Mutlu Prens Oscar Wilde Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Mutlu Prens Oscar Wilde Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Kitap beş öyküden oluşuyor. Kitabın orijinal adı The Happy Prince. Mutlu Presn ve Diğer Öyküler içeriğinde Mutlu Prens, Bülbül ve Gül, Bencil Dev, Vefalı Dost, Harika Fişek öyküleri var.

Ölümsüz Aile Konusu, Özeti ve İncelemesi
Ay’a Yolculuk Jules Verne Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Oliver Twist Charles Dickens Kitap Özeti İncelemesi

Mutlu Prens Oscar Wilde Kitap Özeti Konusu İncelemesi. Wilde bu öyküleri 1888 yılında yayınlamıştır. Kitap 5 öyküden oluşuyor. Kitabın ilk öyküsü, doğruluk, yardım severlik, özgecilik gibi konuları çocuklara değil herkese anlatıyor. Brada da ben sadece ilk öykü olan Mutlu Prens’in hakkında yazacağım. Çocukken insa zihni ne kadar güzel anı toplar ve kültürel birikimi ne kadar çok alırsa yetişkinlikte de aydınlık ve duru bir zihine sahip olacaktır, bu kesin değil midir? İngiliz

🔝 Daha fazla kitap, daha fazla aydınlık denektir. Yukarıdaki bağlantıda daha fazla Wilde kitabı okuyabilirsiniz. Ya da site menüsünden yüzlerce kitaba ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitede yazar olmak ister misiniz? O zaman kırmızı düğmeyi kullanarak ilgili sayfadan ayrıntılara bakabilirsiniz.

Mutlu Prens Oscar Wilde Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Mutlu Prens Oscar Wilde

Mutlu Prens Oscar Wilde Kitap Özeti Konusu İncelemesi

Kitap beş öyküden oluşuyor. Kitabın orijinal adı The Happy Prince. Mutlu Presn ve Diğer Öyküler içeriğinde Mutlu Prens, Bülbül ve Gül, Bencil Dev, Vefalı Dost, Harika Fişek öyküleri var. Mutlu Pren’se geçelim biz. Şehirde herkesin, özellikle belediye başkanının, övgüyle bahsettiği Mutlu Prens’in heykelini herkes sever. O heykel altın ve zümrütten yapısı ile en iyi sanat yapıtlarından biridir. Şehrin övgü kaynağı ve tabii ki simgesidir.

Bir kış günü sürüsünden geri kalan bir kırlangıç sığınmak için heykeli seçer. Bu sırada ağlayan heykel ile arkadaş olur. Heykel uzun boyuyla her yeri görür. Şehirde zenginler keyif sürerken fakirler hep ağar. Belediye başkanı da diğer hiç bir kimse de bu insanları görmez. Mutlu Prens üzgün insanları mutlu etmek için kırlangıca vücudunun, altın ve zümrüt parçalarını verir. Gözü, altın varakları, incileri giden heykel artık hem kör hem de eksiktir. Kırlangıç da heykelden ayrılmak istemez.

Mutlu Prens Ana Teması, Öykü Ne Anlatıyor?

Halktan uzak yaşayan devlet yetkililerini her dünyalı bilir. Onlar için tek şey gösteriştir. İhtiyacı olanlar değil kendi huzurları önceliklidir. İşte belediye başkanı da meclis üyeleri de sanatçılar da artık heykeli istemezler. Altın vücudu, elmaz ve zümrütten gözleri olmayan bu yapı artık değersizdir. Biz de yaşamda insnaları dış görünüşüne göre değerlendirmez miyiz? Burada da aynısı olur. Heykeli eritmeye götürürler. Heykelin kurşundan kalbini eritemezler ve bir köşeye atarlar. Heykelin en değerli yeri, bütün güzelliklerin kaynağı kalbidir. Kuş ve heykelin kalbi tanrı için dünyanın en değerli nesneleri olacaktır.

7’den 77’ye herkesin okuması gereken bir öykü değil mi? Oscar Wilde müthiş bir yazardır. Öyküyü birkaç defa okudum. çocukluğumda okumamıştım. Yetişkinken okuyunca çocukken çok değerli bir öyküyü okuyamadığım için üzüldüm. Platon, Devlet kitabında çocukların zihinlerinde yer edecek kitapları ve öyküleri çok önemser. Devlet için olmazsa olmazlar arasındadır. Gerçekten de öyle değil mi? Zihinsel aydınlığa daha çocukken ulaşmaya başlamalıyız. En güzel anılar ve en güzel düşüncelere ve bir başkasının yaşamının da değerli olduğunu öğrenmeye erken yaşta başlamalıyız.

Yorumlar

WORDPRESS: 0