Madame (Madam) Bovary Konusu Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Madame (Madam) Bovary Konusu Özeti İncelemesi

İlk defa aşkı hisseden, kednini keşfeden Madame Bovary için aşk uğursuzluk getirecektir.

Anna Karenina İncelemesi Kitap Özeti Konusu
Eylül Romanı Özeti Konusu İncelemesi ve Karakterleri
Boyalı Peçe Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Madame (Madam) Bovary Konusu Özeti İncelemesi. Gustave Flaubert romanıdır. Çok uzun zamandır kitaplığımda duran ve okumak için çok uzun süre beklediğim romanlardan biridir Madame Bovary. Öyleki kitabı yıllar önce almıştım. İlk kitap Bordo Siyah Yyaınları’ndandı. Hani şu meşhur zamanları var ya! Ucuza dünya klasilerini satarlardı. Bu kitabı hoparlör sisteminin woofer kolonun altında buldum. Bass hoparlörünün altında n eişi vardı bilmiyorum. Daha sonra İş Bankası Kültür Yayınları’ndan yeniden kitabı almıştım. Kitabı ayrıca yer yer İletişim Yyaınları baskısı ile de karşılaştırdım. İletişim’in önsözsü ve sonsözünü de kısmen okumuştum. Şimdi kısa bir özet çıkaracağım.

Ayrıca 2014 yapımı film ile beyazperdeye uyarlanan kitaplar arasında. Film, izleyicisine iyi bir seyir sunuyor. Burada konumuz film olmadığından kitapa değineceğiz. Yine yorumlarınızın önemli olduğunu söyleyelim. Ne düşündüğünüzü merak ediyoruz, yorum panelini kullanarak düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Bizi düşünsel olgunluğa ulaştırak kitaplar için site menüsüne bakabilrsiniz

Madame (Madam)Bovary Konusu Özeti İncelemesi

Roman lise sıralarında kendini ifade etmekten yoksun Charbovary’nin sınıfta rezil olması ile başlar. Bovary ailesinin pısırık, işe yaramaz çocuğu Charles liseyi bitirince tıp okumaya karar verir. Annesi Charles’ı aynı evde yaşayabilmesi ve ona yardımcı olması için dul bir kadın ile evlendirir. Charles, tıp fakültesini bitirir ve doktorluğa başlar. Karısı da ölünce yalnız kalır. İşini çok iyi bilen bir doktordur. Herkes tarafından sevilir. Ama çocukluğundaki gibi fazla girişken olmayan, hakkını aramayan, popüler olmaktan kaçınan, insan içine pek çıkmayan biridir.

Birgün gittiği bir çiftlikte Emma adında bir kadınla tanışır. Emma ile evlenir. Artık Bayan Bovary olarak çağrılacak olan Emma zamanla kocanı sevmemeye başlar. Adam adeta bir hayalet gibidir. Karısının onu artık sevmediğini anlayamaz. Karısına tuhaf bir bağlılığı varken Emma’nın kocasına artık hiç bir bağlılığı kalmaz. Bu sırada noterde çalışan genç Leon ile tanışır. Yeni dostları, eczacı, noter katibi gibi kişilerdir. Madame Bovary, Leon ile birlikte aşkı ilk defa tatmıştır. Adeta yeniden doğmuş gibidir, hatta adamla kaçıp gitmeyi planlarken bu planı geri teper. genç adam bu ilişkide bir gelecek göremez.

Madame (Madam)Bovary Konusu Özeti İncelemesi
Madame Bovary

Madame (Madam) Bovary Sonu Nasıl Bitiyor?

Emma, arada sinir krizleri geçirir. Kocası bu krizlerin nedenini anlayamaz çünkü eskiden beri bu tip bir sinir hastalığı vardır. Emma, aldığı borçları, kocasının borçlarını ödeyemez duruma gelir. Üstüne Leon’dan da karşılık bulamaz. Yaşamı büyük bir çıkmaza giren Madame Bovary arsenik içerek intihar decektir.

Gustave Flaubert ve Roman İncelemesi Yorumu

Edebiyat eleştirmeni değilim. Sıradan bir okurum. Sıradanbir okur gibi bir şeyler yazacağım. Gustave Flaubert, romanını dört yılda yazar. Özellikle romanın sonunu değiştirir. Arsenikle intiharın gerçekçi olması için zamanının tıp kitaplarını araştırır. Romandaki ağır realizm döneminde sorunlar oluşturur. Kitap mahkemelik olur. Sansür kurulu kitabın sansürlenmesini iztemektedir. Kitap toplumun gerçeklerini, burjuva yaşantısını, bir kadının kocasını aldatmasını kısacası içeriği ile oldukça gerçekçi anlatıma sahiptir. Evlilik dışı ilişkiler mahkeme heyetini rahatsız etmiştir. Her ne kadar roman edebi bir metin, gerçekliğin rahatsız edici bir anlatımı olarak kabul edilse de mahkeme devam etmiştir.

Kadın hakları, feminizm savunucuları da harekete geçmiştir. Kitabın sansürden geçmesi için epeyce çaba harcanmıştır. Emma’nın yasak aşkı kadar kocası Charles’da karısının ruhundan anlamayan odun gibi bir adamdır. Kitaptaki karakterler oldukça gerçekçi, anlatım akıcı ve çok ayrıntılı. Ara ara çok uzun anlatımların yorucu olduğunu söyleyebilirim. Kitap için önsöz ve sonsöz okumak isterseniz İletişim Yayınları baskısını tercih edebilirsiniz.

3.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Madame (Madam) Bovary Konusu Özeti İncelemesi

Yorumlar

WORDPRESS: 0