Mesaj Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti Konusu

Ana SayfaKitap YorumlarıÇağdaş Edebiyat

Mesaj Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti Konusu

Mesaj Carl Sagan romanıdır. Ölmedne önce okunması gereken kitaplar arasındadır. Vega'daki dünyadış varlıklalrdan gelen radyo sinyallerini çözen insnalık artık yalama ve inançlaraeskisi gibi bakmayacaktır.

Uzaktan Kumandalı Kız İncelemesi Yorumu ve Özeti
Vakıf Isaac Asimov Kitap Konusu Özeti İncelemesi
Kallokain Karin Boye Kitap Özeti Konusu Yorumu

Mesaj Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti Konusu değerlendirmesi. Carl Sagan denildiğinde ilk akla gelen kitaplardandır. Ölmeden önce okunacaklar listemdeki kitaplardan. Kitabın orijinal adı Contact olsa da Türkçe’ye mesaj olarak çevrilmiş. Mesaj kitabı 1997 yılında beyazperdeye uyarlandı. Tabii ki 2 saat 30 dakikalık bir filmde kitaba bağlı kalınmadan konu biraz değiştirilerek aktarılmış. Filmler ilgili ayrıntılar için buraya bakabilirsin. Carl Sagan, dünya dışı yaşam konusunda çalışmaları ile bilinir. Kendisi dünya dışı yaşamı savunan bilimcilerden biri hatta en ünlüsüdür.

Contact (Mesaj) Filmi

Bu müthiş roman filme, sinemaya da uyarlandı. Filmi yapılan kitaplar kategorisindeki kitaba uygun film yapmama modası 1997 yapımında da var. En sevmediğim şey kitabın filmde değişmesidir. Öncelikle kitabını okumalısınız. Kitap çok etkileyici bir anlatıma, sorgulamaya sahip Maalesef filmi iyi olsa da kitabın anlatımını yakalayamamış Roman çok etkileyici, gerçekten de aşağıda özet ve yorum bölümünde bahsedeceğim gibi okunması gereken bir roman. Bilim kurgu sevenler için çok iyi bir roman olacaktır.

Mesaj Carl Sagan Kitap İncelemesi Konusu

Mesaj kitabının konusunu kısaca özetleyeceğim. Ellie, radyolara meraklı bir çocuktur. Ayrıca her şeyi sorgulayan, uyumsuz biridir. Babası 10 yaşındayken ölen Ellie annesi ve hiç sevmediği üvey babasıyla yaşamaya başlar. Dini, yaşamı sorgulayan Ellie yetişkin biri olunca doktorasını yapıp ARGUS projesinde çalışır. Meksika’daki radyo teleskoplarla uzayı dinlerken bir gün tuhaf bir mesaj alırlar. Bu mesajı çözdüklerinde Hitler’in 1936 Almanya olimpiyatlarının uzaya gönderilen görüntüleridir. yayın Vega yıldızından gelmektedir.

Mesaj’ın ikinci bir içeriğini daha bulurlar ve Vegalılar dünyaya bir makine planı göndermişlerdir. Makineyi yapıp beş kişiyi bir solucan deliği ile Vega’ya gönderirler. Bütün dünya, bütün devletler sadece bu iş işin birleşir. Savaşlar biter. Silahlanma yarışı durur dünyanın artık tek konusu Vega ve Mesaj ile gelen o büyük anlamdır. İnsanlar dini inançlarını sorgular. Kimi daha dindar olurken kimi artık dinlerin bittiğini düşünür. Evrende yalnız değiliz teması ve yaşamın, dinlerin, insanın ve evrenin gerçekliği ve varlığı kitapta inanılmaz bir akıcılıkla anlatılıyor. Kitap basit bir kurgunun ötesinde felsefesi olan içi bilim dolu bir roman.

Mesaj Carl Sagan Kitap İncelemesi Özeti Konusu
Mesaj Carl Sagan

Mesaj Kitabından Etkileyici Alıntılar

Ellie, Mesajı gönderen varlığa sorar varlık cevap verir:

🍭Bizden ilk aldığınız şey Hitler yayını olmuştu. Neden bizimle bağlantı kurdunuz öyleyse? Karşımızdaki görüntü ürküntü vericiydi elbette. Sizin başınızın epey dertte olduğunu görebiliyorduk.

Ama, müziğiniz bize daha başka şeyler söylüyordu. Beethoven bize umut olduğunu bildiriyordu. Bizim yardımımızdan yararlanabileceğinizi düşündük. Aslında pek az bir şey sunabiliriz. Bunu anlıyorsun sanırım. Nedenselliğin zorunlu kıldığı belirli sınırlamalar vardır. Adam eğilmiş elini suya sokmuştu, şimdi de pantolonuna silerek kuruluyordu. «Dün gece hepinizin içine baktık. Beşinizin de. Çok şey gördük: duygular, anılar, güdüler, öğrenilmiş davranışlar, içgörüşler, çılgınlık, rüyalar ve sevgi. Sevgi önemlidir. Çok ilginç bir karışımsınız.» 

🍭Bizim hakkımızda gerçekten neler düşündüğünüzü bilmek isterim, dedi Ellie. Adam bir an bile duraksamadı.

Pekâlâ. Bu yaptıklarınızı yapmış olmanızın şaşırtıcı olduğuna inanıyorum. Pek bir toplumsal örgütlenme kuramımız yok, ekonomik sistemleriniz şaşkınlık verecek kadar geri, tarihsel seçim mekanizmasını hiç anlamıyorsunuz ve kendiniz hakkında çok az şey biliyorsunuz. Dünyanızın ne kadar hızlı bir değişim içinde olduğu düşünülünce şimdiye kadar havaya uçurmamış olmanız gerçekten şaşırtıcı. Bu yüzden sizi şimdilik bir kalemde silip atmıyoruz. Siz insanların —kısa vadede de olsa— uyum için belirli bir yeteneğiniz var. Sayfa 297, 298 Mesaj, Carl Sagan, Say Yayınları

4.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Mesaj Carl Sagan

Yorumlar

WORDPRESS: 0