Müfettiş Gogol, Konusu, Yorumu: Yozlaşmış Bir Şehir

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Müfettiş Gogol, Konusu, Yorumu: Yozlaşmış Bir Şehir

Yolsuzluğun, rüşvetin çok olduğu ve kaymakam tarafından her türlü fırıldağın döndüşü küçük bir Rus şehrinde geçen olayda kaymakam bir gün şehrin ileir gelenlerini toplar.

Palto Gogol Kitap İncelemesi Yorumu Özeti
Portre Gogol Kitabı Özeti Yorumu İncelemesi
Neva Bulvarı İncelemesi Konusu Özeti

Müfettiş Gogol, Konusu, Yorumu: Yozlaşmış Bir Şehir. Müfettiş Gogol’ün yozlaşma ve ahlaksız yöneticiler üzerine yazdığı tiyatro oyunu. Ölü Canlar, Petersburg Öyküleri, Bir Delinin Anı Defteri ve Palto, Fayton, Portre gibi fantastik yapıtlarıyla klasik Rus edebiatında adından söz ettiren Gogol’ün Müfettiş’i de aslında çok bilindik bir konuya sahip. Yani karşımızda siyasi ve toplumsal yozlaşma var.

Beş perdelik yapıt, küçük bir şehirde geçer. 1836’da yayımlanan yapıt, yayımlanma aşamasına gelinceye kadar çoğu bölümleri çıkarılır ve bu şekilde izin alabilir. Şimdi Müfettiş’in konusuna geçelim.

Müfettiş Gogol, Konusu, Yorumu: Yozlaşmış Bir Şehir
Müfettiş Gogol

Müfettiş Gogol, Konusu, Yorumu: Yozlaşmış Bir Şehir

Yolsuzluğun, rüşvetin çok olduğu ve kaymakam tarafından her türlü fırıldağın döndüşü küçük bir Rus şehrinde geçen olayda kaymakam bir gün şehrin ileir gelenlerini toplar. Postane müdürü, hakim, doktor, komiser, yoksulları koruma kurumu müdürğ, lise müdürü aynı odada bulunur. Kaymakam herkese dikkatli olmasını söyler. Bir mektup aldığını ve şehre Petersburg’tan bir müfettişin geleceğini söyler.

Şehirde her şey çok kötüdür. Posta müdürü postanedeki mektupları geç gönderiri ve zarfları açar, okulda değişik öğretmenler, hastanede ise bir düzen ve tedavi bulunmaz. Hakim ise ne bir düzgün karar verir ne de mahkemede düzen vardır. Kaymakam da rüşvetçi ve esnafın canın aokuyan namussuzun biridir. Karısı ve kızı da aynı şekilde her ihtiyavcını bedavadan yapar.

Bu sırada şehirdeki bi rotele Hlestakov adlı geçn adam ve uşağı Opis parasızlıktan rehin kalmıştır. Bu iki şakın adamı müfettiş sanan kaymakam onları evine davet eder. Bu sırada kaymakamın kızı ve karısı da müfettişe yağ yakmaya başlar.

Şehrin önde gelenlerinden olan postane müdürü, doktor, hakim ve diğerleri müfettişe rüşvet vererek haklarında olumlu rapor tutmalarını isteyecektir. İşe yaramaz genç Hlestakov bu işten memnun olsa da uışak Opis, bir an önce şehri terketmeleri gerektiğini efendisine söyler. Bu sırada kaymakam gerçeği öğrenir.

Hlestakov, şehirden ayrılmadan bu komik durumu arkadaşına mektupla yazar. Postane nüdürü müfettişin mektubunu açınca bütün gerçeği öğrenir. Bu sırada gerçek kaymakam gelecektir.

Yorumlar

WORDPRESS: 0