Maurice 1987 LGBT Gay Temalı Roman Uyarlaması Film

Ana SayfaGay LGBT Film

Maurice 1987 LGBT Gay Temalı Roman Uyarlaması Film

1910'lu yıllarda ailesinin işini yapmayarak üniversiteye giden Maurice Hall muhafazakar bir çevrede büyümüştür. Çocukluğundan beri katı dini gelenekler, çevrenin baskısı ile cinsel yönelimini söyleyememiştir.

Customized Companion (2017) BL Gay Temalı Film
BL Boys Love Gay LGBT Temalı Movie Filmler
All of Us Strangers, Hepimiz Yabancıyız Gay Temalı Film

Maurice 1987 LGBT Gay Temalı Roman Uyarlaması Film. İngiliz roman ve öykü yazarı Edward Morgan Forster‘ın 1913-1914 yılları arasında yazdığı aynı adlı romanın beyazperde uyarmalısı. LGBT roman uyarlaması film adaletsizlik, homofobi, devlet olarak kanunlar yolu ile eşcinsel bireylerin adeta avlanması, verilen acımasız cezalar arasında gelişiyor. LGBT gay temalı filmler kategorisindeki yapım, gay aşk, eşcinsellik, LGBT sorunları, cinsel yönelim, gizli aşk gibi temalara sahip bir drama. Özellikle bir dönemin ruhunu anlamak için oldukça iyi bir yapım. Tabii ki romana ne kadar bağlı kalındığını ancak romanı okuyarak bilebiliriz.

Daha fazla LGBT gay temalı film, dizi, Netflix orijinal yapımları, Prime Video filmleri ve dizileri için site menüsüne bakabilrsiniz. Ayrıca yukarıdaki düğmelerden temel kategorilere ulaşabilirsiniz. Yorum ve önerileriniz için site yorum panelini kullanabilirsiniz.

Maurice 1987 LGBT Gay Temalı Roman Uyarlaması Film Konusu

1910’lu yıllarda ailesinin işini yapmayarak üniversiteye giden Maurice Hall muhafazakar bir çevrede büyümüştür. Çocukluğundan beri katı dini gelenekler, çevrenin baskısı ile cinsel yönelimini söyleyememiştir. Üniversitede tanıştığı arkadaş grubunda eşcinseller olduğunu keşfedecektir. O yıllarda İngiltere’de eşcinsellik suçtur. Ahlaksızlık ve sapıklık olarak değerlendirilir. Cezası ise hapis ya da kırbaçlamadır. Fakat bu cezaların eşcinsellik üzerinde zerre kadar etkisi de yoktur. Çünkü insanı olduğu kişi gibi kabul etmeyen bir sistem, cinsel yönelim üzerinden yapılan cezalarla sadece eşcinsel bireylere eziyet etmektedir. İnsanlık dışı her şey eşcinsel bireylere yapılır. Homofobi, eşcinsel nefreti hiçbir şeyi düzeltmez aksine toplumsal adaleti, huzuru daha da kaçırır.

Maurice 1987 LGBT Gay Temalı Roman Uyarlaması Film
Maurice 1987

İnsanlar özgürce, oldukları gibi yaşamaz. Bu ortamda Hall, okuldan arkadaşı Alec Scudder ile çok yakınlaşır. İki gay arkadaş arasında çok kavgalı, karmaşık bir ilişki başlar. LGBT, gay ifadelerinin henüz bilinmediği 20. yüzyıl başlarında cinsel yönelimler de henüz önyargılardan ve efsaneler kurtulamamıştır. Halli psikolojik tedavi, hipnoz ile eşcinsellikten kurtulmak ister. Fakat bu mümkün değildir. Alec, eşcinsel olarak anılmak istemez. Biri ihbar ederse avukatlık yaşamı bitecektir. Alec evlenmek zorunda kalır. Bu Hall, için çok üzücüdür.

Maurice 1987 LGBT Gay Temalı Roman Uyarlaması Film
Maurice 1987

Eşcinsellik Suçu

Fakat Hall eşcinsel yönelimi üzerine kendisi gibi yaşamaya kararlıdır. Eşcinsellerin cezalandırılması, toplum tarafından sapık görülmesi umurunda değildir. Gerçekten de romanın yazıldığı yıllarda İngiltere’de eşcinsel bireyler cezalandırılır. Günümüzde artık eşcinsellik modern bilim, evrim, biyoloji, genetik, psikoloji, toplum bilim tarafından hastalık olarak nitelendirilmez. Her şeyin başı bilimdir. Bilim için eşcinsellik sadece bir cinsel yönelim, cinsiyet rolüdür.

Günümüzde İngiltere, ADB devlet olarak LGBT’leri artık sorun olmaktan çıkaralı neredeyse 50 yıl oldu. Suç tanımı çünkü çok saçmaydı. Örneğin “mavi gözlü insanların sapık olması, siyah tenlilerin düşük zekaya sahip olması” kadar saçma bir şey yok değil mi? İşte eşcinsel nefreti de günümüzün modern düşüncesinde böyledir. Devletler insanların cinsel yönelimi ile inanışı ile yaşam tarzı ile uğraşmaz. Bir insanın diğer bir insanın yaşam tarzını tehdit ya da sapıklık olarak görmediği toplumlar gelişir, insan gelişir, mutluluk artar.

Maurice 1987 LGBT Gay Temalı Roman Uyarlaması Film
Maurice 1987

Filme dönecek olursak Hall, eski sevgilisinin çiftliğinde çalışan bir hizmetliye âşık olacaktır. En yakın üniversite arkadaşları eşcinsellik yüzünden 6 ay hapis cezası almış, Alec evlenmiştir. Alec evlense bile hâlâ eşcinseldir. Çiftliğin hizmetlisi Clive Durham’a âşık olan Hall artık kendi yolunu çizmiştir. O bir eşcinsel olarak biyolojisinin gereği gibi yani olduğu gibi yaşamaya karar verir. Film 2s 20dk uzunluk ile oldukça yavaş ilerliyor. Biraz daha akıcı olmasını izlecisi temenni edecek. Fakat dönemin ruhu, 20. yüzyılın eşcinsel nefreti içindeki İngiltere’nin günümüzdeki dönüşümü kıyaslamasını izleyiciyi yapacaktır. Sınıfsal ayrımın lanetli bir yüzü vardır.

Film puanlaması IMDb

7.4
TOPLAM PUAN
Konu: 8
LGBT tema: 8
Oyunculuk: 7
Akıcılık: 7
Görüntü: 7
Tarihi Tema: 8
Drama tema: 7
Maurice 1987 LGBT Gay Temalı Roman Uyarlaması Film

Yorumlar

WORDPRESS: 0