Kürk Mantolu Madonna Yorumu Konusu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıTürk Klasikleri

Kürk Mantolu Madonna Yorumu Konusu Özeti

Kürk Mantolu Madonna Yorumu Konusu Özeti Sabahattin Ali romanıdır. Çok okunan, beğenilen ve hakkında çok konuşulan bir romanlardan biridir.

Neva Bulvarı İncelemesi Konusu Özeti
Muhteşem Gatsby Kitap Özeti Konusu ve Filmi
Kızıl Kitap Yorumu İncelemesi Konusu ve Özeti

Kürk Mantolu Madonna Yorumu Konusu Özeti Sabahattin Ali romanlarından. Uzun süre popülerliğini koruyan, çok okunan listelerinde birinci kitap olan romanlardan. O zamanlar kitap ile ilgili yorum yapmış, özetini kısaca vermiştim. Youtube kanalım başarısızlıkla sonuçlanınca videolar ve içeriği silip, blogu da kapatınca kitap kategorisini siteye eklerken okuduğum bu romandan da bahsetmek gerekliydi. Son olarak belirtmek isterim ki “çok satılan” ibaresi kitapların, bilginin bile para kazandıran nesneler olduğunu ifade ettiği için bu tabiri kullanmıyorum. Kapitalist, sermaye her şeyi para olarak görürken, çoğu yayın evi hafif yani ince kağıtlara kalitesiz baskılar yamaya devam ediyor. Fiyatlar ise bahsetmeye bile gerek yoktur.

Kürk Mantolu Madonna Konusu ve Özeti ve Yorumu

Maria Puder ile Raif Efendi arasındaki aşk romanın konusu. Raif Efendi, 24 yaşında Almanya’ya sabun üretimi için yeni teknikler öğrenmek amacıyla babası tarafından gönderilir. Günleri sabun fabrikasında ve Berlin’in sokaklarında geçer. Bir yıl sonra Almancayı da yaşadığı yeri de iyice öğrenir. Sergilere gitmeye başlar. Sanat galerilerinden çıkmayan Raif, bir gün bir sanat galerisini gezerken gördüğü Kürk Mantolu Madonna portresindeki kadına âşık olur.

Kürk Mantolu Madonna Yorumu Konusu Özeti
Kürk Mantolu Madonna

Tablonun sahibi Maria Purder adında bir ressamdır. Eleştirmenler portredeki kadının duruşunu Andres del Sarto’nun, Madonna delle Arpie tablosundaki Meryem Amana tasvirine benzetirler. Tablonun adı Kürk Mantolu Madonna olarak anılır. Yani şarkıcı/oyuncu Madonna ile alakası yoktur.

Raif Efendi, her gün galeride saatlerce tabloyu seyre dalar. Bir gün Maria, Raif’in yanına sokulur ve onunla konuşur. Raif, kendini tabloya o kadar kaptırmıştır ki onunla konuşanın tablodaki kadın olduğunu bile anlayamaz. Kadının soruları canını sıkar ve bir daha oraya uğramaz olur. Kadın oysa onunla defalarca burun buruna tabloyu izlemiştir. Ama Raif’in gözü tablodan başka bir şey göremez ki! Daha sonra tanışırlar tabii ki ve aralarında tuhaf bir ilişki başlar. Kuralların olduğu, bazen uzak bazen yakın bir gönül bağı içinde olaylar gelişir.

Kürk Mantolu Madonna Kitap Yorumu

Aşk, bağlılık ve insanlara güven, ön yargı ile verilen hükümler gibi pek çok konuya roman içinde rastlamak mümkün. Kitabın ön sözünü okumadan hemen romana dalmıştım. Roman bana Rus edebiyatı tadında gelmişti. Olayın anlatımı, kişiler arasındaki etkileşim; etrafın tasvirini hatta mevsim değişikliklerini bile buna dâhil edebilirim. Bir ara kendimi Dostoyevski okuyorum sanmadı değilim. Sonra kitabın önsözünü okuyunca gerçekten de bu düşüncelerimde haklı olduğumu öğrendim.

Klasik roman sevenler için güzel olduğunu düşünüyorum. Fakat okumasanız da bir şey kaybetmezsiniz. Sırf popüler kitap diye okuyacaksanız okumayın derim. Bu söylediklerimden romanın kötü olduğu anlamı çıkmaz. Kürk Mantolu Madonna, Türk edebiyatının önemli bir yazarının romanıdır, bu tartışılmaz sanırım. Fakat fazla abartmaya da gerek yoktur.

Çok satanlar listesinde (ki kitabı satılacak mal olarak görme yanlışından vazgeçemedik) ilk sıralarda belki de ilk sırada olması biraz da kitabın adından olsa gerek. Belki de çok fazla reklamının yapılması kitapların çok okunmasına ya da satılmasına neden oluyor olabilir. Belki de online kitap sitelerinin istedikleri kitapları liste başlarına ekleyerek neyi okuyacağımızı bile kendiler belirliyor olabilir.

  • Sayfa Sayısı: 164
  • Okuma süresi: 6 saat
  • Yayıncı: YKY

Kitap puanlaması

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Kürk Mantolu Madonna Yorumu Konusu Özeti

Yorumlar

WORDPRESS: 0