Momo Michael Ende Kitap Yorumu Konusu ve Özeti

Ana SayfaKitap Yorumları

Momo Michael Ende Kitap Yorumu Konusu ve Özeti

Momo Michael Ende Roman Özeti ve Yorumu. Zaman hırsızları insanın en değerli anlarını elinden alırsa ne olur? Zamanın değeri üzerine bir masal-roman

Şeker Portakalı İncelemesi Yorumu Konusu ve Özeti
Ömer’in Çocukluğu Muallim Naci Özeti İncelemesi
Gizli Bahçe Kitap Yorumu Konusu ve Özeti

Momo Michael Ende Roman Özeti ve Yorumu… Momo aslında masalla roman arasında bir yerdedir. masal-roman diyebiliriz. Bir varmış bir yokmuş atmosferinde bir kitap. Tabii ki bazı kitaplar yer yer popüler olur. Kitabı bir nesne olarak gören yayın evleri ve kitap satıcılar “çok satan kitaplar” listesinde böyle çok okunan kitapları severler. Amaç satmaktır. Momo da bana göre yetişkinler için öyle çok da okunması gereken bir kitap değil.

Anlatı bazen çok sıkıcı olabiliyor. Momo’daki zaman konusu, zamanın değerli olması; insanların gündelik telaşların peşinde koşarak yaşamın aslını kaçırmaları gibi yerler güzeldi. Zamanın görece olması konusu da güzeldi. Ama sadece bu kadar. Kitap masalımsı konusu itibari ile belki çocuklar için ya da orta okul öğrencileri için çekici gelse de yetişkinler için bir anlam ifade edeceğini sanmıyorum. Oku unut tarzı bir konu işleyen kitabı okurken resmen terledim. O kadar sıkıldım ki anlatamam. Çünkü kitapta bir derinlik bulamadım. Hiç bir kitapta bu kadar zorlandığımı anlatamam.

Momo Michael Ende Roman Özeti ve Yorumu
Momo Michael Ende

Momo Michael Ende Kitap Yorumu Konusu ve Özeti

Momo aslında masalımsı bir anlatıma sahiptir. Momo çevresindeki insanları mutlu ederek antik tiyatro kalıntılarında yaşamaya devam eden 8 yaşında bir kız çocuğudur. Bir gün ansızın Duman Adamlar, Zaman Tasarruf Şirketi adına şehirde insanlar ile anlaşma yaparak zamanlarını çalarlar. Momo artık çevresindeki insanların daha mutsuz olduğunu görür.

Herkes artık daha çok çalışmak zorundadır. Duman Adamlar herkesten zamanlarını kendilerine emanet etmelerini böylece kendilerine daha fazla zaman vereceklerini söyler. Her şey yalandır. İnsanların elinden en değerli şeylerinden biri olan zaman alınmıştır. İnsanlar daha çok çalışan, sevimsiz, sevgisiz tipler haline gelmiştir.

Momo Michael Ende Kitap Yorumu Konusu ve Özeti
Momo Michael Ende

Duman Adamlar bana yapı itibari ile kapitalist sermaye sistemi ile  çok güzel uyuşuyor. Yaşamımız da gece gündüz çalışıyoruz zamanımızı sermayecilerin boş zamanları olması için harcıyoruz. Zevk içinde geçirmelerinin sağlamak için harcadığımız gerçeğini bana hatırlattı. İnsanların zamanlarını çalan şirketin yalanlarını  ortaya çıkarmak isteyen Momo çevresindekilere gerçek yaşamı ve çalınan zamanlarını geri vermek için uğraşır.

Momo Ana Teması

Momo Michael Ende roman özeti ise kısaca söyle. Kitap hakkında spoiler içerebilir bu bölüm. Momo, nereden geldiği bilinmeyen 8 yaşında bir kız çocuğudur. Yerleştiği antik tiyatro kalıntılarında yaşarken, insanlara da mutluluk dağıtır. İnsanlar kendilerini ve arkadaşlarını daha iyi tanırlar. Sorunlarını nasıl çözeceklerini öğrenirler. Zamanla ünü yayılır. Momo’nun yanına giden sorunlarından arınır. Diğer çocuklar üzerinde ki etkisi de aynıdır.

Momo Michael Ende Kitap Yorumu Konusu ve Özeti
Momo Michael Ende

Bir gün gir araçları ile gelen, gri sigara içen, gri elbiseli Zaman Tasarruf Şirketi ajanları insanların zamanlarını kendilerine emanet etmelerini ister. Bunun karşılığında zamanlarının ve ömürlerinin artacağını sözünü verirler. Şirkete zamanlarını emanet eden herkes, artık kendine, sevdiklerine, zaman bulamaz. Zamanı sadece şirketin istediği gibi harcarlar: o da çok çalışmak hep çalışmak.

Şirket aslında zaman hırsızlarıdır. İnsandan en değerli varlıklarını kendi yaşamlarını sürdürmeleri için çaldıklarını anlayan Momo, ajanlar ile savaş haline gelir. En büyük yardımcısı ise zamanın erişilemeyen noktasında (Hiçbir Zaman Sokağı’nda) saklanan Hora ustadır. Momo, Hora Usta, kaplumbağası ve arkadaşları ile Duman Adamların elinden çalınan zamanları almak için uğraşır.

Yorumlar

WORDPRESS: 0