Mevki Uygarlığı Robert Sheckley Konusu, Özeti, İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Mevki Uygarlığı Robert Sheckley Konusu, Özeti, İncelemesi

402 numaralı mahkum Will Barrent cinayet suçlaması ile Omega Gezegeni'ne sürgüne gönderilir. İlk gün adını ve dünyada işlediği suçu öğrenir. Cinayetten hüküm giymiştir

1984 Romanı George Orwell İncelemesi Özeti
Maymunlar Gezegeni Kitap Konusu Özeti ve Filmi
Kadınlar Ülkesi Kitap Özeti, Konusu İncelemesi

Mevki Uygarlığı Robert Sheckley Konusu, Özeti, İncelemesi. The Status Civilization orijinal adlı roman Robert Sheckley tarafından 1960 yılında yazılmış ve yayınlanmıştır. Geleceğin dünyası ve geleceğin insanı, kötülük ve karmaşanın olduğu bir yer değildir. Fakat bu bir sorundur? İnsnaların bellekleri adeta yağmalanmış ve istila eidlmiştir. Omega adlı kötülük gezegeninde ise dünyadan gelen suçlular bulunur. Şimdi romanın özeti ve yorumuna geçelim.

Mevki Uygarlığı Robert Sheckley Konusu, Özeti, İncelemesi

Şİmdi kitabın özeti, karakterleri ve incelemesine geçelim. Bilim kurgu edebiyatının en sevdiğim dönemlerinden olan klasik döneme ait kitap konu olarak da insanlığa yazarın mizahi bakışı ile adalet, hukuk sistemimiz, toplumsal düzen, dini inançlar inceden inceye eleştiriliyor. Dünyadaki mevcut yaşam biçimimiz zaten kötülük, çıkar üzerine. Henüz felsefenin peşinden koştuğu mutluluk dolu bir ülke ütopyasını gerçekleştiremeyen insan içindeki iyinin değil de genelde kötülük ğeşinde koşar.

Hukuk, adalet düzenimizinde aslında Omega gezegeninden farksız. Karanlık ve kötülük dini her türlü kötülüğü emrederken, devlet de her türlü haksızlığı, bir diğerine yapılan haksız ve adaletsiliği destkler. Günümüz dünyasında da toplumun kaymağını yiyen üst mevkidekilerdir. Şimdi çok uzatmayalım ve romanın konusuna geçelim.

Mevki Uygarlığı Robert Sheckley Konusu, Özeti, İncelemesi
Mevki Uygarlığı Robert Sheckley

402 numaralı mahkum Will Barrent cinayet suçlaması ile Omega Gezegeni’ne sürgüne gönderilir. İlk gün adını ve dünyada işlediği suçu öğrenir. Cinayetten hüküm giymiştir. Omega’ya sürülmüş ve burada cezasını çekecektir. Bu gezegende düzen ilginç bir toplumsal hiyerarşi ile varlığını sürdürür. İlk gelen suçlular “piyon” olarak nitelendirilir. En alt basamaktadırlar. Öldürülmeleri serbesttir. İlk gün av günüdür.

Barrent, kurallarını bilmediği bu gezegende en alt tabaka olarak avlanmak ister. Fakat avcı niteliğindeki “hacı” kategorisindeki üst mevkideki vatandaşı öldürerek. Seçkin vatandaş olur. Fakat gezegenin dinine innamak zorundadır. Kara Zuhur adındaki Tanrıya inan bu dinin temelinde kötülük yatar. Öneli olan kötülük yapmaktır. Kötülük dininde mutlak kötünün yanında olan devlete tapmak gerekir. Kötülüğün saf üstünlüğüne ibadet edilen bu dinde, iyilik boş bir iştir.

Kısa sürede bir mertebe daha alıp “seçkin vatandaş” olan Barrent, devletin dizine innamadığı ve zorunlu uyuşturucuları kullanıp madde bağımlısı olmadığı için tekrar av olarak seçilir. Bu sırada bu sapkın hiyerarşi içinde ayrılıkçı bir grupla tanışır. Aslında dünyada bir cinayet işlememiştir.

Barrent, dünyaya kaçacaktır. Fakat bu kaçış ona dünyadaki büyük bir sırrı ve neden insanların Omega’ya sürgün edildiğini gösterecektir. Dünyada insnaların bellekleri, düşünceleri adeta istila edilmiştir. Zihin kontrolü ile insnaları istedikleri yöneten bir sistem vardır. Bunun farkına varan herkes Omega’ya sürgün edilir.