Maymunlar Gezegeni Kitap Konusu Özeti ve Filmi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Maymunlar Gezegeni Kitap Konusu Özeti ve Filmi

İnsan artık hakim tür değil sadece basit bir hayvandır. Maymunlar insanın yerini almıştır.

Vakıf Isaac Asimov Kitap Konusu Özeti İncelemesi
Karanlıkta Fısıldayan Konusu Özeti İncelemesi
Doktor Ox’un Deneyi Jules Verne Kitap Özeti İncelemesi

Maymunlar Gezegeni Kitap Konusu Özeti ve Filmi. Pierre Boulle’ün beyazprdeye seri halinde uyarlanan kitabını her halde Homo Sapiens türünden bilmeyen yoktur. Sinema uyarlamalrı tabii ki asla kitabun aynı değil. 1968 yapımı ilk film kitapla en uyumlu olanı. Roman, Bilim kurgu romanları ve tabi ki bilim kurgu klasikleri arasında önemlibir yere sahip. Evrim Teorisi, insanın evrenin merkezinde olması, adalet, hukuk, hayvan deneyleri gibi konular kitapta adeta satır aralarında gizleniyor. Kitabı iki günde okudum bitirdim.

Maymunlar Gezegeni Filmi (Planet of the Apes)

Beyaz perdeye uyarlanan (filmi yapılan kitaplar-romanlar) kitaplar kategorisindeki yapıtın çeşitli tarihlerde sinema uyarlamaları var. Tabii ki romanı okuyun, derim. Romandaki anlatımı filmde bulamazsınız. Öncelikle kitap sonra film serisini izleyebilirsiniz. Kitaptaki ince anlatımı dilmde bulmak pek mümkün olmyacak.

Maymunlar Gezegeni Kitap Konusu Özeti ve Filmi

Jiny ve Phyllis, uzayda tatil yaparlarken kendilerine doğru gelen bir şise bulurlar. Bu garip cismin uzayda bulunması şaşırtıcıdır. Şisenin içinde kağıt sayfaları vardır. Şaşkın şaşkın şiseyi açıp kağıtları okumaya başlarlar. Uzak dünyaları keşfetmek için Cornelius güneş sistemine (Proxima Centauri’den birkaç ışık yılı uzaktadır) Fransız gazeteci Ulysse Merou, Profesör Antelle ve fizikçi Arthur Levaine gönderilir. Yolculuk dünya zamanı ile iki yıl sürecektir. Fakat ışık hızına yakın yolculuk yapan gemi ve yolcuları için geçerlidir bu. Dünyada tam 700 yıl geçmiş olacaktır. Gemi başarıyla yeni yıldız sisteminin gezegeninin yörüngesine girer, mürettebat gezegene uzay mekiği ile iner.

Maymunlar Gezegeni Kitap Konusu Özeti ve Filmi
Maymunlar Gezegeni Kitap

Ekip solunabilir hava, tatlı kaynağı, ağaçlar, dağlar ile dünya benzeri bir gezegenle karşılaşırlar. Bu gezegene Soror yani kız kardeş adını takarlar. Soyunup suya girerler. Suda yıkanırken insana benzeyen ama asla Homo Sapiens gibi olmayan, çıplak bir türe rastlarlar. Aklı kıt bir nevi gezegenin hayvanı gibidir bu insanlar. Gezegene hakim olan maymun türleri insanları avlar. Tam o anda da bir maymun saldırısı olur. Ulysse insansı hayvanlardan biri olan ve adını Nova koyduğu dişiye âşık olur, çocukları olur.

Ülkede hakimiyet maymun sınıfının elindedir. Goriller, şenpanzeler, orangutanlar akıllı türdür. Edebiyat, bili, sanat üretirler. Felsefe ve teoloji konularında gelişmişlerdir. Yani dünyadaki insan ne ise o rada da maymunlar aynı derecede bilinçli ve akıllıdır. İnsan üzerinde deneyler yapan maymunlara esir düşen üç mürettebattan sadece Ulysse yani anlatıcı maymun dostlar edinerek oradan kaçmayı başarır. Dünyaya döner. Ama romanın sonunda aslında 700 yılsan fazla bir zaman sonra dünyaya da hakim olan hayvanın maymunlar olduğunu öğreniyoruz.

Maymunlar Gezegeni Kitap Konusu Özeti ve Filmi
Maymunlar Gezegeni

Maymunlar Gezegeni Yorumları ve İncelemesi

İnsan evriminin güçlü ayak sesleri. Kitap konusu ve zetinden sonra kısa bir inceleme. İnsan ve insan sonrası için tahminler. Bizi var eden evrim nereye kadar götürecek?

Film serileri yapılan Maymunlar Gezegeni ilk olarak Homo Sapiens’e yani bize sert bir tokat sallar. Ne evren ne de dünya insan için var olmamıştır. Sadece evrimsel süreçte, daha büyük beyin, alet kullanımı için yetenekli eller, hayal kurma ve öyküleme yeteneğimizle kendimizi ifade ediyoruz, hepsi bu kadar. Dünyada aşağı gördüğümüz ve deneylerde kullandığımız maymunlar, şempanzelerin yerine geçtiğimiz bir gezegen insan için tam bir distopya değil midir? Kendilerinden başka hiç bir varlığa saygı duymayan maymun türlerinin doldurduğu gezegende, gezegen maymunlar için yaratılmış gibidir. Bilim, felsefe, sanat, edebiyat üretip uzaya çıkarlar. Türümüzün geleceği hakkında hiç bir şey bilmiyoruz.

Uzak gelecekte insan türü yok olabilir mi? Transhümanizm ve teknolojik tekillik ile insan sonrası yerimizi kime bırakacağız? Dünyada tür olarak kalıcı değiliz bunu biliyoruz. Hatta tür olarak en iyi, en mükemmel de sadece biz değiliz. Hatta doğaya en dayanıksız en zayıf tür biziz. Diğer hayvanlardan hiç bir farkımız da bulunmazken her şeyin bizim için yaratıldığı iddiasını söyler dururuz. İnsana, yaşama, geleceğe dair en sağlam bilim kurgu romanlarından (kitaplarından) biridir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0