Lenovo IdeaPad BIOS Güncellemesi Sorunu

Ana Sayfaİnternet Teknoloji

Lenovo IdeaPad BIOS Güncellemesi Sorunu

İlginç ve komik deneyimin. Lenovo IdeaPad BIOS Güncellemesi Sorunu bu sorun nasıl çözülür. BIOs menü çökmüş mü? Yoksa ufacık bir ayar mı gerekir?

Archive Org Site Sildirme Nasıl Yapılır?
Huawei Watch Fit 2 Xiaomi Whatsapp Bildirim Sorunu
MacBook Windows PC Karşılaştırması Hangisi Daha İyi

Lenovo IdeaPad BIOS Güncellemesi Sorunu ile ilgili bir deneyimimi paylaşmak istedim. Güncellemelere her zaman “sazan gibi” atlayan biriyim. BIOS güncellemesi her zaman risklidir. Daha önceki bilgisayarımda da sorunsuz olarak yaptığım bir güncellemeydi. Ama bu defa işler pek iyi gitmedi ufak bir sorunla hatta iki sorunla karşılaştım. Çözümlerini de buldum ve paylaşmak istedim.

Lenovo IdeaPad

Kullandığım bilgisayar Lenovo IdeaPad S145 – 15IKB.  Genel olarak orta seviyede bir bilgisayar. Zaten Lenovo’nun IdeaPad modelini daha önce deneyimlemiştim. Metal kasalı incecik bir bilgisayardı. Hani bildiğim marka ve donanım olarak da öyle saçmalamaz. Isınma olmaz. İyi bir markadır.  Tabii ki IPS ekranlı, 10. nesil i7 işlemcili (ya da i5) oyun için uygun bir ekran kartlı model her zaman favorimdir.

  • Ekran Full HD 1920×1080 TN panel
  • İşlemci: Intel Core i5 8250U  ki!)
  • Ekran kartı: MX 110 
  • SSD 512 GB 
  • 2 Hücreli pil (Photoshop açık ve tarayıcılar da 3 sekme açık 4 saat dayanıyor)

Lenovo IdeaPad S145-15IKB

Lenovo IdeaPad BIOS Güncellemesi Sorunu

BIOS için yeni sürüm çıktığında hemen yüklemek istedim. Uygulamayı indirdim, pil tam dolu ve adaptör AC kaynağına yani prize takılı bir şekilde güncellemeyi başlattım. BIOS güncellemeleri her zaman iyidir. Güncelleme de sorunsuz başladı ve devam etti. Güncelleme bitti ve bilgisayar yeniden başlayınca boot hatası verdi.

Ben panikledim. İlk önce BIOS’un çöktüğünü sandım. Heyecan ve panik içinde hemen Lenovo müşteri hizmetleri teknik birimini aradım. Be şaşkın dedim kendime sonradan, insan önce F2′ tuşuna basıp BIOS’u kontrol etmez mi? Sanki hiç bilmediğim şeyler. Ama BIOS çöktü eyvah düşüncesi beni taş devrine götürdü. Allah’tan taş devrinde telefon vardı 🙂

Lenovo BIOS güncelleme sorunu

Durumu müşteri temsilcisine anlattım. BIOS menüye girdim, donanım her şey yerli yerinde. Müşteri temsilcisi BIOS menüyü bana açtırınca aklım başıma geldi 🙂 “Windows 10’u tekrar yükleyeceğiz bazı ayarlar yapıp” dedi müşteri temsilcisi. Ama önce Microsoft’un sitesinden Windows 10 Home’u Flash belleğe yazdırmam gerekliydi. Zaman alacağından telefonu kapattım.

Lanovo IdeaPad BIOS Güncelleme Sorunu

Bilgisayar Açılmama Sorununun Çözümü

Sorunu anlamıştım. Bir daha müşteri hizmetlerini aramadı. Sorun şuydu Lenovo IdeaPad BIOS’u güncelleyince AHCI mod ile çalışmak için formatlanan SSD’yi tanımamış ve boot yapamamıştı. RST modu seçip F10 ile ayarları kaydedip bilgisayarı flash bellekten boot ettim. Tabii ki SSD’deki bölümleri silmem gerekti. RST moduna uygun değildi. SSD içinde D sürücüsünde hiç yedeğini almadığım ve kağıda geçirmediğim okuma notlarımi, şiirlerim, blog için hazırladığım onlarca içerik de silindi gitti. 🙁 Fakat bitmedi bu defa da fan çok sesli çalışmaya başladı. E tabii ki bunu da BIOS’taki bir ayarla çözdüm.

BIOS güncellemesi sonrası Fan Sesi Sorunu Lenovo IdeaPad S145 – 15IKB Çüzümü için TIKLA

Yorumlar

WORDPRESS: 0