Monte Cristo Kontu Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Monte Cristo Kontu Kitap Özeti İncelemesi

Monte Cristo Kontu Kitap Özeti İncelemesi Alexandre Dumas'nın onlarca filme ilham kaynağı olan romanını okuma listenize almalısınız

Kamelyalı Kadın Alexandre Dumas fils Konusu Özeti
Üç Silahşor Alexandre Dumas Kitap Özeti İncelemesi
Siyah Lale Alexandre Dumas Kitap Konusu Özeti

Monte Cristo Kontu Kitap Özeti İncelemesi. Ya da diğer yazılışı ile Monte Kristo Kontu romanı. Alexandre Dumas’nın en çok bilinen devasa romanını okuyalı epeyce zaman geçti. İki cilt, 1500 sayfayı çok akıcı bir şekilde okudum. Daha önce kısaltılmış metini okumuştum. Tam metin okumak uzun sürse de romanı gerçek anlamda kavramak ve hissetmek için gereklidir. Okuduğum çeviri beni zorlamadı. Özellikle iki cilt olması ve ciltli olması okurken keyif almamı sağladı. Kitabın konusu her ne kadar bilindik olsa da karakterler ve siyasi olaylar kitaba orijinallik katıyor. Zaten çoğu filme de ilham kaynağı oldu. Aşağıda Yeşil Çam filmlerine etkisini yazacağım.

Zihin aydınlatan, bizi sıkı sıkıya bağlandığımız değişmez ve tartışılmaz doğrularımızdan kurtaracak kitaplara ihtiyacımız var. Siteden yüzlerce kitaba ulaşabilirsiniz. Yukarıdaki renkli düğmelere dokunarak en popüler kitaplara erişim sağlayabilirsiniz. Yorumlarınızı yazmayı unutmayın.

Monte Cristo Kontu Filmi

Monte Kristo Kontu romanı, Filmi yapılan kitaplar ya da filme uyarlanan kitaplardan biri de bu roman. Ayrıca romandaki çoğu anlatım filmlerde kullanıldı. Örneğin Yeşilçam filmlerinde hapisten kaçma türü, bir anda saçların beyazlaması gibi çoğu anlatım uyarlandı. Tabii ki filmlerden önce kitabı okumak gerekli. Çünkü kitaplardaki anlatım, eleştiri çok daha etkileyicidir. Kelimeler bazen film sahnelerinden daha etkileyicidir. Aşağıda bir fragman var. Filmi de izleyebilirsiniz. Tabii ki film yine kitaptaki anlatımı tam olarak yansıtamıyor, dğeiştiriyor.

Monte Cristo Kontu Kitap Özeti İncelemesi
Monte Cristo Kontu

Monte Cristo (Cristo) Kontu Özeti

Monte Kristo Kontu aşağıda da bahsedeceğim gibi onlarca filmde kullanıldı. Zindan teması, mahkum olma teması, hapis ve hapisten kurtulma teması, sonradan zengin olarak muhteşem dönüşü günümüzde modern sinemanın vazgeçilmez tamaları arasında.

Kaptan yardımcısı Edomond Dantes, sevdiği kızla evlenmek üzeredir. Kısa bir süre sonra kaptan olacaktır. Fakat bir mektup yüzünden savcı tarafından casuslukla suçlanır. Aslında suçsuzdur ama mektup savcının babasının casus olduğunun kanıtıdır. Her şeyin üstünü örtmek isteyen savcı Edmond’ı zindana yollar. İf Şatosu’nun karanlık zindanında çürümeyi bekleyen Edmon’a talih güzel yüzünü gösterir. Şatodan kaçar, hücre arkadaşının bahsettiği hazineyi bulur. Yardımcısı Jacobo ile birlikte Monte Kristo Kontu olarak geri döner. İntikamını alır.

Monte Cristo Kontu Konusu, Ana Teması

Edmon’ı, Monte Cristo Kontu’na evirecek olay aslında tamamen siyasi bir olaydır. Siyaset ve kişisel hırslar; yetkileri kötüye kullanma sadece günümüzde değil geçmişte de insanlık için  büyük bir sorundu. Villefort’ların ruh ikizlerini günümüzde de görüyoruz. Güç, güçsüzleri ezmek için midir? Adaletsiz bir hukuk ile insanlar yeryüzünde huzur içinde devamlılıklarını sağlayabilirler mi? Monte Cristo Kontu’nu okurken kendime epeyce sorular sordum. Kitabı okurken bazı alıntıları da kaydettim. Kitaptaki kaçış sahnesi Cüneyt Arkın’ın oynadığı filmlerde yapıldı. Özellikle bir anda saçların beyazlamasını da unutmamak gerekli.

Romanın beyazperde uyarlamasının ilki 1922 yılında yapıldı. Onlarca dizi, film, tiyatro uyarlaması yapıldı. Napalyon yandaşları ve karşıtları, değişen ülke yönetimi sonrası yeni yönetimin, kendi yandaşları dışındakilere yaşam hakkı tanımaması Dumas tarafından eleştiriliyor. Zamanın siyasi olayları Fransız İngiliz savaşını ve sonrasındaki havayı romanda hissetmemek mümkün değil. Daha fazla Alexandre Dumas kitabı için buraya dokunun.

5.0
TOPLAM PUAN
Genel Kitap Puanlaması
Monte Cristo Kontu Puanlaması

Yorumlar

WORDPRESS: 0