Macbeth Shakespeare Kitap Özeti Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Macbeth Shakespeare Kitap Özeti Konusu

Cadılar Macbeth ve arkadaşı Banquo’nun yolunu keserek onlara bir müjde verirler. Bu ürkütücü şarlatarla göre Macbeth'in bahtı açıktır.

Gulliver’in Gezileri Özeti Kitap İncelemesi Konusu
Kral Lear William Shakespeare Özeti Konusu Alıntılar
Gurur ve Önyargı Jane Austen Konusu Kitap Özeti İncelemesi

Macbeth Shakespeare Kitap Özeti Konusu. ihanet, yükselme hırsı, cinayet, hıyanet temalı en bilindik Shakespeare oyunlarından. Oyunun konusu filimlere de ilham kaynağı oldu. Aslında Shakesapere’i yıllar önce okumuştum ama nedense aklımdan silinip gitti. Hayal meyal hatırladığım oyunları tekrar okumak istedim. Üst üste tekrar okuduğum kitaplar için İş Bankası Kültür Yayınları’nı seçtim. Özellikle önsözleri sevdim. Ben önsöz okumayı çok seven biri olarak önsözü olmayan kitabı eksik hissediyorum. Neyse bu konu tartışılır. Şİmdi Macbeth’in özetine geçelim.

Beyazperde uyarlamarı da yapılan Macbeth, film olarak aynı konuyu ya da ilham alınarak daha modern çekimleri de yapıldı. Filme uyarlanan kitaplar arasındadır.

Macbeth Shakespeare Kitap Özeti Konusu

Macbeth’in Konusu ve Özeti: Cadılar Macbeth ve arkadaşı Banquo’nun yolunu keserek onlara bir müjde verirler. Bu ürkütücü şarlatarla göre Macbeth’in bahtı açıktır. Macbeth önce Glamis beyi sonra da Cawdor beyi olacaktır. Fakat Cawdor Bey’i henüz sağdır. Vadılar ayrıca kral olacağını da müjdelerler. Fakat krallığı onun soyundan devam etmeyecek ve onun soyuna geçmeyecektir. Krallık yanındaki en yakın arkadaşı Banquo’nun neslinden gelecektir.

Lady Macbeth, kocasını kandırıp, hırsına yenik düşmesini sağlayarak bir gece evlerinde misafir ettikleri iyi yürekli Kral Duncan’ı öldürürler. Çocuğu da iki oğlunun ve korumalarının üzerine atarlar. Tahta kral olarak Macbeth geçer. Tabii ki cadılarla buluşmaya devam eder. Aslında Macbeth çok pişmandır, iyi Duncan hem akrabasıdır hem de en iyi arkadaşıdır, çok iyi biridir. Karısının da kışkırtmasıyla daha fazla cinayet işleyecektir.

Macbeth Shakespeare Kitap Özeti Konusu
Macbeth William Shakespeare

Cadıların dediğine göre krallık kendi soyundan devam etmeyecektir. Bunu için de Banquo’nun ölmesi gerekecektir. Arkadaşını öldürür ama oğlu kaçar ve İngiltere’ye giderek yardım ister. Kehanete göre Macbeth’i ana karnından doğmuş hiç bir insan öldüremeyecektir. Bu nedenle kendini güvende hisseder. Arkadaş katili Macbeth tam bir canavar olmuştur. Karısı ise sürekli ellerini yıkamaya başlar. Ellerinde Duncan’ın kanını görür sürekli. Geceleri uyur gezer dolaşır. Sonunda ölecektir.

İhanetin bedeli ağır olacaktır. Hırsına, kötülüğe, cadıların entrikasına, kışkırtmasına yenik düşern Kral Macbeth için büyük bir ordu toplayan Macduff, doğum sırasında annesinin karnı kesilerek dünyaya gelmiştir. Cadıların kehaneti doğru çıkar. Macduff Macbeth’i öldürür. Böylece tahta geçecektir.

Macbeth Alıntılar

🍭MACDUFF Kes o büyüden umudunu sen. Kölesi olduğun şeytana sor söylesin sana: Macduff’ı doğum vaktinden önce Anasının karnını yarıp çıkardılar.

🍭MACBETH Lanet olsun bunu bana söyleyen dile: En sağlam yanını yıktı yüreğimin. Kimseler inanmasın o kalleş cadılara: Karışık sözlerle alaya alıyorlar bizi. Kulağımıza soktukları umudu Söküp alıyorlar yüreğimizden. Dövüşmeyeceğim seninle.

🍭MACDUFF Teslim ol öyleyse, korkak! Sağ kal da Gezdirip dünyaya seyrettirelim seni, Görülmedik bir canavar seyrettirir gibi. Resmini bir kazığa asar, altına yazarız: “Zorbayı görmek isteyen gelsin!” diye.

🍭İKİNCİ CADI Kara yılan kıtır kıtır kesilsin, At kazana fıkır fıkır kaynasın. Semender gözü, kurbağanın başparmağı, Köpek dili, yarasanın kıkırdağı, Yılan dişi, çiyan kuyruğu, Puhu kanadı, kertenkele budu, Fokurdayıp pişsin kazanda, Bir cehennem yemeği acılığında.

🍭ÜÇÜ BİRDEN Acı üstüne acı, kan üstüne kan, Kayna kazanım kayna, yan ateşim yan.

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Puanlama
Macbeth Shakespeare Kitap Özeti Konusu

Yorumlar

WORDPRESS: 0