Kübra Netflix Dizisi Ne Anlatıyor Konusu, İncelemesi

Ana SayfaFilm Dizi

Kübra Netflix Dizisi Ne Anlatıyor Konusu, İncelemesi

Dizi inanç felsefesi, varlık felsefesi, toplumsal inanışlar ve yerleşik inanışların temeli ve psikolojisi için ilginç ipuöları verse de ortalamanın altında bir puan alacak.

Q-Force Gay LGBT Animasyon Netflix Dizisi
ARQ 2016 Filmi Konusu ve Zaman Döngüsü
Bir Başkadır Dizi Yorumu Konusu ve Özeti

Kübra Netflix Dizisi Ne Anlatıyor Konusu, İncelemesi. Netflix orijinal Türk yapımı 2024 yılı yapımı 8 bölümlük dizi. Dizi, yapay zeka, toplum psikolojisi, gerilim, gizem gibi temel etiketlere sahip bir drama izleyicisi için bilindik bir konuyu ele alıyor. Şimdi dizi ne anlatmak istiyor, konusu, özeti ve incelemesine geçelim.

Kübra Netflix Dizisi Ne Anlatıyor Konusu, İncelemesi

Askerde bütün arkadaşları ölen ve tek kendisi sağ çıkan Gökhan yaşadığı büyük travma sonucunda yaşamını değiştirir. Dindar ve oldukça sofu biri olur. Bu sırada babası da ölmüş ve kız kardeşi kendini sorumlu tutmuş ve annesi de 3 yıldır travmasını atlatamamıştır. Bu sırada kız arkadaşı ile artık evlenmesi de gereken Gökhan için tuhaf olaylatr başlayacaktır.

Kübra Netflix Dizisi Ne Anlatıyor Konusu, İncelemesi
Kübra

Telefonuna KÜBRA adından birinden mesaj gelir. Özel bir uygulamada manevi sohbetler yaparlar. Uylumada Semavi takma adıyla yazan Gökhan’a gelen mesajlarda onun özel kişi olduüu, seçilmiş olduğu söylenir. Gelen mesajların hepsi doğrudur, mesajda etrafındakilerin özel yaşamları ve bütün özel yaşamlarının bilgisi gelir.

Kısa sürede bir vakıf kuran Semavi artık bir nevi ermiş kişi, mehdi gibi taraftar toplar. Bu sırada polis de şehirdeki elektrik kesintilerini araştırır. Yüzlerce inanna sahip Gökhan artık seçilmiş kişi olduğuna inanacaktı.

Dizinin son bölümlrinde aslında her şeyin yapay zeka ile yapıldığı ortaya çıkar. Yapay zeka kendini yaratan programcının izni ile adeta tanrının yerine geçerek “vahiy” gibi mesajları seçtiği insnalara gönderir. Aralarında mesajlara yanıt veren tek kişi Gökhan olmuştur. Dini kurgulayan, uygulayan, insnaları yöneten ve istediği gibi yönlendiren yapay zeka adeta tanrıdır. Aslında ticari amaçlı kullanılan KÜBRA bu gizli görevinde başarılı olmuştur.

Dinler ve bütün inançlar aslında insan zihninin bir kurgusu mudur? Bütün gerçekliğini insan mı yaratır? Bütün gerçeği bildiği halde elindeki gücü bırakmak istemeyecek olan Gökhan ileride ne yapacaktır? Dizi inanç felsefesi, varlık felsefesi, toplumsal inanışlar ve yerleşik inanışların temeli ve psikolojisi için ilginç ipuçları verse de ortalamanın altında bir puan alacak. Daha önce benzer dizileri Netflix’te izleyici gördü. Dizinin tek kayda değer tarafı inanç ve toplum üzerine yaptığı kurgu olsa gerek.

Dizi puanlaması IMDb

6.6
TOPLAM PUAN
Screenplay: 7
Oyunculuk: 7
Akıcılık: 7
Görüntü: 6
Orijinallik: 6
Kübra ('024) Dizi Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0