Matmazel Noraliya’nın Koltuğu İnceleme Özet

Ana SayfaKitap YorumlarıTürk Klasikleri

Matmazel Noraliya’nın Koltuğu İnceleme Özet

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu Peyami Safa'nın psikolojik çıkarımlarda bulunduğu mistik romanlarından biridir. Harika bir edebi yapıttır.

Fareler ve İnsanlar John Steinbeck Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Suç ve Ceza Özeti Alıntılar Konusu Ana Fikri
Buenos Aires’te Ölüm (Death in Buenos Aires) Film

Matmazel Noraliya’nın Koltuğu İnceleme Özet, kitap değerlendirmesi: Peyami Safa romanıdır. Kitap akıcı bir dile sahip, özellikle bazı diyaloglar o kadar eğlenceli ki! Okurken gülmeden edemeyeceksiniz. Canlı betimlemeler kısa ve öz, insanı sıkmıyor. Peyami Safa aşağıda da yazacağım gibi yine felsefenin ve psikolojinin ovalarında toz kaldırırcasına at koşturuyor. Sitede incelemesi yapılan ve yorumlanan kitapları da bu şekilde psikolojik çıkarımlar ve metafizik olaylar ile dolu. Metafizik ve realiteye uymayan, biraz da fantastik hatta bazen gerilimi bile andıran anlatımlar kitabı çok değerli yapıyor. Gerçek bir edebi yapıt okumak isteyenler için iyi bir seçim olacak. Çağdaş Türk edebiyatı diye sunulan kelime israfı kitapları bir an önce edebiyatımızdan uzaklara fırlatmalıyız. Daha fazla Peyami Safa kitabı burada

Ölmeden önce okunacak ve zihinleri aydınlatan; bizi yaşamla ve evrenle iletişime geçiren kitaplara ihtiyacımız var. Site menüsünden yüzlerce kitaba ulaşabilirsiniz.

Matmazel Noraliya’nın Koltuğu İnceleme ve Yorum

Matmazel Noraliya’nın Koltuğu İnceleme ve değerlendirmesi: Peyami Safa romanda doğaüstü olayları, telepatik, psişik iletişimleri konu ediyor. Özellikle her şeyin madde olmadığını, materyalist düşünce tarzının eksik olduğunu anlatan psikolojik çıkarımlar; felsefi tartışmalar romanı değerli bir metin haline getiriyor. İnsan nedir? Biyolojik bir makine midir? Zihin, beyin nedir? Hayalleri hayaletler, cinler; açıklanamayan olaylar arasında aslında çoğu şeyin açıklamasının basit olduğunu okuruz. İnsanın içindeki bastırdığı ya da bastıramadığı korkular vardır. Korkular, hayaller insanın zihnine mi aittir? Yoksa her şeyi biz zihnimizden mi uydururuz? Romanın geçtiği pansiyonda meydana gelen olaylar cinler midir yoksa ruhlar mı? Bütün bu olasılıklar maddenin ötesinde bir dünyaya mı aittir yoksa delilik midir? Korku, adalet, psişik olaylar ve bir türlü kendi aşamayan romanın başkişisi Ferit 6 gün kaldığı bu pansiyonda çok şeyler öğrenir.

Matmazel Noraliya'nın Koltuğu İnceleme Özet
Matmazel Noraliya’nın Koltuğu

Matmazel Noraliya’nın Koltuğu Peyami Safa’nın Yalnızız, Selma ve Gölgesi gibi romanlarındaki psişik olaylarla dolu. Ama benim dikkatimi çeken romanda sürekli bahsedilen bacaklardı. Kaç defa bacaklar ve bacakların güzelliği, topuklar geçtiğini saymadım. Galiba kitap kadınların bacaklarının güzelliğine yazılmış 🙂 Yine dik ve sert memeler, şehvetli sevişmeler de konular arasında ama her yerde bacaklar var… Bacak fetişi bu olsa gerek… Ferit’in yani romanın başkişisinin kesinlikle bacak fetişi var..

Kitabın Özeti

Dört yıl tıp okuyup tıbbı bırakıp Felsefe okuyan Ferit, bir pansiyon kendine oda tutar. Pansiyonda çok ilginç insanlarla tanışır. Rus klasiklerinden aşina olduğumuz pansiyonlara benzer bir yerdir burası. İlk olarak Eda Hanım ve oğlu Babuş, kızı Zehra ile tanışır. Kız dilsizdir, oğlan da gazete satarak annesine ve kız kardeşine bakmaktadır. Tosun ve ihtiyar kadın Fatma da diğer tuhaf komşularıdır. Pansiyonun sahibi Vafi Bey ise oldukça dindar biridir. İçeriye dişi sinek bile sokmaz. Oda kiracıları özellikle Ferit onun göz hapsindedir.

Ferit, pansiyonda metafizik olaylar, hayaletler görmeye çalışır. Çıplak bir kadın görür. Odasında boğazını sıkan yatağına giren bir kadın görür. Zaten çocukluğunda da hayali bir köpek görmüştür. Bu hayal onunla tam 10 yıl devam etmiştir.. Vafi  Bey’e göre bu olaylar cinlerin işidir. Yine dilsiz Zehra, psişik olaylar yaşar ve telepatik imgeler görür. Pansiyondaki seri katil ise olaya çok farklı bir şekilde dahil olur.

Halası öldürülen Ferit kalan mirasla Matmazel Noraliya’nın konağında kendine bir oda tutar. Ama orada da hayalle görür. Matmazel Noraliya’nın Koltuğu ve matmazelin kendini görür. Daha sonra bu hayalin peşinden giderek kapalı çatı katında gerçekten de koltuğu matmazelin günlüklerini bulurlar.

Yorumlar

WORDPRESS: 0