Mutluluk Üstüne Felsefi Bir Yolculuk Kitap Özeti İncelemesi

Ana SayfaKitap Yorumları

Mutluluk Üstüne Felsefi Bir Yolculuk Kitap Özeti İncelemesi

Frederic Lenoir

Frederic Lenoir, ilk paragrafta sorduğumuz mutluluk sorularını ve sorunlarını üzerine yapılan bilimsel verileri ve felsefi tartışmaları özetliyor. Yani kitap asla bir kişisel gelişim kitabı değil.

Neşenin Gücü Frederic Lenoir Kitap İncelemesi Yorumu
Arayanlar İçin Açıklamalı Bilgelik Kitabı İncelemesi
Düşünce ve Tartışma Özgürlüğü Üstüne Kitap Konusu

Mutluluk Üstüne Felsefi Bir Yolculuk Kitap Özeti İncelemesi. İnsan nasıl mutlu olur? Mutluluk nedir? Mutlu olmanın yolları nelerdir? Nasıl mutlu olunur? Sürekli ve kesintisiz bir mutluluk mümkün müdür? Mutluluk daha çok parada mıdır? Çok paramız olsa mutlu olabilir miyiz? Ya da mutluluk geni var mıdır? Mutlu olmak için ne gerekir? Sağlık mı para mı yoksa hepsi birden mi gereklidir? 2500 yıllık felsefe tarihinde filozoflar mutluluk üzerine düşünmüşler. Bilim de bu konu üzerinde deneyler ve gözlemler yapıyor. Psikologlar, sosyal psikologlar, nörobilim, nöropsikoloji, sosyoloji, genetik bilimi de bu konu üzerinde modern deneyler yapıyor. Şimdi kitabın özetine geçelim ve sonra da kitap incelemesi var.

Daha fazla kitap okumak daha fazla aydınlıktır. Aydınlık bir zihin ile insan gerçeğe daha da yaklaşır. Bütün zihinsel ağırlıklardan, insani düşüşten ancak, bilgi ile, kitap ile, bilim ile, felsefe ile, sanat ile, edebiyat ile kurtulabiliriz. Yukarıdaki düğmeler size en çok ilgi çeken kategorilere yönlendirme yapacak. Daha fazlası için site menüsüne bakabilirsiniz.

Mutluluk Üstüne Felsefi Bir Yolculuk Kitap Özeti İncelemesi
Mutluluk Üstüne Felsefi Bir Yolculuk

Mutluluk Üstüne Felsefi Bir Yolculuk Kitap Özeti İncelemesi

Frederic Lenoir, ilk paragrafta sorduğumuz mutluluk sorularını ve sorunlarını üzerine yapılan bilimsel verileri ve felsefi tartışmaları özetliyor. Yani kitap asla bir kişisel gelişim kitabı değil. Okuruna tepeden bakarak “mutluluk tavsiyeleri” veren bir tarzı yok. Ya da bize oldukça yüzeysel, saçma sapan ütopik, içinde bilim ve felsefe olmayan mutlu olma reçeteleri de vermiyor.

2500 yıllık felsefe tarihi boyunca filozoflar evreni, yaşamı, yaşamın yapı taşlarını, varoluşu, evrenin işleyişini, özgür iradeyi, ölümü, ölümden sonra yaşamı tartıştı durdu. Modern bilim böylece oluştu. Felsefeciler mutluluğu da tartıştı. Mutlu olmak acaba kolay mıydı? İnsan ömrünün sonuna kadar sürekli bir iyilik ve mutluluk halinde olabilir miydi? Mutluluk ve insan beyninin; mutluluk ve genetiğin; mutluluk ve endokrin sistemin; mutluluk ve insanı zihinsel gelişiminin nasıl bir ilişkisi vardı?

Yukarıdaki sorulardan yola çıkarak kitabın içeriğine bakalım. Aristoteles ve Epikür’ün mutluluk felsefeleri, acı-haz-mutluluk-ebedi mutluluk konuları dönüşümlü olarak anlatılıyor. Antik çağın mutluluk felsefesi özellikle Epikoros üzerinde yoğunlaşan yazar, dinlerin mutluluk teorilerini de yazıyor. İslam, Hristiyanlık, İsa, Sokrates, Kant, Carl Gustav Jung, Schopenhauer mutluluk için ne gibi görüşler sunmuş?

Mutluluk Nedir?

Mutluluk nedir? Nasıl mutlu olunur? Sorularının cevabını kitapta bulmak tabii ki mümkün. Ama kitap bize mutluluk reçeteleri ve mutluluk için dikte dilmiş mutlu olma gıdaları vermeyecek. Her şey bilimsel ve felsefi nitelikte. Tabii ki mutluluk geni konusu da var. Mutluluk genetik midir? Bu sorunun cevabı kesinlikle hayır. Belirli bir mutluluk geni olsa da mutluluk tamamen genetiği ve genlere bağlı değil. İnsan zihnini geliştirebilir, kendimizi değiştirebiliriz. Montaigne, Zhuangzi’nin mutluluk felsefesi, kolektif mutluluk ve mutluluğun peşinden koşmak mutluluk getirir mi gibi konular kitabın içeriğinde dahi. Kısacası Gerçekten de felsefi bir mutluluk yolculuğu.

Kitabın çevirisi hoşuma gitmedi. Bazı yerlerde terimlerin eski/yeni kullanımı şeklinde bir arada yazılması hoşuma gitmedi. Özellikle demode kelimelerin seçilmesi okumayı zorlaştırıyor. Genel olarak okurunu “mutlu edecek” bir kitap.

3.8
TOPLAM PUAN
Çeviri
Konu Anlatımı
Akıcılık
Felsefi Tema
Mutluluk Teması
Mutluluk Üstüne Felsefi Bir Yolculuk Kitap Özeti İncelemesi.

Yorumlar

WORDPRESS: 0