Kumarbaz Dostoyevski Kitap Yorumu ve Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Kumarbaz Dostoyevski Kitap Yorumu ve Özeti

Kumarbaz Dostoyevski Kitap İncelemesi Yorumu ve Özeti İflas etmiş soylu bir generalin öğretmeni Aleksey İvanoviç gittikçe kumarbaza dönüşür. Aşk, onur, entrika arasında kazanan kim olacaktır?

Suç ve Ceza Özeti Alıntılar Konusu Ana Fikri
Uysal Kız Dostoyevski Kitap Özeti İncelemesi
Ecinniler (Cinler) Kitap Özeti İncelemesi

Kumarbaz Dostoyevski Kitap Yorumu ve Özeti değerlendirmesi. Fyodor Mihayloviç Dostoyevski kitabıdır. Kumar, tutku, aşk; zamanın Rus zenginlerinin yaşamı tabii ki kumar hanelerde dönen dümenler… Cümleleri üç nokta ile bitirmeyi seviyorum, bir nevi kaçıyorum gerisini okuyun da görün der gibi… Kumarbaz: Genç Bir Adamın Notları bir günde biten kitaplar kategorisinde. En azından benim için öyleydi. Klasikler genelde okurunu her zaman yorar. Bu kitabı okurken yorulmadım hatta büyükanne romana girer girmez çok eğlenceli sayfaları ile karşılaştım.

Kitap bitince masanın üzerine koyup fotoğraflarını çektim ki aynı kitaptan elimde tam üç ayrı baskı, bir farklı yayınevinden olmak üzere dört tane kitap vardı. Kitapları hediye ettim. Biter bitmez de birkaç paragraf bir şeyler yazmak istedim, kahvem de hazır…

Kitaplar düşüncelerimizi aydınlatıp bize evrensel ve üst seviyede bir us verecek insanlığın en değerli bırakıttır. Bütün tartışılmaz doğrularımızı ve kavgalarımızı ussal aydınlanma ile aşacağız. Site menüsünden yüzlerce kitaba erişebilirsiniz. Yukarıdaki renkli düğmelere dokunarak en etkili kitaplara erişebilirsiniz.

Kumarbaz Dostoyevski Kitap Yorumu ve Özeti
Kumarbaz Dostoyevski

Kumarbaz Dostoyevski Kitap Yorumu Yorumu İncelemesi

Dostoyevski’nin Kumarbaz romanının özetini, konusunu ve ana temasını burada okuyacaksınız. Öncelikle bu yazı ya da sayfada hangi başlıkları bulacağınızı kısaca yazayım. Romanın ne anlatmaya çalıştığı ve roman karakterleri de bu yazının konusu. Fakat çok uzatmayacağım, okunabilirlik açısından kısa bir yazı olacak. Yorum yazmayı lütfen unutmayın.

  • Kumarbaz Konusu
  • Komarbaz’ın Ana Teması
  • Kumarbaz Romanının Özeti

Kumarbaz Konusu ve Ana Teması

Kitabın ilk sayfalarındaki karakterlerin kiminle ilişkili olduğunu, kimin akrabası olduğunu anlamadan kendimizi olay akışına kaptırıyoruz. Anlatıcı kumarbaz, General’in çocukları için tuttuğu öğretmenin bile adını epey sonra öğreniyoruz. Karakterlerin hepsi para peşinde. Hepsinin maddi bir çıkarı var. Aleksey İvanoviç âşık olduğu Generalin üvey kızını mı yoksa parayı tercih edecektir? Tabii ki aşkta kaybetmesi gerecektir ki kumarda kazansız. Aleksey yavaş yavaş tam bir kumarbaza dönüşür. Kumarın ve kumarhanelerin insanı kendine nasıl çektiğini, insan beş parasız kalmak uğruna varını yokunu nasıl kumara verdiğini hem Aleksey hem de 75’lik büyük anneden öğreniyoruz.

Para daha çok para… Borç batağındaki general, generalden borcunu almak için yanından ayrılmayan Fransız, General’e geleceği ümit edilen mirası bekleyen Matmazel Blanche hepsi aslında ikiyüzlü sosyete özentileridir. Tek dertleri daha çok paradır. Dostlukları bunun üzerine kurulmuştur. Dönemin sosyetesinin savurganlığını ve kumara düşkünlüğünü çok iyi anlatılıyor. Para için en kolay yol kumar ya da mirastır. Ama kumar tutkusu her ne kadar çok para getirse de kumarbaz önünde sonunda kaybedecektir. 21. Yüzyılda da yanı şeyleri yaşarız. Para ve mevki sahibi olmayan herkes kolayca aşağılanır. Hatta fakirken zengin olanlara “sonradan görme” deriz. Aleksey de böyledir ne kadar kazansa da o taşralı bir köylüdür, her zaman. Para, aşk, hırs, bağımlılık ve sonunda elde edilen sadece bir “hiç”tir.

Kumarbaz Kitabın Özeti

Kumarbaz romanını kısaca özetlemek gerekirse: Emekli General üvey kızı Poline ve taşralı özel öğretmen Aleksey İvanoviç ile kendilerini zengin göstererek Movkova’da lüks bir otelde kalırlar. General yanındaki arkadaşı Fransız Marki Des Grieux’ borçludur paraya ihtiyacı vardır. General yine Fransız Matmazel Blanche ile evlenmeyi düşünür. Matmazel ise Generale büyükannesinden kalacak mirasla zengin olacağını hayaller. Fransız ise bu mirasla borçlarını tahsil edecektir. Dört gözle büyükannenin ölmesini beklerler.

Taşralı öğretmen Aleksey İvanoviç Polina Aleksandronna’ya âşıktır. Fakat gen kadın onu her zaman küçümser, bir hizmetçi yerine koyar. Genç kadının gözüne girmek için kumar oynayıp para temin etse de kadının aslında Fransız’da gözü vardır. Bu sırada ölümü beklenen büyükanne çıkagelir. Büyük şehir yaşamını ve özellikle ruleti merak eden büyük anne elindeki paranın çoğunu kumarda kaybeder. Mirasçıları endişelidir. Sonunda tekrar köyüne geri döner.

Aleksey, elindeki son parayla kumar oynar ve yüklü bir para kazanır. Fakat kumar oynamak artık bir tutku, bir bağımlılık haline gelmiştir. Kumar tutkusu ona aşkı da unutturmuştur. Etrafındaki herkesi bu sebeple kaybeder. General perişan halde borçludur. Aşk, para, onur, bağımlılık; sosyeteye girme ve seçkin biri olma isteği içinde hepsinin yaşamı karışır. Kumar, cemiyet yaşamında daha üst sıralara yerleşme ve daha lüks içinde yaşama meraklılığı, parayı kazanıp Fransa’da yeyip bitirme modası; tek seçenektir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0