Nasıl Ölünür Kitap İncelemesi Konusu Özeti

Ana SayfaKitap YorumlarıDünya Klasikleri

Nasıl Ölünür Kitap İncelemesi Konusu Özeti

Nasıl Ölünür Emile Zola kitabı. İçinde çok kısa beş öykü ile ölümü ve ortak yanlarını anlatıyor. Her sosyal tabakadan insanın ölümü hissediş biçimi

Olağanüstü Bir Gece Kitap Yorumu Konusu Özeti
Burun Gogol Kitap Özeti Konusu İncelemesi
Görünmeyen Koleksiyon Stefan Zweig Konusu Özeti

Nasıl Ölünür Kitap İncelemesi Konusu Özeti Emile Zola kitabıdır. Kitap hakkında uzun bir değerlendirme yapmaya gerek yok. Çok kısa ve net beş öyküden oluşan 48 sayfalık bir kitap. Kitapta ölüm konusu işleniyor. Konusu ölüm olunca kitabın kapağındaki illüstrasyon da kitaba uyum sağlamış. Fakat kitabı fiziksel olarak incelemek istersem kağıt kalitesi o k ada kötü ki tarif edemem. Kapak tasarımı iyi olsa da kapak çok ince kitabı okurken elinizde kalabilir. Yayın evinin diğer kitapları da maalesef bu şekilde kağıt kalitesine sahip. Şimdi kitap değerlendirmesine geçmek istiyorum.

Nasıl Ölünür Kitap İncelemesi Konusu

Kitabın konusu ölüm. farklı sosyal tabakadan insanların ölümü. Ölüm acaba herkes için aynı mıdır? Hani derler ya “ölüm herkese eşittir, ölüm her kesi eşitler” diye. Acaba bu ne kadar doğru. Fakir ile zengin öldüğü zaman artık ikisi de ekonomik olarak, sosyal statü olarak; kültürel altyapı, eğitim olarak birbirlerine eşitlenir mi? Ölümün gelişi her kes için aynı mıdır? Peki ya ölümün kendisinden başka bir de cenaze merasimleri vardır. Bu  merasimler, mezar yerleri, mezarın mermerine kadar her şey aslında farklıdır. Ölüm aslında her kes için eşit bile değildir. Ölürken bile insanlar sosyal sınıfına göre ayrılır mı?

Nasıl Ölünür Kitap İncelemesi Konusu Özeti
Nasıl Ölünür

Ölü: cenaze, tören, mezarlık, mezar, mezar taşı ve ölenlerin yakınları; tanıdıklara kadar karmaşık bir sürü sırayı takip eder. Özellikle geride kalanların durumu? Acaba ölüm geride kalanlar için de ölen için de bir kurtuluş mudur? Cenaze törenlerindeki insan davranışları zengin, fakir; köylü, şehirli fark etmeden hep aynı mıdır? İnsanlar cenaze törenlerinde neleri konuşurlar? Kısacık beş öyküde sadece ölüm değil, cenaze törenlerindeki insanların konuştukları ve ailelerinin ölüme bakış açısı da anlatılıyor. Çoğunlukla ölen ölüyor herkes kendisinin ölmeyeceğini düşündürürcesine yaşamına devam etmesi ve hemen miras gibi kavgalara tutuşması da kitapta anlatılıyor.

Nasıl Ölünür Kitap İncelemesi Konusu Özeti
Nasıl Ölünür

Nasıl Ölünür Kitap Özeti Konusu

Nasıl Ölünür aslında özeti çıkarılacak bir kitap değil. Beş öyküden oluşuyor kitap. İlk üç öyküde en zengin burjuvadan orta halli burjuvaya kadar ölümler anlatıyor. Daha sonra bir çiftçi ve çok fakir bir ailede ölüm anlatılıyor. Hepsinin ortak noktası: Cenaze töreni, miras kavgaları ve insanların ölüme ve cenazeye odaklanmak yerine, yemeklere, mezarlık yerine vs. odaklanıp günlük işlerini tören sırasında konuşmaları anlatılıyor. Bu konuşmalar herkes için aynı. İster zengin ister fakir fark etmiyor.

Fark eden ise ölümün aslında herkes için aynı olmadığını gösteren nokta ise: Zenginler çok daha iyi bir cenaze töreni yapıyor ve çok daha iyi bir ortamda ölüyor. Ölüleri bekletilmiyor, papaz hemen geliyor. İnsanlar cenaze konvoyuna saygı duyuyor. Mezarlıkta daha iyi bir yere gömülüyorlar. Mezarları çok daha iyi ve gösterişli oluyor.

Bu kısacık beş öyküde ölüm bile, ölmek bile eşit değildir, gibi bir anlam çıkıyor.

Yorumlar

WORDPRESS: 0