Lyon’da Düğün Stefan Zweig Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Lyon’da Düğün Stefan Zweig Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Yakılıp yıkılan bir şehir, idam edilmeye saatler kala yapılan tuhaf bir düğün

Mai ve Siyah Yorumu Özet ve Konusu
Eylül Romanı Özeti Konusu İncelemesi ve Karakterleri
Muhteşem Gatsby Kitap Özeti Konusu ve Filmi

Lyon’da Düğün Stefan Zweig Kitap Özeti Konusu İncelemesi. Yine bir Stefan Zweig öyküsü daha. Kednimi yazarın kitaplarını okumaktan alıkoyamıyorum. Gerçi bu kitapta üç öykü var ama ben sadece kitaba adını veren öyküyü okudum. Gerçekten de iyiydi. 30 dakikada hızlıca okudum. Artık bu kitaptan sonra yazarın kitaplarına ara vereceğim. Satranç, Amok Koşucusu, Yakıcı Sır, Bir Çöküşün Öyküsü en sevdiğim kitapları arasında. Yazarın biyografi alanında da çok iyi kitapları olduğu söylense de henüz okumadım.

Daha fazla Zweig kitabı için yukarıdaki düğmeye dokunabilirsiniz. Site menüsünden yüzlerce kitaba erişim sağlamanız da mümkün. Ne düşündüğünüzü merak esiyoruz, yorumlarınız oldukça önemli. Lütfen düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın.

Lyon'da Düğün Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi
Lyon’da Düğün Stefan Zweig

Lyon’da Düğün Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi Konusu

Öykünün kısa bir özeti, konusu ve ana temasının ardından incelemesi ve yine çok kısa bir yorumunu okuyacaksınız.

12 Kasım 1973 tarihinde Fransız Ulusal meclisi bir karar alır. Meclis Lyon kentinin yok edilmesine karar vermiştir. İsyancılar da idam edilecektir. Görev Halk Temsilcisi Couthon!a verilir. Fransız devrimi sonrası gerçekleşen bu kararı Halk Temsilcisi aslında yerine getirmez. Bunun farkına varan Halk Meclisi, Halk Temsilcisi Couthon’u görevden alır. Yerine gelen Ville Affranchie görevi yerine getirir. Öncelikle şehri yıkar. Bombalarla geri kalan her şey yerle bir edilirken insnalar da bir yere kapatılır. İşte bu kargaşa ve acımasızlık içinde bir kadın sevgilisini ararken, yetkililere karşı çıktığı için hapse yani idama gönderilir. Kadın, pislik içindeki hapishanede sevgilisini görür.

Hapisteki herkes ertesi gün idam edilecektir. İdam kurşuna dizilerek gerçekleştirilecektir. Öyle de olsa, ölüme yakın olsalar da evlenmek isterler. Hapisteki bir papaz nikahı kıyar. Hapishanedeki mahkumlar etrafı temizleyip onlara güzel bir mekan yapar. Artık karı koca olan sevililer orada gerdeğe girerler. Sabah olduğunda her şey bitecektir. Muhafızlar hapishaneye gelir ve herkesi götürür. Sıraya dizilen mahkumlar kurşuna dizilir. Sonrasında hepsi nehre atılırken geriye gelinin sadece başındaki taç su üstünde kalır.

Lyon'da Düğün Stefan Zweig Kitap Özeti İncelemesi
Lyon’da Düğün Stefan Zweig

Öykü Neden Bahsediyor, Ane Teması Nedir?

Lyon’da Düğün Kısa öyküsü neden bahsediyor, konmusu ve kısa bir inceleme ve yorumu.

Sevgililerin ertesi gün kurşuna dizileceklerini bildikleri halde evlenmeleri gerçekten de tuhaftır. Hepsinden tuhafı yaşamın da böuyle olmasıdır. İnsan öleceğini bildiği halde bir diğeri ile savaşır. Dünyaya ebediyete kadar hükmedecekmiş gibi sahiop çıkar. Eğitim alırız, yabancı dil öğreniriz, sevgilimiz olur, sevişiriz, çocuk yapar kimileri ama sonuçta her şey Lyon’daki düşün gibi sonuçlanır. Fransız devrimi karışıklığı ölümü insnalara daha çabuk tattırır. Mahkumlar belki de yaşamaya inat, belki de kendilerini idam eden meclise inat evlenirler. Kısa da olsa yaşamı, yaşamayı tatmak isterler. Ne de olsa ölümü tadacakları garantidir, ama yaşamayı az da olsa bir kaç saatliğine olsa deneyimlemek isterler.

21. yüzyılda insanlığın hayali ölümsüzlük değil midir? Kedni vücudumuzu hackleyip (biyohack) modifiye edip ölümü y ensek bile hukuksuzluğu nasıl yeneceğiz? Adaletin var gibi olduğu bir dünyada aslında insan düşünce dünyasında, zihninde de ölmüştür. Aslında insan 13.8 milyarlık evrende hiç var olmamış gibidir. Ortalama 80 yıllık ömrümüz adeta bir hiç hükmündedir. Yine de rahat durmayız savaşırız.

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Lyon'da Düğün Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0