Kuyucaklı Yusuf Kitap Konusu Özeti Yorumları

Ana SayfaKitap YorumlarıTürk Klasikleri

Kuyucaklı Yusuf Kitap Konusu Özeti Yorumları

Aydın'ın Nazilli ilçesinin kaymakamı Salahattin Bey, Kuyucak köyündeki bir cinayet alanına gitmek için yola çıkar. Yanında Müddeiumumi (savcı) doktor, jandarma çavuşu ile birlikte cinayetin işlendiği eve gelirler.

Kulüp (The Club) Netflix Türk Dizisi İnceleme Konusu
Pastoral Senfoni Kitap İncelemesi Konusu Yorumu Özeti
Kızıl Kitap Yorumu İncelemesi Konusu ve Özeti

Kuyucaklı Yusuf Kitap Konusu Özeti Yorumları. Sabahattin Ali’nin Kuyucaklı Yusuf romanı 1937 yılında yayımlanmış ilk romanıdır. Roman aşk romanı, romantik roman etiketlerine sahip. Romanda taşralı evlatlık genç Yusuf, ilçenin en güçlü ailesini karşısına alır. Bu aile kanunlardan da üstündür. Kaymakamın kızına talip olan Ali’yi öldüren Hilmi Bey’in oğlu ceza bile almaz. Para her kapıyı açar. Hatta seferberlik ilan edilir (1. Dünya Savaşı) bu aile savaştan bile kaçar. Fakat romanda bu toplumsal adaletsizlik çok ayrıntılı incelenmez. Her şey Yusuf’un ve kaymakamın ailesi etrafında döner.

Kuyucaklı Yusuf Kitap Konusu Özeti Yorumları

Aydın’ın Nazilli ilçesinin kaymakamı Salahattin Bey, Kuyucak köyündeki bir cinayet alanına gitmek için yola çıkar. Yanında Müddeiumumi (savcı) doktor, jandarma çavuşu ile birlikte cinayetin işlendiği eve gelirler. Burada evin tek erkek çocuğu Yusuf’u bulurlar. Cinayet çocuğun gözü önümde işlenmiş ve bu zavallı çocuk sağ baş parmağını da bu olayda kaybetmiştir. Çocuğa acıyan Sabahattin Bey bu yetim çocuğu evlatlık alır.

Kaymakamın karısı Şahinde Hanım, Yusuf’u sevmez. Hoşlanmaz, her fırsatta üzerine gelir. Yusuf da okula gitmek istemez, laf dinlemeyen âsi bir çocuktur sürekli kavga eder. Tek arkadaşı Ali adındaki bir çocuktur. Bu sırada Selahattin Bey’in tayini çıkar ve Edremit’e gider. Orada yaklaşık 10 yıl geçirir. Bu sırada çok sevilen bir kaymakam olur.

Kuyucaklı Yusuf Kitap Konusu Özeti Yorumları
Kuyucaklı Yusuf Sabahattin Ali

Yusuf ise okuma yazma bilmeyeni işsiz bir gençtir. Selahattin beyin kızı Muazzez de 15 yaşına basmıştır. İlçenin en zenginlerinden olan ve adaleti, hukuku, devlet memurlarını, mutasarrıfı bile satın alacak güçteki fabrikatör Hilmi Bey, kaymakama oyun düzenler. Kumar masasında yüklü bir para kaybeden Salahattin Bey, bir de senet imzalar. Taşra’da hukuk ve adaleti adeta satın alan bu aile her türlü haksızlığı yapar. Kaymakam da olsa Sabahattin Bey bir şey yapamaz. Zaten kalp hastasıdır ve ne kadar yaşayacağı da belli değildir.

Bu esnada Hilmi Bey’in oğlu Şakir, Yusuf tarafından yumruklanır ve Yusuf babasının borcunu öder. Borç ödemezse Muazzez bu adama gelin gidecektir. Fakat bunu gururuna yediremeyen Şakir her şeyi göze alacaktır. Muazzezle evlenen Yusuf, babasının ölmesi ile birlikte yeni gelen kaymakamın da fabrikatör aileden ana olması nedeni ile aile yok olacaktır.

Güç kimdedir? Güçlüler her zaman hukuktan, adaletten kanunlardan güçlü olmuştur. Romanda Yusuf’un romantizmi, aşkı, intikamı konu edilir. Diğer yandan da devlet kurumlarının nasıl çürüdüğü, fakir halka karşı eziyetler de pek canlı ve detaylı olmasa da romanda konu ediliyor.

  • Baskı: 224 sayfa
  • Okuma süresi: 12 saat
  • Yayıncı: YKY Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0