Muhteşem Gatsby Kitap Özeti Konusu ve Filmi

Ana SayfaKitap YorumlarıModern Klasikler

Muhteşem Gatsby Kitap Özeti Konusu ve Filmi

Great Gatsby

Muhteşem Gatsby Kitap Özeti Konusu ve Filmi. Francis Scott Fitzgerald'ın ilk okuduğum romanı Benjamin Button'ın Tuhaf Hikayesi romanıydı. Daha doğrus

Fahrenheit 451 Romanı İncelemesi Konusu ve Özeti
Canavar Stephen Crane Kitap Özeti İncelemesi
Alayıcı Kuş Walter Tevis Kitap Özeti İncelemesi

Muhteşem Gatsby Kitap Özeti Konusu ve Filmi. Francis Scott Fitzgerald’ın ilk okuduğum romanı Benjamin Button’ın Tuhaf Hikayesi romanıydı. Daha doğrusu sinema uyarlamasını izleyip, yıllar sonra kitabı okumuştum. Kitap incecik 56 sayfaydı. Uzun bir film için incecik kitap bana tuhaf gelmişti. Okunacak onlarca hatta yüzlerce kitabım var. Bazen keşke okumaya daha erken başlasaydım diyorum. Zihinsel aydınlanmamı daha önce yaşasaydım, dogmatik düşüncelerden daha önce kurtulsaydım diyorum. Yaşam zaten insanın kendisini bulma serüveni değil mi? Kişisel olarak kendimizi bulsak da insanlık olarak hâlâ kendimizi bulduğumuz söylenemez. Biliyorum konuyu yine sulandırdım. Başka şeylerden bahsedip duruyorum. Şimdi konumuza yani romana döneceğim.

Muhteşem Gatsby (Great Gatsby) Filmi

Great Gatsby Film (Movies) olarak 2012 yılında başarılı bir şekilde beyazperdeye uyarlandı. Gatsby rolünü Leonardo DiCaprio oynuyor. Filmi izlemek isteyen okur öncelikle kitabı okumalı Kitaptaki anlatım hiç bir zaman sinemaya tam olarak aktarılamaz. Filmin fragman videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Muhteşem Gatsby Kitap Özeti ve Konusu

The Great Gatsby kitabın orijinal adı. Kitabı çok fazla detaya girmeden şu şekilde özetleyebilirim: Romanın anlatıcısı ve Gatsby’nin arkadaşı Nick’in kuzenini ziyareti ile roman başlıyor. Nick, kuzeni Daisy’yi ziyarete gider. Kuzenini kocası Tom karısını aldatıyordur. Tom, iyi geliri olan biridir. Güzel bir yemek yerler. Bu ortamda herkes şehirde akşamları lüks partiler eren Gatsby’yi konuşurlar. Bu adam kimdir? Bu kadar parayı nereden kazanıyor olabilir? Jay Gatsby içki kaçakçısı ve borsa spekülatörü olarak nam salar.

Muhteşem Gatsby Kitap Özeti Konusu ve Filmi
F. Scott Fitzgerald Muhteşem Gatsby

Nick, bu gizemli adamın komşusudur. Kısa sürede arkadaş olurlar. Bu çekici, renkli ve lüks yaşama bir anda giren Nick, borsada çalışan az gelirli biridir. Gatsby’i, Nick’in kuzeni ile bir zamanlar birlikte olmuşlar ve tam evlenecekken evlenememişlerdi. Gatsby maddi imkansızlıklar yüzünden bıraktığı kadının karşısına muhteşem bir şekilde çıkmıştır. Fakat işler yolunda gitmez. Daisy ile araba yolculuğu yaparken bir kadına çarpan Gatsby için her şeyin sonu gelmektedir.

Muhteşem Gatsby Neyi Anlatıyor, Ana Teması Nedir?

Amerikan rüyası doğrultusunda fırsatları kovalayan Gatsby sonunda zenginliğe kavuşur. Savaş sonrası aldığı rütbeler ve İngiltere’ye gidişini çok iyi kullanan Gatsby geçmişini iyi saklar. Fakir bir ailenin eğitimsiz bir çocuğudur ama eline geçen fırsatları çok iyi değerlendirmiştir. Bir yanda elindeki fırsatı kullanıp zengin olanlar, diğer yanda ise batak hanede yaşayan insanlar vardır. Üçüncü bir tarafta da günlük yaşayanlar eğlence yaşamına dalanlar vardır.

Dönemin Amerika’sı fırsatların ülkesidir. Bir o kadar da fakirliğin ülkesidir. Gatsby hiçbir ahlaki sorumluluğu olmayan, yasa dışı işler çeviren ve zenginliğini de bu illegal işlere borçlu olan birdir. Gatsby’nin geçmişi ve anlattıkları da düzenlediği partiler kadar boştur. Her yükselişin bir çöküşü vardır. Hiç bir ışık ilk parlaklığını uzun süre koruyamaz, önünde sonunda ışıklar sönecektir. Partilerin parlak ışığı gibi belki de Amerikan rüyası gibi Gatsby’nin de varlığı trajik bir şekilde sona erer.

Kitabın sonu gerçekten de çok etkileyicidir. Kitabı okuyup da filmini izlememek olmazdı. Kitabın beyazperde uyarlamasını da izledim. Film romanın konu akışını neredeyse birebir işliyor. Kitabın özgünlüğüne yakın bir yapım olduğunu söyleyebilirim.

Yorumlar

WORDPRESS: 0