücudumuzun işleme mekanizmalarında, DNA’mızda, beynimizde, metabolizmada, ilaçlarda kuantum etkilerini okumak çok hayter verici olacağı kesin. Sadece cansızların dünyasında değil biyolojide de yaşam adeta kuantum ölçeğinde oluşuyor. Gözlemlediğimiz dünya, vücudumuz düzenli ve belirli kurallara göre işlerken; kuantum ölçeğinde hiç bir şeyin belirli bir kuralı yoktur. Oradaki gerçeklik sadece belirsizliklerdir. Kitabı popüler bilim meraklıları kaçırmamalı. Bu kitap kitaplığımdaki en sevdiğim ve önem verdiğim kitaplardan biridir. Kitabı 2016 yılında alıp okumayı unutup, kitaplığın bi köşesinde bulup 2020 yılında okumuştum. 

Kitap sayfa sayısı: 384 Okuma süresi: 10 saat Yayın evi: Domingo Yayın evi

Yorumlar

WORDPRESS: 0
error: İçerik Koruması