Mutlu Olma Sanatı Bertrand Russell Kitap Konusu, Özeti

Ana SayfaKitap Yorumları

Mutlu Olma Sanatı Bertrand Russell Kitap Konusu, Özeti

Russel, mutluluğu çok iyi bir şekilde inceleyip 20. yüzyıl insanının mjutsuzluğunun temeline iniyor. Bazı yapılması gereken reçeteleri sunuyor. 21. yüzyıl insanı belki de 22. yüzyıl insanı da temelde değişmeyecek

Neşenin Gücü Frederic Lenoir Kitap İncelemesi Yorumu
Arayanlar İçin Açıklamalı Bilgelik Kitabı İncelemesi
Epikuros Madde Haz ve İnsan Kitap Konusu İncelemesi

Mutlu Olma Sanatı Bertrand Russell Kitap Konusu, Özeti. Mutluluk üzerine yazılmış kitap ilk baskısını 1930 yılında yapmıştır. Mutluluk nedir? Mutluluğa nasıl ılaşılır? Nasıl mutlu olunur? Mutluluk felsefesi ve mutluluk filozoflarının konu edildiği kitap kişisel gelişim türüne de dahil edilebilir. Russel, modern dünyada insan nasıl mutlu olur sorularının cevabı, felsefe, psikoloji, sosyoloji gibi bilimleri kullanarak ele alıyor.

Mutlu Olma Sanatı Bertrand Russell Kitap Konusu, Özeti

Mutluluğun kazanılması ve insan gerçekten mutlu olabilir mi? Soruları beraberinde acaba insanı mutsuzluğa sürükleyen, insanın istekleri, beklentileri, çevrenin baskıları, ekonomik nedenler, zenginlik olabilir mi? Mutluluk içsel mi yoksa dış etkilere bağlı olarak mı insan üzerinde bir kuvvet uygulayan duygudur?

İlk bölüm “Mutsuzluğun Nedenleri”ni anlatıyor. Hatalı dünya görüşleri, hatalı ahlak anlayışı insan ve hayvan mutluluğunun temel etgenleri için önemlidir. İnsanın kendisi ile uğraşması, dinden geldiğini sandığı mutluluk, günahlar, narsist yaklaşımları, gerçenleri kabullenmek yerine pndan kaçması insanı mutsuzluğa sürükleyecektir.

Mutlu Olma Sanatı Bertrand Russell Kitap Konusu, Özeti
Mutlu Olma Sanatı Bertrand Russell

Başarı, çok kazanmak ya da acıdan kaçınmak; elinden geldiği kadar zevkli şeyler yapmak gerçekten de insan için mutluluğu getirecek midir? Modern ve teknolojik gereksinimlerimizi gidermemiz ya ni maddi isteklerimiz sonucunda gerçekten de mutlu olacak mıyız? Dini inancımız ve kendimizi sürekli reddedip, olduğumuz ya da olacağımız insanın dışına çıkmak bizi mutlu etmez. İnsan ancak kendini olduğu gibi kabul edip bütün dini dogmalardan ayrılırsa mutlu olacaktır.

Kıskançlık, çekememezlik, van sıkıntısı ve tabii ki düşünceleri kontrol edememek de mutsuzluğun nedenlerindendir. Zenginler ile fakirler, sanatçılar, politikacılar ile sıradan insanların mutlulukları yaşam tarzlarına, zenginliklerine mi yoksa düşünce biçimlerine mi bağlıdır?

Russel, mutluluğu çok iyi bir şekilde inceleyip 20. yüzyıl insanının mjutsuzluğunun temeline iniyor. Bazı yapılması gereken reçeteleri sunuyor. 21. yüzyıl insanı belki de 22. yüzyıl insanı da temelde değişmeyecek, aynı psikoloji ve aynı ekonomik dünya şartları, insani ilişkiler devam edecek. Kitap mutluluk üzerine yazılan en bilindik kitaplardan.

Bertrand Russell Kimdir?

1872, 1970 yılları arasında yaşamış İngiliz mantıkçı, düşünür, filozof Russel, nükleer silahsızlanmayı barışı savunur. 50’li 60’lı yıllardaki bütün ADB savaşlarına karşı çıktığı gibi barışın sağlanması için de çalışmıştır. Deneyciliği ve olgyculuğu benimsdeyerek bu alanda yapıtlar verdi. 20 yüzyılın önemli filozflarındandır.

  • Kitap sayfa sayısı: 192
  • Okuma süresi: 8 saat
  • Yayıncı: Say Yayınları

Yorumlar

WORDPRESS: 0