Lord Arthur Savile’in Suçu Konusu Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Lord Arthur Savile’in Suçu Konusu Özeti İncelemesi

Lord Arthur Savile’in Suçu Konusu Özeti İncelemesi. Oscar Wide öyküsü. Lord Arthur Savile’in Suçu ve Diğer Öyküler 1891 yılında yayınlanan dört öyküd

Muhteşem Gatsby Kitap Özeti Konusu ve Filmi
Doğu Ekspresinde Cinayet Kitap Özeti Konusu ve Filmi
Kroyçer Kreutzer Sonat İncelemesi Yorumu

Lord Arthur Savile’in Suçu Konusu Özeti İncelemesi. Oscar Wide öyküsü. Lord Arthur Savile’in Suçu ve Diğer Öyküler 1891 yılında yayınlanan dört öyküden ibaret. Benim okuduğum kitapta bütün masallar ve bütün öykülerin olduğu İş Bankası Kültür Yayınları baskısıydı. Bu öyküler ayrı kitaplar halinde de basılıyor. En bilinen ve ilginç öykülerden biri. Bu yazıyı Ankara-İstanbul arası YHT yolculuğumda yazmıştım. Tekrar güzden geçirmedim, umarım yazım yanlışı yapmadım.

Lord Arthur Savile’in Suçu Konusu

Sosyetenin ileri gelenlerinden Lord Arthur Savile, bir eğlencede ünlü bir el falcısına falına baktırır. Bunun sonucunda elinde cinayet işleyeceği çıkar. Lord, cinayet işlemek için yanıp tutuşur. Sevgilisi Lazy ile de evlenmek için bu cinayeti işlemesi gerekecektir.

Lord Arthur Savile’in Suçu Konusu Özeti İncelemesi
Lord Arthur Savile’in Suçu

Lord Arthur Savile’in Suçu Özeti Konusu

Sosyetenin önde gelen ismi Lady Windermere el falı baktırmayı çok sever. Bu neredeyse onun için bir tutkudur. Yine bütün sosyetenin toplandığı bir davette Mr. Podgers’e el falı baktırmak ister. Bu defa farklı bir el falcısıdır. Falcının okuduğu geleceğe dair kehanetler aslında Lady Windermer için çok iyi bir eğlence kaynağıdır. Sırayla ellerinde yazılı olan kaderlerini merak eden zenginler avuçlarını açarak el falcısı Mr. Podgers’e ellerindeki sırları okuturlar.

Bu zengin beyler biri de Lord Arthur Savile’dir ve avucunda yazılı olan kaderini merak etmektedir. El falcısının kendi falına da bakması için yanıp tutuşmaktadır. Sonunda sırası gelir. Fakatel falcısı önemli bir şey söylemez. Sadece yakıcı bir akrabasının ölümünden bahseder. Bu fal Lady Windermere için çok önemsizdir. Topluluğu heyecanlandıracak bir fal çıkamamış ve keyfi de kaçmıştır.

Fakat, Lord Arthur Savile daha fazlasının olduğunu düşünür ve ünlü el falcısı ile ile yalnız bir görüşme yapar. Elinde Yazan bir dehşettir. cinayet işleyecektir. Bu cinayeti işlerse nisanasına da kavuşa bilecek ve onunla evlenecektir. Hemen bir cinayet planlar. Fakat ilk planı da ikincisi de ba şarızıslıkla sonuçlanacaktır. Bu cinayeti bir türlü işleyemez. Ve ünlü el falcısı ile tekrar Thames Nehri’nin kenarında buluşur. Aralarında çıkan tartışmada Lord adamı nehre iter. Falcı boğulur. Gazeteler olayı intihar olarak yazar. Böylece cinayet tamamdır. Sonunda Lord sevgilisi ile evlenir.

Lord Arthur Savile’in Suçu İncelemesi

Biliyorum çok kısa ve oldukça sade bir özet oldu. Bilmiyorum, yorumcular , eleştirmenler kitabı ya da bu öyküyü nasıl yorumlar. Standart bir okur olarak aklıma ilk gelen şey seçimlerimiz ve seçme özgürlüğü oldu. öyküde Sir belki de el okuyucunun kendini yanlış bir şekilde ya da bilerek cinayete yönlendirmesiyle iki cinayet denemesi yapmıştı. Aslında cinayet işleyecekine inandırılmıştı, şartlanmıştı. Zehir denemesi, papaz için saat içindeki bomba denemesi de başarısız olmuştu. Lord saç işlemek için çok çabalar bu onun artık tek amacı haline gelir. Artık kendi iradesi olmayan bir kukladır. Gerçi el okuyucu kendi kaderini ya da kendi katilini de kendisi yaratmış olabilir. sebep ve sonuç ilişkisi ile ilgili bir paradoks da tam burada okura el sallıyor. Kısa ve ilginç bir Oscar Wilde öyküsüydü.

Kitap puanlaması

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Lord Arthur Savile’in Suçu Konusu Özeti İncelemesi

Yorumlar

WORDPRESS: 0