Kütleçekimin Yükselişi: Her Şeyi Açıklayan Kuvveti Anlama Arayışı

Ana SayfaKitap YorumlarıPopüler Bilim Kitapları

Kütleçekimin Yükselişi: Her Şeyi Açıklayan Kuvveti Anlama Arayışı

Nevton'ın kütle çekimi yasalarından, Einstein'ın devrim yaratan görelilik teorileri ve kuantum fizğinine harika bir yolculuk.

Yazar: Marcus Chown
Çeviri Murat Alev
Baskı: 306 sayfa
Okuma süresi: 12 saat
Yayıncı: Alfa Yayınları

Zaman Yolculuğu, Geleceğe Yolculuk Nasıl Yapılır?
Dünyayı Değiştiren Beş Denklem Konusu, İncemelsi, Yorumları
Einstein ve Atom Bombası Netflix Belgesel Konusu Yorumu

Kütleçekimin Yükselişi: Her Şeyi Açıklayan Kuvveti Anlama Arayışı, Marcus Chown’ın yazdığı popüler bilim kitabı. Şimdi kitabın incelemesini yapacağız genel olarak kitao konusu ve konu başlıklarını inceleyeceğiz. Kütle çekimi nedir? Kütle çekimi kuvveti neyi ifade der? Newton’ın hareket yasaları, gezegenlerin örünge hesaplamaları ve yer çekimi kuramları ile Einstein’ın Özel Görelilik ve Genel Görelilik kuramları başta olmak üzere kuantum fiziği, astronomi, astrofizik, her şeyin teorisi arayışı gibi konuların anlatıldığı çok iyi bir popüler bilim kitabı.

🎯Daha fazla kitaba erişim sağlamak için yukarıdaki düğmelere dokunun. Site menüsünden yüzlerce kitaba erişebilirsiniz. Unutmayın dünyada erinç ve esenlik içinde yaşamanın ve insanlığı geliştirmenin tek yolu kitaptan ve bilgiden geçiyor. Yorumlarınızı paylaşmöayı unutmayın.

Kütleçekimin Yükselişi: Her Şeyi Açıklayan Kuvveti Anlama Arayışı
Kütleçekimin Yükselişi: Her Şeyi Açıklayan Kuvveti Anlama Arayışı

Kütleçekimin Yükselişi: Her Şeyi Açıklayan Kuvveti Anlama Arayışı Kitap Konusu

Kitap üç bölümden oluşuyor. Konu kütle çekimi. İlk bölüm Newton ve Newton’ın kütle çekim yasayı ve hareket yasalarını konu ediyor. Nweton, gezegenlerin hareketini, Ay ve Dünya’nın kütle çekim etkilerini ve genel olarak yer çekimini çok başarılı bir şekilde açıklıyor. O zamana kadarki bütün yerleşik bilgileri yıkıp geçiyor. Kitapta bulacağınız diğer konu başlıkları aşağıdaki gibi.

  • Elektro manyetizma
  • Çoklu evrenler
  • Sicim Kuramı
  • Kuantum belirsizlik ilkeleri
  • Elektronun keşfi
  • M Kuramı
  • Kara delikler
  • Kuantum yıldızları
  • Termodinamik kanunları
  • Kuantum kütleçekim

Evrensel Kütle Çekimi Nedir?

Daha öncesinde Kepler yasaları vardı. Kepler de gezegenlerin işleyişi hakkında yasaları vardı. İntegral hesabını bulan Newton artık hesaplamarında matematiği daha etkin kullanıyordu. Fakat hâlâ kütle çrekiminin ne olduğu bilinmiyordu? Hem yerde hem gökyüzünde aynı kuvvet ile kendini gösteren bu gizem deydi? Halley, Galileo’nun çalışmaları da önemliydi. Kitapta Newton’ın yaşantısını yani biyografisini de bulmak mümlkün.

Genel Görelilik Nedir? Einstein ve sonrası

Genel Görelilik nedir? Özel Görelilik nedir? Kitabın ikinci ve üçüncü bölümleri Einstein ve kütle çekim kuramı üzerine. Einstan’ın Newton’ın kuramlarındaki eksikleri nasıl tammaladığı, kuantum fiziği, evrenin oluşumu, kara delikler, ışık ve kütle çekim dalgalarının keşfinden bahsediliyor. Kitabın bu bölümleri oldukça iyi. Popüler bilginin biraz üstünde çok iyi bir içeriğe sahip. Evrenin ve uzayın dokusu, çoklu evrenler, büyük patlama ve kozmoloji de kütle çekimi ile birlikte konu edilirken özet bir Einstein biyografisi de okuyacaksınız.

Standart model, sicim kuramı, kuantum fiziği, belirsizlik ilkeleri, süper simetrik parçacıkar da Einstein’ın ötesi bölümünün konularu. Zaman nedir? Zamanın yapısı, uzay zaman boyutunun üzerindeki boyutlar, gerçekliğimizi ve var oluşumuzu ince ayrıntılarına kadar inceliyor. Kitap genel olarak çok iyi hazırlanmış olup kesinlikle en iyi popüler bilim kitapları arasında ve konusu üzerine yazılmış en iyilerden.

Kitabı incelemek ve kitaba ulaşmak için buraya dokunun.

Yorumlar

WORDPRESS: 0