Moore Yasası nedir? Geleceğin Teknolojileri Teknolojinin Sonu

Ana SayfaBilim

Moore Yasası nedir? Geleceğin Teknolojileri Teknolojinin Sonu

Moore yasası nedir? Bu yasaya göre bilgisayar teknolojilerinin ömrünü bitirmesine az kaldı. Elvede silikon vadisi. Geleceğin bilgisayarı nasıl bir şey olacak.

MacBook Windows PC Karşılaştırması Hangisi Daha İyi
İnsan Beynini Bilgisayara Bağlamak BBA Nedir?
Yaşam 3.0 Max Tegmark Kitap Özeti İncelemesi

Moore Yasası nedir? Teknolojinin bir sonu var mı? Geleceğin teknolojileri nasıl olacak? Nano teknoloji devri ne zaman bitecek. Gelecekte bizi hangi teknolojiler bekliyor? Gordon Earle Moore’un yazarı olduğu bu yasa yanı Moore Yasası teknolojik gelişimlerin özellikle şu anda kullanılan silikon transistor teknolojisinin kendini her 18 ya da 24 ayda iki kat geliştireceğini söyler. Ve sonunda teknoloji ilerleyemez duruma gelir. Olgunluğa erişir. Bu teknolojinin sonu mu demektir?

Moore Yasası Nedir?

Moore Yasası basitçe bilgisayar gücünün onsekiz ayda (daha sonra bu 24 aya çıkarıldı) iki katına katlandığıdır. Bu yasa (Moore Law) ilk defa Gordon Morre (INTEL’in kurucularından) tarafından 1965 yılında söylenmiştir. Bu yasa doğrultusunda transistorlar çok hızlı bir şekilde gelişmiştir. Ve bu sektördeki şirketler hayallerin ötesinde paralar kazanmıştır.

Moore Yasası nedir? Geleceğin Teknolojileri Teknolojinin Sonu

Moore Yasası

Geleceğin Teknolojisi

Neredeyse her yıl hızı daha da artan ve mimarisi daha da küçülen mikroçipler üretiliyor. Transistörler ya da mikroçipler sonsuza kadar küçülmeye devam edemeyeceğinden bir yerden sonra ilerleme duracaktır. Transistorlar en küçük seviyeye geldiğinde kuantum kuramı artık devreye girecektir. Elektronları iletlek artık imkansız olacaktır. Elektronlar iletim sırasında tellerden dışarı fırlayacaktır. Özellikle Heisengerg belirsizlik ilkesi devreye girecektir. Kunatum dünyasına hoş geldiniz. Burada her şey belirsizdir. Elveda silikon vadisi.

Nanoteknoloji sonunda kuantum bilgisayarlara ve moleküler boyuttaki makinelere ve elektronik eşyalara dönüşecek. Bu konunun detayı için aşağıda bir bağlantı var. Michio Kaku, Geleceğin Fiziği adlı kitaba bakabilirsiniz.

Moore Yasası

Moore Yasası

Geleceğin teknolojileri ya da bilim kurgu romanları ve filmlerindeki teknolojiler moleküler seviyede maddeye müdahale edip mikroskobik makinler yaptığımızda gerçek olacak. Şimdilik kuantum bilgisayarları emekleme aşamasında. Bilinç ve zihin ile ilgili çalışmalar biyolojik yaşam formlarının dışında insanların ürettiği silikon temelli ya da başka bir türden yapay yaşam formlarını üretecek. Tabii ki bundan hiç bir şüphe yok ki gelecekte de daha çok para kazanma, dünyanın kaynaklarını sömürmek için savaşlar devam edecektir. Öyle ki insanlık evrensel bir bilince ulaşana kadar bu kargaşa devam edecek.

Michio Kaku Geleceğin Fiziği Kitabı TIKLA

Yorumlar

WORDPRESS: 0