Kuyu ve Sarkaç Edgar Allan Poe Konusu Özeti

Ana SayfaKitap Yorumları

Kuyu ve Sarkaç Edgar Allan Poe Konusu Özeti

The Pit and the Pendulum

Engizisyonun en dehşet cezasından olan kuyu bu karanlığın ortasındadır. Mahkum bu karanlıkta kendini bu dipsiz kuyuya atacaktır. Fakat anlatıcı bu tuzağa düşmez.

Sokak Kızı Maggie Kitap Özeti İncelemesi
Canavar Stephen Crane Kitap Özeti İncelemesi
Martin Eden Kitap Özeti İncelemesi ve Konusu

Kuyu ve Sarkaç Seçme Öyküler Edgar Allan Poe. Orijinal adı The Pit and the Pendulum olan öykü ayrıca beyazperdeye de uyarlanmıştı. Psikolojik gerilim, gotik, gizem, korku gibi etiketlere sahip Poe öyküsü. Dedektif romanları türünün mucidi olan Por ayrıca çok usta bir öykü yazarıdır. Kısacık ve gelgitlerle dolu yaşamında Amerikan Edebiyatı için önemli yapıtlar vermiştir.

Kuyu ve Sarkaç Filmi (The Pit and the Pendulum 1991)

Kitap beyazperdeye de uyarlanmıştır. 1961 ve 1991 yapımı uyarlamalar öyküyü temel alarak bazı eklemelerle bu etkileyici öyküyü canlandırmıştır. Testere (Saw) filmine de ilham olduğu bilinen sarkaçtan kurtulma temasını filmi (Saw) izleyenler hatırlayacaktır.

The Pit and the Pendulum

Kuyu ve Sarkaç Edgar Allan Poe Konusu Özeti

Öykünün kısa bir özetini, konusunu, ana temasını ve ne anlatmak istediğini yazalım. Çok kısa ve gerilim dolu başarılı bir öyküleme. Poe her zamanki gibi kalemini konuşturuyor.

Engizisyon çok ağır cezalar vermektedir. Öyküdeki adsız anlatıcı da cezaya çarptırılır. Karar sonrası kendini karanlık bir ortamda bulur. Ne kadar baygın olduğunu bilmeden bunun çarptırıldığı ceza olduğunu hatırlar. Rahipler hemen duvarların arkasındadırlar. Karanlıkta ayağa kalkar ve duvara dokunarak devam eder.

Engizisyonun en dehşet cezasından olan kuyu bu karanlığın ortasındadır. Mahkum bu karanlıkta kendini bu dipsiz kuyuya atacaktır. Fakat anlatıcı bu tuzağa düşmez. Bir yandan fareleri kovalarken diğer yandan kuyunun etrafında gezinirken bir kap içinde su bulur. Suyu içer içmez uyur. Uyandığında bağlanmıştır. Çok sıkı bir şekilde. Fareler her yerindedir. Onu kemirmeye çalışırken gözü yukarıda bir şeye ilişir.

Kuyu ve Sarkaç Seçme Öyküler Edgar Allan Poe
Kuyu ve Sarkaç Allan Poe

Yukarıda her an vücuduna yaklaşan bir sarkaç ve ucunda devasa bir balta vardır. Bu devasa balta onu yavaş yavaş ikiye bölecektir. Hiç kıpırdamadan duracak ve farelerin iplikleri yemesini bekleyecektir. Etini kemiren fareleri kaçırmamak için acıya dayanır, sarkaç ta derisine değmeye ve kesmeye başlamıştır. İplerden kurtulur ve kendini sarkaçtan uzak bir noktaya atar. Fakat ortadaki kuyuya düşmek üzereyken bir mucize gerçekleşir.

Öykü oldukça basit olsa da anlatımda çok iyi bir psikolojik gerilim vardır. Dozunu her sayfada yükselten gerilim okuru etkilemeyi başaracaktır. Yayımlanan Poe öykü kitapları derleme şeklindedir. Her yayıncı kitap içeriğine farklı öyküleri ekliyor. En çok derlenen öyküleri: Amontillado Fıçısı, Sfenks, Morgue Sokağı Cinayetleri (ilk öykü) derlemelerdeki en çok okunan öykülerden.

Yorumlar

WORDPRESS: 0