MacBook Windows PC Karşılaştırması Hangisi Daha İyi

Ana Sayfaİnternet Teknoloji

MacBook Windows PC Karşılaştırması Hangisi Daha İyi

Biltmeyen ve genelde kazananı olmayan tartışmaya farklı bir bakış açısından bakıp kararınızı verin.

İnsan Beynini Bilgisayara Bağlamak BBA Nedir?
Moore Yasası nedir? Geleceğin Teknolojileri Teknolojinin Sonu
Yaşam 3.0 Max Tegmark Kitap Özeti İncelemesi

MacBook Windows PC Karşılaştırması Hangisi Daha İyi. MacBook Air, Pro dizüstü modelleri ile karşısındaki yüzlerce PC dizüstü (laptop) modeli var. Belki adil bir karşılaştırma olmayacak. Belki de Windows PC dizüstü içinen adil karşılaştırma ülkemize resmi olarak bulunmayan Microsoft Surface modelleri ile olacaktır. Bana göre PC dizüstü Microsoft Surface’dir. Neyse bu konumuz değil.

  • MacBook – PC karşılaştırması
  • MacBook Air-Pro Alınır mı?

MacBook Windows PC Karşılaştırması Hangisi Daha İyi

Çok uzun olmayacak. İlk önce işletim sistemlerininin karşılaştırmasını yapacağız sonra da tabii ki donanım ve malzeme kalitesi. Değerli materyaller açısından bir değerlendirme ve karşılaştırma olacak.

Lütfen yorum panelini kullanarak düşüncelerinizi paylaşın.

MacBook Windows PC Karşılaştırması Hangisi Daha İyi
MacBook Windows PC Karşılaştırması

MacOS mu Windows OS mu Daha İyi

Windows işletim sistemi: genel olarak en çok kullanıcı olan işletim sistemi. Pencere yönetimi, pencere hizalama, klasörlere erişim, yalın bir yapısı ile öne çıkıyor. Windows kullanımı ile MacOs’u karşılaştırırsak Windows daha basit ve kesinlikle bazı yönlerden daha pratik. Kararlılık konusunda da çok iyi. Ara ara donma ve yavaşlama olsa da genelde donanım kaynaklı. Windows’ta pencelereler ve genel yapı bana estetik gelmese de genel olarak neredeyse sıfır sorun yaşadım.

MacOs işletim sistemi: Bu yazıyı yazdığımda Sonoma’yı kullanıyordum. Zatem MacBook kullanmaya da başladığımda da Sonoma vardı. Genel olarak pencere hizalaması için ya menüye gideceksiniz ya da üçüncü taraf app satın alacaksınız. Benzer kullanızı dostu olmayan özellikler var. Genel olarak kararlılık olarak ok iyi. Pencelerin ve uyarı pencerelerinin tasarımı çok iyi. Dosya sistemi ve program kaldırma yükleme daha basit.

Kazanan: her ikisi de (Windows ve MacOs) bana göre eşit.

Donamım ve Değerli Malzeme Karşılaştırması

PC dizüstüler için yüzlerce üretici var. Çoğu 400-600 Dolar arası PC dizüstüler ile her zaman en iyisini üreten en değerli malzemeyi kullanan MacBook arasındaki bir kıyaslama doğru olmaz.

PC laptopların neredeyse %90’ı kullanışsız ve değersiz materyale sahip. PC gövdeleri, pil ömürleri, ekran kaliteleri çok düşük. Zaten piyasaya genelde ucuz laptoplar hakim. Oyun bilgisayarlarını ise ben masaüstünden farksız hantal gereksiz görüyorum. Oyun için masaüstü idealdir.

PC dizüstüler genelde düşük kaliteli olsa da iyi bir Intel işlemci bile kurtarmıyor. Çünkü yazılım ve donanım bütünlüğü sağlanamıyor. Fanlı, ısınan, kötü IPS panele sahip bir dizüstü olmasa da olur. Yine 1000 Dolar seviyesindeki OLED ekranlı ya da kaliteli IPS panel ve çok kaliteli değerli materyale sahip PC dizüstü üreticileri de var ama 1000 Dolar üstü için özellikle profesyoneller için kesinlikle sınıfta kalacaktır. Standart kullanıcı 1500 Dalar verip PC dizüstü almamalı, bu hatadır.


MacBook Air ve Pro: Ben MacBook Air M2, 8RAM, 512SSD kullanıyorum. Malzeme kalitesi inanılmaz derecede değerli materyalden üretilmiş ve kusursuz. Bu seviyede değerli materyalden üretilmiş bir PC dizüstü olmasa da buna yakın üreticiler var. Ama bu seviyede yoktur. Pil ömrü inanılmaz, sessiz, çok ince.

İnternette gezinme, Photoshop, basit video kurguları, metin belgelerinde çalışmak için bana yukarıdaki seçenekler yetiyor. Fakat 8 Ram ve 256 GB SSD gibi donanımın artık giriş seviyesi olması kabul edilemez. Bu 12/512 olmalı, bu kadar kaliteli bir yapıya bu iki donanım yakışmıyor.

IPS panel ve 60 Hz yenileme süresi biraz rahatsız edici olabilir. Özellikle OLED ekrana alışkın biriyseniz aradaki farkı hissedeceksiniz. Ben Tab S9 Plus ekranı ile yaptığım karşılaştırmalarda IPS ekran sınıfta kaldı. Apple ekran teknolojisinde kullanıcılarına yenilik sunmuyor.

Sonuçta Air de ucuz değil. MacBook Pro ise M3 Pro ve Max ile Mini Led ekranı ile zaten kıyas kabul etmez. Fakat MiniLed’in de renk sorunları olduğu biliniyor. Profesyoneller için Pro modeli vazgeçilmez olsa da çok iyi OLED ekranlı çok değerli malzemeden yapılma PC dizüstü ekranları karşısında Macbook’lar sınıfta kalabiliyor.

Kazanan: MacBook serisi ama IPS 60 HZ ekran ile Apple artık müşterileri ile dalga geçmeyi bırakmalı.

Yorumlar

WORDPRESS: 0