Nasıl Cadı Olunur? Witch ya da Wicca Nedir?

Ana SayfaGizem Mitoloji

Nasıl Cadı Olunur? Witch ya da Wicca Nedir?

Bir zamanlar cadılar bilge kadınlardı ya sonra?

Cadı nedir? Nasıl cadı olunur? Wicca akımı cadılık hakkında yanlış bilinenler. Orta .ağda yakılan 50 bin kadın ve bilgeliğin simgesi cagılığın şarlatanlık olmasının öyküsü

Akşam Tırnak Kesilir mi? Kesilmesi Günah mıdır?
Nowhere Boys Gölgeler Kitabı Filmi ve Dizisi
Kadim Cadılık Öğretisi Wicca Özeti İncelemesi

Nasıl Cadı Olunur? Witch ya da Wicca Nedir?Kime cadı denilir? Cadılar neden kadındır? Cadı süpürgesi, kazanı, aynası, şapkası neyi simgeler? Cadılar gerçek midir? Bu yayında dünya yüzündeki en büyük ırkçılık, cinsiyetçilik ve inanç katliamlarından biri olan cadı (wicca) avından ve aslında cadıların kimler olduğunda dair bir şeyler yazacağım.

Cadıların Cezası. Cadılar Orta Çağ’da kötü büyücüler ve şeytanlarla evlenen, şeytanlarla cinsel ilişkiye giren kişiler olarak değerlendirilmiştir. Cadılar bir nevi şeytanın ve bütün kötü ruhların emrinde çalışırlardı ve her türlü kötülükten sorumlu tutulurlardı. Cadılar dinsiz ve Allah’a küfreden şarlatanlardı. Her türlü doğal afetten, hastalıktan cadılar sorumluydu.

Nasıl Cadı Olunur? Witch ya da Wicca Nedir?

Cadı nedir? Witch ve Wicca ne demektir? Cadıların şarlatan oldukları doğru mudur? Peki bu doğru mu? Kesinlikle doğru değil. Cadılar, Pagan dini mensuplarıydı ve bir nevi bilge kişilerdi. Cadılık bir yaşam felsefesi, bir gizli sırlar öğretisiydi. Cadılar, (Wicca, Witches) Asya’da Kam ve Şaman denilen bilge kişilerin Pagan karşılığıydı. Yaşama ve insana çok önem verirlerdi. İnsanın ve doğanın yararına olan maji yani büyü bilimi ile uğraşırlardı. Tamamen iyi niyetlilerdi. Evrenin ve yaşamın bilinmeyenlerini bilen bu bilgelerin tek derdi kişisel gelişim ve toplumsal refahtı. 🆗👍Cadı, Cadılık Yaşamın Sırlarını Barındıran Bir Öğretiydi

Nasıl Cadı Olunur? Witch ya da Wicca Nedir?
Cadı ve Şeytan

Cadılar kötü ruhları çağırmazlar. İnsana ve kendilerine zararı dokunacak hiçbir varlıkla iletişime geçmezler. Sadece yaşamın ve evrenin işleyişini bilen ruhlarla ya da enerjilerle iletişime geçerler. Bu iletişim zararlı değildir. Dünyaya hâkim olmak isteyen her güç eninde sonunda evren içindeki geçicilikten nasibini almıştır. Oysaki uzay-zamanın bütün anlarına bırakacağımız tek şey yaşamaya dair şifreleri çözülmüş kayıtlar olmalı… Günün birinde insan türü sonsuza dek yaşayan, evrensel kozmik bir varlığa evirilecektir.

Cadı, Wicca Araç Gereçleri

Cadıların kullandıkları her türlü araç gereç şeytani birer icat gibidir. Her filmde, dizide, öyküde bu çirkin yaratıkların şeytani objeleri gerçekten de bu kadar şeytani midir?

Cadılar neden hep kadındır? Cadılara verilen cezalar

Cadılara verilen cezalar ve kadın hakimiyetine son verme. Kilise, Orta Çağda özellikle Pagan dinindeki bilge kadınları yani kadın cadıları karalamak ve kadın hâkimiyetine son vermek için kadınları şarlatanlıkla suçlamıştır. ⛔ Engizisyon mahkemelerinin tek amacı Pagan dini ile savaşmaktı. 400 yıl boyunca tam 50 bin kadın yakılarak öldürülmüştü. 👎Böylece engizisyon kadınlar üzerinde hâkimiyetini de kurmuştu. Ayrıca sadece kadınlar değil erkeklere de cadı denilir. Cadı unvanı ya da sıfatı kadınlara has değildir.

Nasıl Cadı Olunur? Witch ya da Wicca Nedir?
Cadı Yakma

Cadıların uçan süpürgeleri

Orta Çağ’da cadıların süpürgeleri olduğu ve uçtuğu söylenilirdi. Aslında bu da bir yalandı. Çirkin, eki püskü elbiseli, uzun ve eğri burunlu şeytanla uçup kalkan cadılar süpürgelerine binip anında uçarak ortadan kaybolurlardı. Oysa süpürge, cadının ayininde süprüntülerden, kötü enerjiden kurtulmayı simgelerdi. Ve ayinlerde süpürgenin simgesel bir anlamı vardı. Yani bir hava aracı değildi.

Cadı Şapkası
Cadı Şapkası

Cadı Şapkası

Cadıların uzun şapkaları aslında bilgeliği simgelemekteydi. Yani kötülüğü değil. Yine cadıların asaları vardır ve bu asalar da kötü amaçlı kullanılır. Genelde asaların görevi insanları öldürmek ya da etrafı yakıp yok etmektir. Oysa asa Mısır mitolojisi olmak üzere mitolojilerde ve dinlerde her zaman sihirli güçlere sahip nesneler olmuştur. Yani cadını asası yukarıdan göklerden aldığı kutsal enerji ile doludur. Kötülükle değil… Yine bereketi bolluğu simgeleyen ve Pagan bilgelerinin simgesi tırpan da skolastiklerce şeytana mal edilmiştir.

Cadı kazanı

Aslında cadılar kazanlarında ne insan kaynatırlar ne de büyülü iksir hazırlarlar. Kazan yaratma gücünü ve evrendeki fizik kurallarını simgeler. Kazan içinde bazen sadece su bulunur. Su duru görü yeteneği çalışmalarında çok önemlidir. Su bütün inançlarda kutsaldır. Dünyada başlangıçta sadece su olduğu inancı yaygındır. Su bu bakımdan yaşamın kaynağıdır ve kutsaldır. Kazanın altında yanan ateş de arınmayı, kutsanmayı simgeler.

Nasıl Cadı Olunur? Witch ya da Wicca Nedir?
Cadı Kazanı

Cadı aynaları

Cadıların bir de aynası olur. Hepimiz biliriz o ünlü film repliğini “ayna ayna söyle bana, dünyada benden güzeli var mı?” Ayna dile gelir ve der: “Pamuk Prenses” ve kraliçe sinirden küplere biner, çıldırır. Ayna aslında diğer boyutlara açılan kapılar olarak görülür. Diğer evrenlerden gelen enerjilerin bizim evrenimize geçişi için aynaları cadılar kullanır. Aynalar bizim kültürümüzde de bazen duvara monte edilmez hatta üzeri örtülür.

Yorumlar

WORDPRESS: 0